×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

9 czerwca 2013
gaz łupkowy
 

San Leon: Udane badania odwiertu w Nowej Soli

Irlandzki koncern San Leon Energy dokonał udanego testu stymulacji na odwiercie Czasław – 1,  w Nowej Soli w województwie lubuskim. Dzięki badaniom można stwierdzić występowanie dużej ilości ropy łupkowej

Irlandzki koncern San Leon Energy dokonał udanego testu stymulacji na odwiercie Czasław – 1,  w Nowej Soli w województwie lubuskim. Dzięki badaniom można stwierdzić występowanie dużej ilości ropy łupkowej – napisała spółka.  Odkryte złoża mają podobne parametry do surowca wydobywanego z formacji Bakken w USA.

Właściwie Badania rozpoczęły się pod koniec kwietnia a zakończyły z początkiem maja. Proces polegał na stymulacji kwasem, którego celem było zwiększenie przepuszczalność skały i ułatwienie przepływu surowca. Do odwiertu wtłoczono 15-proc. roztwór kwasu solnego, który udrożnił naturalne kanaliki i mikroszczeliny. Badania wykazały zadowalającą przepuszczalność podobną do wskaźników z formacji Bakken w USA.  Spółka podała, że analiza pomiarów ciśnienia w odwiercie okazała się również „zadowalająca”. Test stymulacji otworu trwał cztery dni. Prace prowadziła firma Schlumberger.

- Wykonaliśmy udane stymulacje, ocena odwiertu oraz testu stymulacyjnego będzie miała kluczowe znaczenie przy ocenie możliwości eksploatacyjnej złoża. Każdy taki sukces będzie mieć istotny pozytywny wpływ na koncern San Leon i oraz dla dalszych badań w Polsce – powiedział Oisin Fanning, prezes koncernu.

Pracownicy firmy  razem z ekspertami zajmującymi się procesem stymulacji  z Denver przygotowują dalsze etapy prac mające na celu sfinalizowanie wydobycia surowca z odwiertu Czasław – 1. Dalszych prac należy spodziewać się w lecie tego roku, z zastrzeżeniem uzyskania uprawnień i dostępności do sprzętu.

Otwór Czasław – 1 powstał jesienią ubiegłego roku na terenie gminy Otyń, pomiędzy wsiami Czasław i Ługi. Koncern dowiercił się na głębokość blisko 1,6 km. Udało im się dotrzeć do 43-metrowej warstwy dolomitu, w której znajdują się węglowodory. Odwiert Czasław -1 to jeden z 5 otworów poszukiwawczych wykonanych na koncesjach spółek, których właścicielem jest San Leon Energy. Koncern posiada w sumie 18 koncesji na poszukiwania surowców zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i łupków.

San Leon/BS

źródło: gazlupkowy.pl

gaz łupkowy

Działania te budzą szeroki sprzeciw, ponieważ obszar ten jest objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000.
czytaj całość
Fakt, że wysokie koncentracje występują w wielu studniach wodnych w pobliżu miejsc wstrzykiwania ścieków budzi poważne obawy o zdrowie i (...)
czytaj całość
Koncern zaczął szukać gazu łupkowego, w kranach przestała lecieć woda. Mieszkańcy Miłowa niedaleko Przywidza są bezradni.
czytaj całość
Niemiecki koncern energetyczny RWE sprzedał za 5,1 mld euro spółkę RWE Dea, zajmującą się wydobyciem gazu i ropy, funduszowi LetterOne, (...)
czytaj całość
Styczniowy raport NIK na temat poszukiwania, wydobywania i zagospodarowania gazu łupkowego okazał się dla administracji państwowej druzgocący.
czytaj całość
Koalicja państw z udziałem Polski zablokowała zaostrzenie przepisów środowiskowych dla gazu łupkowego - informuje dzisiejsza *Rzeczpospolita*.
czytaj całość
O strategii łupkowej lub jej braku rozmawiamy z prof. Mariuszem Orionem-Jędryskiem, byłym wiceministrem środowiska.
czytaj całość
Poniedziałek był drugim dniem masowych demonstracji przeciwko wierceniom prowadzonym przez spółkę Cuadrilla Resources w okolicach Balcombe.
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej