tytul: Opolanki i Opolanie nie pozwólcie się okłamywać!tytul: 3,6 stopnia w skali Richtera – silny wstrząs w kilku miejscach w regionietytul:  Akcja „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska”  nie wierzy  premierowitytul: Zabójcze polskie elektrownietytul: Oświadczenie Ireny Rogowskiej Wójt Gminy Lubintytul: Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowanetytul:   Tysiące miejsc pracy dzięki morskiej energii wiatrowejtytul: Dzisiaj rano doszło do historycznego porozumienia  w sprawie reformy rybołówstwa Unii Europejskiej  - oświadczenie koalicji OCEAN2012
min
wiadomości

San Leon: Udane badania odwiertu w Nowej Soli

Irlandzki koncern San Leon Energy dokonał udanego testu stymulacji na odwiercie Czasław – 1,  w Nowej Soli w województwie lubuskim. Dzięki badaniom można stwierdzić występowanie dużej ilości ropy łupkowej
opublkowano 09 czerwca 2013

Irlandzki koncern San Leon Energy dokonał udanego testu stymulacji na odwiercie Czasław – 1,  w Nowej Soli w województwie lubuskim. Dzięki badaniom można stwierdzić występowanie dużej ilości ropy łupkowej – napisała spółka.  Odkryte złoża mają podobne parametry do surowca wydobywanego z formacji Bakken w USA.

Właściwie Badania rozpoczęły się pod koniec kwietnia a zakończyły z początkiem maja. Proces polegał na stymulacji kwasem, którego celem było zwiększenie przepuszczalność skały i ułatwienie przepływu surowca. Do odwiertu wtłoczono 15-proc. roztwór kwasu solnego, który udrożnił naturalne kanaliki i mikroszczeliny. Badania wykazały zadowalającą przepuszczalność podobną do wskaźników z formacji Bakken w USA.  Spółka podała, że analiza pomiarów ciśnienia w odwiercie okazała się również „zadowalająca”. Test stymulacji otworu trwał cztery dni. Prace prowadziła firma Schlumberger.

- Wykonaliśmy udane stymulacje, ocena odwiertu oraz testu stymulacyjnego będzie miała kluczowe znaczenie przy ocenie możliwości eksploatacyjnej złoża. Każdy taki sukces będzie mieć istotny pozytywny wpływ na koncern San Leon i oraz dla dalszych badań w Polsce – powiedział Oisin Fanning, prezes koncernu.

Pracownicy firmy  razem z ekspertami zajmującymi się procesem stymulacji  z Denver przygotowują dalsze etapy prac mające na celu sfinalizowanie wydobycia surowca z odwiertu Czasław – 1. Dalszych prac należy spodziewać się w lecie tego roku, z zastrzeżeniem uzyskania uprawnień i dostępności do sprzętu.

Otwór Czasław – 1 powstał jesienią ubiegłego roku na terenie gminy Otyń, pomiędzy wsiami Czasław i Ługi. Koncern dowiercił się na głębokość blisko 1,6 km. Udało im się dotrzeć do 43-metrowej warstwy dolomitu, w której znajdują się węglowodory. Odwiert Czasław -1 to jeden z 5 otworów poszukiwawczych wykonanych na koncesjach spółek, których właścicielem jest San Leon Energy. Koncern posiada w sumie 18 koncesji na poszukiwania surowców zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i łupków.

San Leon/BS

źródło: gazlupkowy.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.