×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

17 października 2017
Opracowania
 

Ekolodzy blokują budowę dróg?

W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów.

 

W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów. A to znaleziono jakiegoś ślimaczka i wstrzymano budowę obwodnicy Poznania, w innym miejscu natrafiono na rybkę i opóźni się budowa wschodniej obwodnicy Warszawy. Zapomina się jednak o dokumencie, którego nie przygotowują ekolodzy, lecz inwestorzy!

Tym dokumentem jest raport oddzialywania inwestycji na środowisko. Zawiera on, poza wieloma informacjami typu hałas czy wpływ na zabytki kultury, część dotyczącą stanu  środowiska w miejscu planowanej inwestycji.


To inwestor finansuje raport, a zatem naj częściej zleca go firmie, która powinna go wykonać rzetelnie. Ponieważ rynek zamowień na raporty w ostatnim czasie bardzo się rozwinął, "specjalistów" od ich pisania jest rownież wielu.

Stosując więc zasadę "trzech B" - byle jak, byle kto, byle za jakie pieniądze - powstają raporty, które przygotowują pscudospecjaliści, którzy o wspomnianym ślimaczku dowiadują się dopiero z prasy lub gdy Regionalna Dyrekcja Ochrony  Środowiska nakaże uzupełnienie raportu o rzetelny opis  środowiska przyrodniczego.

Wykonana fachowo ocena stanu środowiska przyrodniczego w raporcie nie przysporzy kłopotow inwestorom. Jednak należy pamiętać, że opis powinien zawierać wykonaną przez fachowego botanika ocenę stanu roślinności.
Z fauną jest gorzej, bo tu nie ma omnibusow i każda grupa zwierząt wymaga rzetelnego opisu specjalisty.

Aby fachowo opisać ryby, potrzeba ichtiologa, ptaki - ornitologa, płazy i gady herpetologa, a w przypadku mięczakow (np. ślimakow) - malakologa.
Raport dla obwodnicy Poznania zapewne wykonany był, w  części opisującej ślimaki, nie przez malakologa, lecz "speca od wszystkiego".
Spotkałem się już z takimi tytułami wpisanymi pod raportami, jak "biegły z listy Wojewody" (choć od dawna nie ma takiej listy), "doradca
rolno- środowiskowy" (zna się na uprawie roli, a nie na ślimakach), "biolog środowiskowy" (ma ogólne pojęcie o procesach zachodzących w przyrodzie, a nie cytowanym ślimaku).

A zatem to nie ekolodzy, ale niefachowo przygotowane raporty przysparzają kłopotow inwestorom.

Drodzy inwestorzy, zanim zapłacicie za raport, sprawdzajcie, czy firma, która go wykonała, posiada zaplecze fachowe, unikniecie wówczas problemow z ekologami.

Sławomir Chmielewski
doktor nauk biologicznych burmistrz Mogielnicy, ekolog

Opracowania

Hanna Schudy: Wkrótce ważne wybory w Niemczech. Polityka migracyjna oraz polityka klimatyczna to punkty zapalne kampanii wyborczej w Brandenburgii i Saksonii
czytaj całość
Premier Nadrenii Północnej Westfalii odpowiada
czytaj całość
– Niemcy lubią konkrety i wygrywają ci, którzy opowiadają wiarygodne historie
czytaj całość
Przed niedzielnymi wyborami Europę zalewa fala dezinformacji: o tym, że odbudowana katedra Notre-Dame będzie mieć minaret, albo że bandy imigrantów (...)
czytaj całość
Człowiek długo uważany był za ulubieńca Boga, z tego tytułu ciesząc się przewagą nad wszystkimi innymi jego stworzeniami. I nawet (...)
czytaj całość
Polacy najchętniej swój czas wolny spędzają przeglądając internet (75%) oraz oglądając telewizję (66%). Kobiety częściej niż mężczyźni uczestniczą w kulturze. (...)
czytaj całość
W mediach pojawia się sporo informacji na temat wstrzymania budowy dróg z winy ekologów.
czytaj całość
Polskie służby inwigilowały organizacje pozarządowe? Zasugerował to wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki podczas debaty dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej.
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej