×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

10 maja 2013
Klimat
 

Arktyka będzie bardziej zielona

W nadchodzących dekadach Arktyka mocno się zazieleni. Tak wynika z modelowania klimatycznego, z którego wnioski przedstawiono w *Nature Climate Change*.

31.03. Warszawa (PAP) - W nadchodzących dekadach Arktyka mocno się zazieleni. Tak wynika z modelowania klimatycznego, z którego wnioski przedstawiono w „Nature Climate Change”.

Pokryte obecnie tundrą części Arktyki w kolejnych dziesięcioleciach mogą powiększyć swoją powierzchnię nawet o 50 proc. – wynika z modelowania komputerowego przyszłej sytuacji w tej części świata.

Wegetacja w Arktyce zmieniła się również w ostatnich kilku dekadach – zauważają badacze. Trendowi temu towarzyszy wzrost temperatur na świecie. W Arktyce temperatury wzrosły mniej więcej dwa razy bardziej niż w pozostałych częściach Ziemi – przypomina główny autor publikacji, Richard Pearson z Center for Biodiversity and Conservation w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.

Zespół Pearsona badał różne scenariusze zmian klimatu dla lat 50. obecnego wieku, aby sprawdzić, jak ocieplenie w Arktyce będzie przebiegać w kolejnych latach. W swojej pracy naukowcy wykorzystali modele komputerowe, które pozwalają prognozować prawdopodobieństwo pojawienia się tam różnych typów roślin, mogących rosnąć przy określonych temperaturach i wilgotności. Wyniki takich obliczeń są zawsze obarczone niepewnością, dlatego modelowanie pozwala jedynie z grubsza poznać przyszłość Arktyki. Naukowcy zaznaczają, że i tak najważniejszym ograniczeniem dla wielu grup roślin, które teoretycznie mogłyby się tam pojawić, stanowi surowy klimat Arktyki.

Obecnie w tej części świata praktycznie nie ma drzew (za wyjątkiem południowej części Grenlandii, gdzie występują ich karłowate formy). Na równinach przeważa tundra, czyli przede wszystkim mchy i porosty. Okres wegetacji trwa tam zaledwie od czerwca do sierpnia.

Modele pokazały jednak, że z powodu zmian klimatu granice występowania roślin w Arktyce przesuną się bardzo wyraźnie. Pojawią się nawet drzewa, a szata roślinna zmieni swój skład. Jak to może wyglądać? Naukowcy podają przykład Syberii, gdzie pojedyncze drzewa można spotkać nawet setki kilometrów na północ od naturalnej linii lasów.

Jak podkreśla Pearson, skutki tych zmian odczuje nie tylko Arktyka, ale też choćby niektóre gatunki ptaków, sezonowo migrujące z okolic leżących bardziej na południu. Na czas lęgów potrzebują one bardzo konkretnych warunków polarnych, np. otwartej przestrzeni, która zapewni im bezpieczeństwo w czasie wysiadywania jaj.

Naukowcy dodają, że zazielenienie białej dotychczas Arktyki wpłynie również na sposób, w jaki odbija ona promienie słońca. O ile bowiem duże białe powierzchnie bardzo skutecznie odbijają promienie słońca, przeciwdziałając ociepleniu, o tyle powierzchnie zarośnięte (czyli ciemne) powodują absorbcję słonecznego ciepła. To zaś oznacza nagrzewanie się środowiska. Więcej roślinności w Arktyce oznacza zatem większe dalsze ocieplenie. (PAP)

Klimat

Dahr Jamail (tłum. Anna Dzierzgowska) Stoję na szczycie Rush Hill na odległej wyspie St. Paul na Alasce. Choć wzgórze ma jedynie (...)
czytaj całość
Zmiany klimatyczne wywierają coraz bardziej zauważalny wpływ na życie społeczne wielu krajów. Dowodem może być dynamika prostestów i konfliktów w (...)
czytaj całość
Recenzja książki Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat.
czytaj całość
Od 30 listopada do 11 grudnia w Paryżu trwa Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.
czytaj całość
Liczba 400 przejdzie do historii badań i obserwacji klimatu. Chodzi o 400 ppm (części na milion) dwutlenku węgla w atmosferze.
czytaj całość
Jesteśmy ekologiczni, cały świat powinien brać z nas przykład, ale trzeba renegocjować pakiet klimatyczno-energetyczny, bo już dość zrobiliśmy i nikt (...)
czytaj całość
Resorty środowiska i infrastruktury będą pomagały dużym miastom w przygotowaniu się do zmian klimatu.
czytaj całość
...Apelujemy o włączenie się przez Pana Prezydenta do globalnego procesu, w którym mamy szanse znaleźć wspólne rozwiązania kryzysu klimatycznego i (...)
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej