×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

3 sierpnia 2017
Białowieża
 

Stanowisko Pracowni w sprawie kontynuowania cięć w Puszczy Białowieskiej

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot jest oburzona działaniami Lasów Państwowych i Ministra Środowiska Jana Szyszki,

Wbrew postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości – kontynuują dewastację Puszczy Białowieskiej.

Przypomnijmy, że 27.07.2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie cięć na terenie całej Puszczy Białowieskiej. Obowiązek ten jest bezwzględny i nie podlega negocjacjom. Rząd ma się do niego zastosować od momentu przekazania postanowienia tj. 28.07.2017.

Działania TSUE to reakcja na udokumentowane naruszenie prawa wspólnotowego i zagrożenie dla zachowania we właściwym stanie ochrony siedlisk i gatunków stanowiących cel ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska.

Decyzją nr 51 Dyrektor Generalny Lasów Państwowych zniósł zasady ochrony wynikające z Planu Zadań Ochronnych (PZO) dla Obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska dla drzewostanów ponadstuletnich. W samym Nadleśnictwie Białowieża w pierwszych czterech miesiącach 2017 roku wycięto 5,4 tys. m3 drzew, z czego 44% w drzewostanach ponadstuletnich. Dewastacja strategicznych siedlisk przyrodniczych Puszczy Białowieskiej jest sprzeczna nawet z planami urządzenia lasu puszczańskich nadleśnictw, które nie przewidują wskazań gospodarczych dla drzewostanów ponadstuletnich.

Minister środowiska i dyrektor Lasów Państwowych nie tylko lekceważąco odnieśli się do postanowienia TSUE, ale nie wycofali ciężkiego sprzętu i pilarzy z terenu Puszczy. Prace wciąż trwają i to pod wzmożoną ochroną Straży Leśnej. Za niedostosowanie się do postanowienia TSUE Polsce grożą poważne konsekwencje finansowe. To precedensowe w skali Unii Europejskiej zlekceważenie prawa i obowiązków Państwa członkowskiego.

Pracownia podkreśla, że wobec postanowienia TSUE z dnia 27.07.2017 wycinka na terenie Puszczy Białowieskiej prowadzona jest nielegalnie i łamie ona zakazy obowiązujące na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska.

Nie jest to działanie bezkarne. Generalny Dyrektor Lasów Państwowych, Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Białymstoku, nadleśniczowie Nadleśnictwa Browsk, Hajnówka i Białowieża świadomie działają na szkodę interesu publicznego. Jako funkcjonariusze publiczni, za przekroczenie swoich uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków, podlegają karze pozbawienia wolności do lat 3.

Pracownia żąda od Ministra Szyszki i Lasów Państwowych natychmiastowego wstrzymania cięć w Puszczy Białowieskiej. Dalsze łamanie prawa i pogłębianie dewastacji Puszczy Białowieskiej to działanie na szkodę naszego Państwa – zagrożone jest nie tylko dziedzictwo przyrodnicze ale finanse publiczne i wizerunek Polski jako kraju, gdzie dba się o rządy prawa.

Radosław Ślusarczyk

Białowieża

Bezczynność kolejnych ministrów sprawiła, że przez prawie trzy lata polski rząd nie wykonał wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie (...)
czytaj całość
W nocy z 26 na 27 marca spłonęło mieszkanie członka naszego teamu biegowego Marka Płotasta. Prosimy o finansową pomoc dla (...)
czytaj całość
To nie martwe drzewa są zagrożeniem w Puszczy, tylko patrzenie na ten wyjątkowy las jako na zasób do komercyjnej eksploatacji (...)
czytaj całość
Do sieci wyciekł projekt zmian w prawie łowieckim autorstwa Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Propozycje zostały zawarte w projekcie ustawy (...)
czytaj całość
Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm.
czytaj całość
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz15 stanęli w obronie uprzywilejowanej pozycji myśliwych. Jednocześnie zignorowali uwagi strony społecznej, fundując społeczeństwu (...)
czytaj całość
Partia Zieloni we Wrocławiu zorganizowała happening solidarnościowy z obrońcami Puszczy Białowieskiej, którzy zostali aresztowani za udział w pokojowym proteście w (...)
czytaj całość
+ więcej z Białowieża
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej