×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

28 czerwca 2013
Klimat
 

Zła pogoda zostanie na stałe

Nie ma szans,żeby na świecie powstrzymać ocieplenie klimatu - stwierdza najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Ograniczenie wzrostu   średniej temperatury na świecie tylko o dwa stopnie Celsjusza w dłuższym terminie czasu jest już raczej niewykonalne - mówi w rozmowie z "Rz" dr Fatih Birol, główny ekonomista MAE.

- Niestety jest tak, że emisja gazu cieplarnianego zwiększa się w szybkim tempie. W maju 2013 r., według wyliczeń MAE, poziom dwutlenku węgla w atmosferze przekroczył 400 cząsteczek na milion. Wydarzyło się to po raz pierwszy w historii - wyjaśnia.

Zdaniem Birola nie ma już wątpliwości - nie udało się powstrzymać zmian klimatycznych, a dzisiejsze anomalie pogodowe - powodzie, cyklony tropikalne, fale niespotykanych wcześniej upałów są tego dowodem. Co gorsza takie kataklizmy będą zdarzały się coraz częściej, wzrośnie poziom wód w morzach i oceanach. Wszystko wskazuje na to, że efektem zatruwania atmosfery będzie wzrost temperatury nie o 2 stopnie Celsjusza, jak to zakładano, ale pomiędzy 3,6 a 5,3 stopniami w porównaniu z okresem przedindustrialnym. Przy czym ta temperatura podniesie się najwięcej właśnie w bieżącym stuleciu.

Technologicznie ograniczenie tego wzrostu nadal jest  prawdopodobne, chociaż bardzo trudne do wykonania - stwierdza opublikowany 10 czerwca raport MAE "Zmieniając  mapę energetyczno-klimatyczną". Trzeba byłoby jednak podjąć zdecydowaną akcję jeszcze przed rokiem 2020,czyli datą kiedy w życie wchodzi międzynarodowe porozumienie dotyczące ograniczenia zmian klimatycznych. A zrobić to można jedynie zmieniając politykę energetyczną. To właśnie sektor wytwarzania energii ma na swoim koncie dwie trzecie  wszystkich emisji gazów cieplarnianych, a dodatkowo ponad 80 procent źródeł jej wytwarzania, to paliwa kopalne - stwierdza raport. Największym trucicielem pozostaje węgiel kamienny, ponieważ wiele kopalni jest przestarzałych i powinny być zamknięte.

Według wyliczeń autorów raportu emisje, jakie powstały przy produkcji energii w roku 2012 zwiększyły się o 1,4 proc. i sięgnęły na świecie 31,6 gigaton, co było rekordem wszechczasów. Dzisiaj kraje, które nie należą do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mają na swoim sumieniu 60 proc. światowego zatrucia atmosfery.

W raporcie MAE prezentuje własny scenariusz ,który jest w stanie znacznie ograniczyć emisje. Nazywa się "4-na 2" i daje szansę na spełnienie celu wzrostu Średniej temperatury dla świata o 2 stopnie - czyli tak jak to było zakładane wcześniej. Przy czym koszty ekonomiczne tych mian są praktycznie żadne. Ten scenariusz przewiduje,że możliwe byłoby ograniczenie emisji CO2 w roku 2020 o 3,1 gigaton, co oznacza,że zostałoby osiągnięte 80 procent  drogi do celu ,jaki wynosi  ocieplenie jedynie o 2 stopnie w roku 2020.

W przypadku Polski miałoby to oznaczać bardziej efektywne wykorzystanie wyprodukowanej już energii, zamknięcie najstarszych kopalń, gdzie eksploatacja nie jest ekonomicznie wykorzystana, narzucenie twardych warunków producentom AGD,oraz wykorzystanie gazu łupkowego, który - zdaniem MAE - nadal jest przyszłością polskiej energetyki.
 

źródło: http://www.ekonomia.rp.pl

Klimat

Dahr Jamail (tłum. Anna Dzierzgowska) Stoję na szczycie Rush Hill na odległej wyspie St. Paul na Alasce. Choć wzgórze ma jedynie (...)
czytaj całość
Zmiany klimatyczne wywierają coraz bardziej zauważalny wpływ na życie społeczne wielu krajów. Dowodem może być dynamika prostestów i konfliktów w (...)
czytaj całość
Recenzja książki Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat.
czytaj całość
Od 30 listopada do 11 grudnia w Paryżu trwa Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.
czytaj całość
Liczba 400 przejdzie do historii badań i obserwacji klimatu. Chodzi o 400 ppm (części na milion) dwutlenku węgla w atmosferze.
czytaj całość
Jesteśmy ekologiczni, cały świat powinien brać z nas przykład, ale trzeba renegocjować pakiet klimatyczno-energetyczny, bo już dość zrobiliśmy i nikt (...)
czytaj całość
Resorty środowiska i infrastruktury będą pomagały dużym miastom w przygotowaniu się do zmian klimatu.
czytaj całość
...Apelujemy o włączenie się przez Pana Prezydenta do globalnego procesu, w którym mamy szanse znaleźć wspólne rozwiązania kryzysu klimatycznego i (...)
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej