Świat: Wielka korupcja w inwestycjach węglowych
Alstom – międzynarodowy koncern nominowany jest w tym roku do nagrody (...) przyznawanej najbardziej skorumpowanym firmom na świecie.
Uwaga na firmy Alstrom i Marubeni!
Alstom – międzynarodowy koncern nominowany jest w tym roku do nagrody „The Public Eye People's Award” przyznawanej najbardziej skorumpowanym firmom na świecie. Po pięciu latach śledztwa brytyjskie Biuro ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych oskarżyło firmę o korupcję i obciążyło Alstom Network UK kwotą około 8,5 mln USD za wręczanie łapówek w latach 2000 – 2006. Według brytyjskiego urzędu, podejrzenia korupcji dotyczą dużych projektów transportowych w Polsce, Indiach i Tunezji. Informacje o możliwych nieprawidłowościach Brytyjczycy otrzymali od szwajcarskich prokuratorówi. Okazuje się, że firma Alstom również we Wrocławiu sprzedała 20 pociągów Pendolino. W sprawie zakupu pociągów największe zaniepokojenie budzi fakt, że już od wielu lat znane są korupcyjne praktyki tej firmy. Alstom była wiele razy karana za swoją działalność, a niektóre z jej spółek zależnych zostały wykluczone z projektów Banku Światowego.ii Również w Warszawie Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy lata temu byłego wiceprezydenta stolicy w związku z zamówieniem pociągów Alstom Metropolis dla warszawskiego metra. Śledztwo trwa nadal.iii
Jak się okazuje, firma Alstom zajmuje się nie tylko infrastrukturą transportową. Poniżej w raporcie opublikowanym przez Bankwatch możemy dowiedzieć się o inwestycjach tej firmy w przemyśle energetycznym. Przyszłe inwestycje energetyczne Alstom i drugiej firmy Marubeni, także z przeszłością korupcyjną, mogą zatem budzić uzasadnione obawy co do ich legalności.
Raport Bankwatch:
Informacje o rekordowej korupcji firm Marubeni i Alstom budzą nowe wątpliwości w sprawie chorwackiego projektu węglowego
Japońska Marubeni Corporation oraz francuski Alstom, które zostały razem wybrane w przetargu jako konsorcjum preferowane dla projektu elektrowni węglowej Plomin C w Chorwacji, mają na swoim koncie kilka wyroków za przestępstwa korupcyjne. Według CEE Bankwatch Network informacje te powinny zaalarmować i uczulić chorwackich potencjalnych udziałowców tego projektu.
Firmie Alstom i jej personelowi udowodniono popełnienie przestępstw korupcyjnych w siedmiu przypadkach w ciągu siedmiu lat, które miały miejsce na różnych kontynentach. Wobec firmy toczy się jeszcze kilka innych postępowań sądowych m.in. w sprawie związanej z budową elektrowni węgla brunatnego w Słowenii – Sostanj 6. Co więcej, Alstom jest od 2011 roku pod obserwacją norweskiego Ministerstwa Finansów, po tym jak Rada Etyki zaleciła w 2010 roku wykluczenie firmy z Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego.
"Po latach przyglądania się sprawie Sostanj w Słowenii, gdzie prokuratorzy badali działania firmy Alstom pod kątem czynów korupcyjnych, jest dość szokujące, że to ofertę właśnie tej firmy wybrano jako preferowaną w sąsiedniej Chorwacji", mówi Pippa Galop z CEE Bankwatch Network. "Możemy mieć tylko nadzieję, że w przypadku Plomin C nie powtórzy się klęska, jaka miała miejsce z Sostanj. Inwestycja ta okazała się fatalnym i przepłaconym projektem, w którym popełniono wiele błędów. Takich, których skutków nie da się do teraz odwrócić".
Natomiast Marubeni Corporation brała udział w dwóch aferach korupcyjnych w przeciągu ostatnich trzech lat, przez które musiała zapłacić kary w wysokości 88 mln USD oraz 54,6 mln USD. W rezultacie firma została wykluczona na dziewięć miesięcy z możliwości otrzymania pożyczki od Japońskiej Międzynarodowej Agencji Współpracy, począwszy od marca 2014 roku.
"Wybór tych dwóch firm to dowód wielkiej ‘wiary’ chorwackich władz", powiedział Pippa Galop. "Zła reputacja obu firm sprawia, że chorwackie społeczeństwo oraz władze powinny ściśle monitorować działalność obu przedsiębiorstw. Również wszystkie instytucje, które rozważają finansowanie nowego bloku węglowego będą musiały uważnie śledzić projekt".
Brak akceptacji planów nowych elektrowni węglowych spowodowany negatywnym wpływem spalania węgla kamiennego na zmiany klimatu sprawia, że działalność i legalność Plomin C znajduje się pod kontrolą. Projekt opierający się na importowanym węglu nie pomoże Chorwacji uniezależnić się od importu energii. Były dyrektor budowy istniejącej już w tym samym miejscu elektrowni Plomin 2 obliczył, że projekt będzie ekonomicznie nieopłacalny. Aby zachęcić inwestorów, promotor projektu oferuje długoterminową umowę zakupu energii, obiecuje kupować co naj-mniej 50% energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownię przez co najmniej 25 lat. Według analizy Węgierskiego Stowarzyszenia Prawnego EMLA, umowa ta może być nielegalna w świetle unijnych przepisów dotyczących pomocy publicznej udzielanej przez państwa członkowskie
Tłumaczenie: Katarzyna Kubiczek
Źródło:
- http://bankwatch.org/news-media/for-journalists/press-releases/marubeni-and-alstoms-corruption-records-cast-new-doubts-cr
- http://www.rynek-kolejowy.pl/53276/alstom_podejrzany_o_korupcje.htm
- http://niezalezna.pl/44769-wielka-afera-firma-od-ktorej-kupiono-pociagi-pendolino-korupcyjny-gigant
- http://www.rynek-kolejowy.pl/53276/alstom_podejrzany_o_korupcje.htm