×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

13 października 2013
Klimat
 

"Bańka węglowa"


Jak bańka w nieruchomościach, podczas kryzysu w 2009 r.
- to synonim przewartościowanych inwestycji w firmy i koncerny opierajace się na konwencjonalnych, kopalnych paliwach energetycznych (wegiel, ropa, gaz).

Oto cytat z artykułu "Why can't we quit fossil fuels?" w Guardianie:

"Jeżeli kiedyś uda nam się wyjść z tego obłędu, pęknie bańka weglowa i te inwestycje okażą sie równie toksyczne jak hipoteki typu sub-prime. Nie musicie wierzyc w moje slowa. Analitycy HSBC niedawno doszli do wniosku, że wartość gigantow paliwowych takich jak BP – ukochanych przez fundusze emerytalne z Wlk. Brytanii - może spaść nawet o połowę, jeżeli świat zdecyduje się na ograniczenie globalnego ocieplenia. Firmy węglowe muszą się liczyć z jeszcze bardziej nierówną jazdą, jednakże pomimo tego nadzorcy i regulatorzy rynku finansowego dalej pozwalają im sprzedawać swoje akcje poprzez giełdy bez wzmianki o tym w ich prospektach emisyjnych, że ich aktywa mogą być wkrótce odpisane"

Oryginalny artykuł w języku angielskim

Klimat

„Polska energetyka wiatrowa ma przed sobą największy potencjał redukcji kosztów produkcji energii”
Polska wyraża zaniepokojenie ostatnimi wypowiedziami polskiego ministra środowiska, Marcina Korolca, na temat szczytu klimatycznego, który ma odbyć się w Warszawie.
Rząd Danii postanowił, że duński sektor transportu morskiego musi uniezależnić się od paliw kopalnych najpóźniej (!) w 2050 roku.
Czy Polska będzie ukarana za brak wizji ws. odnawialnych źródeł energii?
"Rządzący udają, że chcą, by łupki były eksploatowane"
Jak bańka w nieruchomościach, podczas kryzysu w 2009 r. - to synonim przewartościowanych inwestycji w firmy i koncerny opierajace się na (...)
Grupy energetyczne oczekują regulacji gwarantujących opłacalność inwestycji w nowe moce wytwórcze.
Radni Pelplina Tczewa przyjęli uchwały, w których popierają realizację w Rajkowach inwestycji budowy Elektrowni Północ.
więcej