*Królestwo* podbija serca warszawskich widzów i prowokuje do rozmowy
Puszcza Białowieska i Biebrzański Park Narodowy w obiektywie francuskich mistrzów kina dokumentalnego i komentarzach ekspertów w dziedzinie bioróżnorodności.
We wtorek 28 czerwca, w warszawskiej Kinotece odbył się specjalny pokaz filmu przyrodniczego pt. „Królestwo”. Obraz ten stał się pretekstem do debaty eksperckiej
na temat współczesnej, trudnej relacji człowieka z dziką przyrodą. Wzięli w niej udział: Maciej Fuszara, biolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja oraz Darek Sepioło, podróżnik i filmowiec Discovery. Rozmowę poprowadził dziennikarz Paweł Oksanowicz. Gościem specjalnym wydarzenia był Humberto Delgado Rosa, dyrektor Wydziału ds. Kapitału Naturalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej, współorganizującej wydarzenie.
Wyjątkowe dzieło jakim jest „Królestwo” (oryginalny tytuł: „Les Saisons”) to z pewnością uczta dla oczu. Niezwykłe ujęcia zwierząt w ich naturalnym otoczeniu, krajobraz zmieniający się na przestrzeni lat i poetycka narracja, zabierają widza w podróż w czasie, ukazując piękno europejskiej przyrody. Te niezwykłe doznania estetyczne to także pretekst do dyskusji o roli człowieka w tym świecie i jego wpływie na środowisko naturalne.
„Królestwo” to także wyjątkowa okazja do rozmowy o Polsce i naszych naturalnych zasobach. Około 10 procent ujęć nakręconych zostało na terenie Puszczy Białowieskiej
i Biebrzańskiego Parku Narodowego. – Polska powinna być szczególnie dumna z filmu
– powiedział na powitanie Humberto Delgado Rosa, dyrektor Wydziału ds. Kapitału Naturalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej. Dzięki temu, że reżyserzy uwiecznili tereny Białowieży i Biebrzy wszyscy widzowie mogą na własne oczy zobaczyć, jak wygląda nieskazitelna przyroda w jej pierwotnym kształcie.
Przed seansem odbyła się debata z ekspertami, której tematem były wyzwania koegzystencji człowieka i przyrody. Na wstępie do istoty bioróżnorodności odniósł się dr Maciej Fuszara, biolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego: - Różnorodność biologiczną można definiować na bardzo wiele sposobów i wszystkie są równie ważne - zarówno z punktu widzenia różnorodnych gatunków roślin i zwierząt żyjących na danym obszarze, jak
i różnorodności w obrębie jednego gatunku. Warto pamiętać, że i żółwie i prawdziwki różnią się od siebie, tak jak ludzie. Ograniczenie różnorodności jest niebezpieczne i grozi wyginięciem gatunków.
- Na szczęście będąc „królami stworzenia” jesteśmy obdarzeni rozumem i zaczynamy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży – kontynuował dr Fuszara. Poszukujemy informacji na ten temat, chcemy się uczyć, dowiadywać i to jest największe w tej kwestii osiągnięcie. Program Natura 2000 jest efektem tego, że w pewnej chwili zauważyliśmy, że nie wystarczy ochrona puszcz, lasów i zasobów naturalnych, by zachować bioróżnorodność. Do tego konieczna jest ochrona prawna, którą obejmiemy również obszary w które człowiek już wcześniej ingerował, a na których żyją cenne gatunki roślin i zwierząt.
- W Europie jest wiele miejsc, które należą do programu Natura 2000. – dodał Humberto Delgado Rosa. To najszerzej zakrojona na świecie sieć ochrony przyrody, której celem jest nie tyle tworzenie rezerwatów przyrody, co ochrona różnorodności biologicznej. W Polsce
do tego programu należy niemal 1000 miejsc.
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja podsumował: - Nie ma możliwości consensusu między człowiekiem i naturą, jeśli nie wsłuchamy się w potrzeby naszego naturalnego otoczenia. Tymczasem jeśli stajemy przed wyborem, zawsze wybieramy to co ważniejsze dla człowieka, nie myśląc o przyrodzie. Uważamy, że możemy zrobić z nią wszystko, ponieważ zostało nam to dane. A ona musi mieć swoją przestrzeń. To skomplikowana sytuacja, ale na szczęście zaczynamy sobie zdawać z tego sprawę. Pytanie tylko, czy coś z tym zrobimy?
Dariusz Sepioło, podróżnik i filmowiec Discovery powiedział: Wszyscy znamy okładkowe tematy, takie jak globalne ocieplenie czy zatrucie środowiska spowodowane działaniem człowieka, jednak według moich obserwacji największym zagrożeniem dla dzikiej natury są kwestie kulturowe i brak wiedzy, które są jedną z przyczyn zmniejszenia populacji niektórych gatunków zwierząt zarówno lądowych, jak i wodnych. Istotna jest zatem edukacja ekologiczna zarówno dorosłych, jak i dzieci. Media i filmy są do tego doskonałym narzędziem.
Debata oraz przedpremierowy pokaz filmu w Kinotece zorganizowany został we współpracy z Komisją Europejską. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Metrocafe.pl, TOK FM, Gazeta Wyborcza, Pańska Skórka oraz Radio Kampus.
„Królestwo” (org. tytuł „Les Saisons”) to pełnometrażowy film, częściowo finansowany przez instytucje Unii Europejskiej, w którym główną rolę grają dzikie zwierzęta. Projekt jest przedsięwzięciem międzynarodowym,
a zdjęcia powstawały w 2013 roku w kilku krajach europejskich, m.in. we Francji, Holandii, Rumunii
i na Węgrzech. Około 10% wszystkich obrazów stanowią ujęcia polskich lasów - tereny parków narodowych: Białowieskiego i Biebrzańskiego, należące do sieci Natura 2000, której celem jest zachowanie siedlisk przyrodniczych zagrożonych gatunków i ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy.
Autorzy filmu, poprzez poetycką narrację i zjawiskowe zdjęcia, zwracają uwagę społeczeństwa na wpływ, jaki wywierają działania człowieka na środowisko naturalne. Obraz Jacquesa Perrina i Jacquesa Cluzauda nawiązuje tym samym do polityki Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i różnorodności biologicznej.
- Reżyseria: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud
- Scenariusz: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Stéphane Durand
- Gatunek: dokumentalny/przyrodniczy
- Kraj produkcji: Francja, 2015
- Czas trwania: 1h 36min
- Planowana premiera w Polsce: 16 września 2016
- Dystrybutor: M2FILMS
Marta Młynarczykowska
Anna Piątkowska-Wełyczko