gaz łupkowy

San Leon: Udane badania odwiertu w Nowej Soli

09 czerwca 2013 min
(galeria fotografii)

Irlandzki koncern San Leon Energy dokonał udanego testu stymulacji na odwiercie Czasław – 1,  w Nowej Soli w województwie lubuskim. Dzięki badaniom można stwierdzić występowanie dużej ilości ropy łupkowej

Irlandzki koncern San Leon Energy dokonał udanego testu stymulacji na odwiercie Czasław – 1,  w Nowej Soli w województwie lubuskim. Dzięki badaniom można stwierdzić występowanie dużej ilości ropy łupkowej – napisała spółka.  Odkryte złoża mają podobne parametry do surowca wydobywanego z formacji Bakken w USA.

Właściwie Badania rozpoczęły się pod koniec kwietnia a zakończyły z początkiem maja. Proces polegał na stymulacji kwasem, którego celem było zwiększenie przepuszczalność skały i ułatwienie przepływu surowca. Do odwiertu wtłoczono 15-proc. roztwór kwasu solnego, który udrożnił naturalne kanaliki i mikroszczeliny. Badania wykazały zadowalającą przepuszczalność podobną do wskaźników z formacji Bakken w USA.  Spółka podała, że analiza pomiarów ciśnienia w odwiercie okazała się również „zadowalająca”. Test stymulacji otworu trwał cztery dni. Prace prowadziła firma Schlumberger.

- Wykonaliśmy udane stymulacje, ocena odwiertu oraz testu stymulacyjnego będzie miała kluczowe znaczenie przy ocenie możliwości eksploatacyjnej złoża. Każdy taki sukces będzie mieć istotny pozytywny wpływ na koncern San Leon i oraz dla dalszych badań w Polsce – powiedział Oisin Fanning, prezes koncernu.

Pracownicy firmy  razem z ekspertami zajmującymi się procesem stymulacji  z Denver przygotowują dalsze etapy prac mające na celu sfinalizowanie wydobycia surowca z odwiertu Czasław – 1. Dalszych prac należy spodziewać się w lecie tego roku, z zastrzeżeniem uzyskania uprawnień i dostępności do sprzętu.

Otwór Czasław – 1 powstał jesienią ubiegłego roku na terenie gminy Otyń, pomiędzy wsiami Czasław i Ługi. Koncern dowiercił się na głębokość blisko 1,6 km. Udało im się dotrzeć do 43-metrowej warstwy dolomitu, w której znajdują się węglowodory. Odwiert Czasław -1 to jeden z 5 otworów poszukiwawczych wykonanych na koncesjach spółek, których właścicielem jest San Leon Energy. Koncern posiada w sumie 18 koncesji na poszukiwania surowców zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i łupków.

San Leon/BS

źródło: gazlupkowy.pl

tytul: Opolanki i Opolanie nie pozwólcie się okłamywać!tytul: 3,6 stopnia w skali Richtera – silny wstrząs w kilku miejscach w regionietytul:  Akcja „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska”  nie wierzy  premierowitytul: Zabójcze polskie elektrownietytul: Oświadczenie Ireny Rogowskiej Wójt Gminy Lubintytul: Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowanetytul:   Tysiące miejsc pracy dzięki morskiej energii wiatrowejtytul: Dzisiaj rano doszło do historycznego porozumienia  w sprawie reformy rybołówstwa Unii Europejskiej  - oświadczenie koalicji OCEAN2012
view_list  inne artykuły z tematu gaz łupkowy:
mh

Trwają odwierty na Wydmie Lubiatowskiej

Działania te budzą szeroki sprzeciw, ponieważ obszar ten jest objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000.

mh

Zasoby wodne w Kalifornii skażone miliardami litrów toksycznych ścieków po szczelinowaniu

Fakt, że wysokie koncentracje występują w wielu studniach wodnych w pobliżu miejsc wstrzykiwania ścieków budzi poważne obawy o zdrowie i bezpieczeństwo lokalnych mieszkańców

mh

Mieszkańcy Miłowa k. Przywidza nie mają wody... przez gaz łupkowy

Koncern zaczął szukać gazu łupkowego, w kranach przestała lecieć woda. Mieszkańcy Miłowa niedaleko Przywidza są bezradni.

mh

Polskie łupki już oficjalnie w rękach Rosjan

Niemiecki koncern energetyczny RWE sprzedał za 5,1 mld euro spółkę RWE Dea, zajmującą się wydobyciem gazu i ropy, funduszowi LetterOne, należącemu do rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

mh

Łupkowy chaos zamiast El Dorado

Styczniowy raport NIK na temat poszukiwania, wydobywania i zagospodarowania gazu łupkowego okazał się dla administracji państwowej druzgocący.

mh

Polska zablokowała restrykcje łupkowe w Parlamencie Europejskim

Koalicja państw z udziałem Polski zablokowała zaostrzenie przepisów środowiskowych dla gazu łupkowego - informuje dzisiejsza *Rzeczpospolita*.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.