×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

10 grudnia 2013
gaz łupkowy
 

Polska zablokowała restrykcje łupkowe w Parlamencie Europejskim

Koalicja państw z udziałem Polski zablokowała zaostrzenie przepisów środowiskowych dla gazu łupkowego - informuje dzisiejsza *Rzeczpospolita*.

W piątek na posiedzeniu ambasadorów UE zapadła decyzja korzystna dla planów eksploatacji gazu łupkowego. Polsce udało się zgromadzić koalicję państw i przeciwstawić się propozycji Parlamentu Europejskiego, który chciał zaostrzyć przepisy środowiskowe związane z poszukiwaniem gazu łupkowego. To podniosłoby koszty i wydłużyło przystępowanie do wierceń.

Z informacji dziennika wynika, że koalicję blokującą tworzą: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Wielka Brytania, Irlandia, Rumunia, Grecja.

tanowisko ambasadorów nie kończy walki. Teraz negocjatorzy obu stron, czyli Parlamentu Europejskiego i Rady UE (unijne rządy), będą szukali kompromisu. Poza tym sam europarlament jest w tej sprawie podzielony i projekt zaostrzający łupkowe inwestycje ledwo przeszedł.

Możliwe, że Rada wymusi na europarlamencie wyłączenie z tej dyrektywy wszystkiego, co dotyczy gazu łupkowego, a to będzie zwycięstwo jego zwolenników. Propozycje antyłupkowe mogą jednak wrócić w innych projektach.

źródło: http://wyborcza.biz/biznes

gaz łupkowy

Działania te budzą szeroki sprzeciw, ponieważ obszar ten jest objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000.
Fakt, że wysokie koncentracje występują w wielu studniach wodnych w pobliżu miejsc wstrzykiwania ścieków budzi poważne obawy o zdrowie i (...)
Koncern zaczął szukać gazu łupkowego, w kranach przestała lecieć woda. Mieszkańcy Miłowa niedaleko Przywidza są bezradni.
Niemiecki koncern energetyczny RWE sprzedał za 5,1 mld euro spółkę RWE Dea, zajmującą się wydobyciem gazu i ropy, funduszowi LetterOne, (...)
Styczniowy raport NIK na temat poszukiwania, wydobywania i zagospodarowania gazu łupkowego okazał się dla administracji państwowej druzgocący.
Koalicja państw z udziałem Polski zablokowała zaostrzenie przepisów środowiskowych dla gazu łupkowego - informuje dzisiejsza *Rzeczpospolita*.
O strategii łupkowej lub jej braku rozmawiamy z prof. Mariuszem Orionem-Jędryskiem, byłym wiceministrem środowiska.
Poniedziałek był drugim dniem masowych demonstracji przeciwko wierceniom prowadzonym przez spółkę Cuadrilla Resources w okolicach Balcombe.
Solidarnościowe wsparcie dla mieszkańców Żurawlowa  od francuskich komitetów i stowarzyszeń walczacych z gazem łupkowym
Irlandzki koncern San Leon Energy dokonał udanego testu stymulacji na odwiercie Czasław – 1,  w Nowej Soli w województwie lubuskim. (...)
więcej