Klub Zielonej Ręki Fundacji PROKARTON
Wyniki ostatniego raportu Ministerstwa Środowiska pt. „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, pokazują, że wciąż potrzebujemy edukacji ekologicznej.
W „Dzień Ziemi” zróbmy dla niej coś dobrego!
Fundacja ProKarton uczy warszawiaków, jak segregować kartony po mleku i sokach
Segreguj zużyte opakowania i wrzucaj je do odpowiednich pojemników. Zgniataj puste kartoniki po mleku i sokach przed włożeniem do kosza. Wybieraj opakowania z surowców odnawialnych. To proste nawyki, które nic nie kosztują, a mają realny wpływ na poprawę stanu naszego środowiska. Fundacja ProKarton inauguruje działania „Klubu Zielonej Ręki” i zaprasza do niego wszystkich, którym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego.
Wyniki ostatniego raportu Ministerstwa Środowiska pt. „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, pokazują, że wciąż potrzebujemy edukacji ekologicznej. Wprawdzie nasza świadomość z roku na rok rośnie – 68 proc. badanych mówi, że regularnie segreguje śmieci, jednak co siódmy Polak segreguje odpady sporadycznie, bądź wrzuca wszystko do jednego pojemnika (ok. 15 proc. badanych).
Dlatego Fundacja ProKarton inauguruje działania „Klubu Zielonej Ręki”, którego celem jest promowanie wśród Polaków ekologicznych nawyków. Jego członkiem może zostać każdy, kto wcieli w życie trzy proste zasady.
Zasady członka Klubu Zielonej Ręki:
- Po pierwsze, segreguję odpady – segregacja odpadów „u źródła”, czyli już w naszych domach jest bardzo ważna, ponieważ im więcej zużytych opakowań uda się zebrać w ten sposób, tym łatwiej będzie przeprowadzić później ich recykling.
- Po drugie, odpady opakowaniowe wyrzucam do odpowiednich pojemników na selektywną zbiórkę – warto zadbać u siebie w domu o osobne pojemniki, przynajmniej na: odpady suche, które nadają się do recyklingu oraz odpady mokre zmieszane. Właściwie posegregowane i zgniecione odpady opakowaniowe należy wrzucać do odpowiednio oznakowanych pojemników, bądź worków, w zależności od tego jaki sposób zbierania funkcjonuje w naszej gminie.
- Po trzecie, wybieram opakowania z surowców odnawialnych – to od nas zależy, czy wybierzemy produkt w opakowaniu wykonanym z surowca odnawialnego. Przykładowo kartony do mleka i soków w przeważającej mierze zbudowane są z papieru pochodzącego z celulozy (70-85 proc. składu), czyli surowca drzewnego, który jest w pełni odnawialny i który przy zachowaniu odpowiedzialnej polityki leśnej nigdy się nie wyczerpie.
Fundacja ProKarton powstała w 2011 r. Została założona przez polskich producentów materiału opakowaniowego do mleka i soków, w odpowiedzi na społeczną potrzebę w zakresie edukacji ekologicznej. Promujemy kartony do płynnej żywności, ponieważ jesteśmy przekonani, że jest to opakowanie nowoczesne, które zapewnia gwarancję najlepszej ochrony zapakowanej w nie płynnej żywności oraz
z uwagi na swoje atrybuty ekologiczne, minimalizuje wpływ na środowisko naturalne. Po więcej informacji zapraszamy na www.prokarton.org