×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

12 maja 2015
Energiewende
 

Zielone miejsca pracy

W maju rusza cykl debat o zielonych miejsc pracy z uwzględnieniem specyfiki polskiego rynku. Debata inauguracyjna skupia się na zazielenianiu Górnego Śląska. Program

Praca i jej jakość jest nieodmiennie na czele tematów najważniejszych dla Polek i Polaków. Nadal nie brakuje rejonów kraju, zmagających się ze skutkami transformacji ustrojowej i jej wpływem na lokalne rynki pracy. Zatrudnienie poza rolnictwem stanowi olbrzymie wyzwanie na obszarach wiejskich. Tereny poprzemysłowe poszukują sposobów na ożywienie lokalnych gospodarek. Dla osób młodych problemem jest znalezienie stabilnej pracy, mogącej umożliwić dalszy rozwój – nie tylko zawodowy, ale także osobisty. Niskie uzwiązkowienie w wielu wypadkach oznacza problemy z przestrzeganiem praw pracowniczych. Nawet osoby, które stać na kredyt mieszkaniowy czy usługi prywatne (ochronę zdrowia, edukację dla dzieci) doświadczają problemów z godzeniem roli zawodowej z życiem rodzinnym.

Rozwiązaniem wspomnianych problemów są zielone miejsca pracy – inwestowanie w sektory, które jednocześnie służą środowisku i przynoszą zyski ekonomiczne i społeczne. Z upływem lat ich koncepcja ewoluowała, dołączając m.in. pracę w sektorze opieki oraz ważnych dla jakości życia usług publicznych. W polskim kontekście – dużej roli małych i średnich przedsiębiorstw, opierania się na niskich kosztach pracy zamiast na innowacyjności czy problemach związanych z pozakodeksowymi umowami o pracę – kluczowe jest podkreślanie, że zielona transformacja gospodarki to nie tylko nowe miejsca pracy, ale szerzej – praca wysokiej jakości, realizowana w godnych warunkach.

Takie szerokie ujęcie tematu stanowi bazę siedmiu otwartych debat zorganizowanych w różnych miastach Polski przez Fundację im. Heinricha Bölla i Strefę Zieleni. Stanowią one okazję do wymiany między światem pracy, innowacyjnym, społecznie odpowiedzialnym biznesem, lokalnymi politycz(k)ami, ekspert(k)ami. Każde spotkanie podsumuje raport. Ponadto powstanie specjalny, 24-stronnicowy numer „Zielonych Wiadomości” z relacjami, dobrymi praktykami i artykułami podkreślającymi zróżnicowane perspektywy – m.in. równościową czy europejską.

Projekt stawia sobie za cel zapoznanie osób w nim uczestniczących z zieloną koncepcją pracy oraz dowiedzenie, że może ona odpowiadać na specyficzne dla polskiego rynku pracy problemy, takie jak: umowy śmieciowe, wysoka stopa bezrobocia wśród osób młodych, łamanie praw pracowniczych czy niska innowacyjność gospodarki.

Kalendarium:

14 maja 2015: debata „Górny Śląsk - Jaka przyszłość po węglu?”
 17:00-19:00, Galeria ZPAP, ul. Dworcowa 13, Katowice

Przez wieki Śląsk czerpał swój dobrobyt z węgla. Jego wydobycie tworzyło miejsca pracy nie tylko w kopalniach, ale również w realizujących ich potrzeby przemyśle i usługach. Czy i za pomocą jakich środków region ten może się zazielenić?

Panel:

  • Bartłomiej Kozek, Strefa Zieleni
  • Patryk Białas, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum
  • Dariusz Szwed, Zielony Instytut, miasto Słupsk
  • Katarzyna Guzek, Greenpeace Polska
  • Moderacja: Artur Wieczorek, Strefa Zieleni

21 maja 2015: debata „ (Zielona) Praca dla młodych”
Jewish Cultural Center,  ul. Miodowa 24, Kraków

Bezrobocie wśród osób młodych spada, ale nadal jest powyżej średniej europejskiej. Wchodzącym na rynek pracy niełatwo jest znaleźć dobrze płatne, stabilne zatrudnienie. Czy zielone miejsca pracy mogą przełamać ten trend? Jakiej pracy potrzebują młodzi? Porozmawiamy o tym w mieście, w którym w ostatnich latach doszło do boomu w outsourcingu.

Czerwiec 2015: debata „Polityka miejska oraz praca w mieście”, Łódź

Samorządy nie monitorują wpływu prowadzonej przez siebie polityki proekologicznej na lokalny rynek pracy, a mają do dyspozycji narzędzia takie jak zamówienia publiczne czy środki unijne. Jak z nich korzystać, by pomagać lokalnej gospodarce? Naszym gospodarzem będzie miasto doświadczające skutków transformacji.

Wrzesień 2015: debata „Zielone miejsca pracy na obszarach wiejskich”, Lublin

Zrównoważony rozwój może dać impuls rozwoju obszarom wiejskim. Przykład Niemiec i rozwijanej w tym kraju energetyki odnawialnej pokazuje, że istnieje odpowiedni potencjał i przestrzeń. O lękach i szansach związanych z ekorozwojem porozmawiamy w stolicy rolniczego województwa.

Październik 2015: debata „Zielona energia, zielona praca”, Gdańsk/Słupsk

Pomorze ma stać się lokalizacją elektrowni jądrowej. Może też silniej wykorzystywać potencjał odnawialnych źródeł energii np. morskim farm wiatrowych. Wybór na lata zdeterminuje model rozwoju regionu.

Listopad 2015: debata „Zielona wizja praw pracowniczych oraz usług publicznych”, Wrocław

Specjalne strefy ekonomiczne, miejsca pracy niskiej jakości tworzone przez globalne koncerny, ale także rodzimych przedsiębiorców stanowią wielki problem dla polskiego rynku pracy. Jak rozwijać zielone miejsca pracy, by nie oferowały one śmieciowego zatrudnienia? Co ma zrównoważony rozwój do publicznej ochrony zdrowia czy edukacji? Porozmawiamy o tym na Dolnym Śląsku.

Grudzień 2015: Debata podsumowująca w Warszawie

Energiewende

Długo wyczekiwana decyzja tzw. komisji węglowej dotycząca daty odejścia od węgla w Niemczech w końcu zapadła. Są powody do radości (...)
czytaj całość
Brak konkretów, kreślenie negatywnych scenariuszy po węglu - oto zdaniem niemieckich ekologów jedna z przyczyn powodzenia partii AfD w Niemczech. (...)
czytaj całość
Niemcy nie dostarczają ostatnio powodów do ochów czy achów, jeżeli chodzi o politykę klimatyczną i ochrony środowiska. Brakuje im odważnej (...)
czytaj całość
W maju rusza cykl debat o zielonych miejsc pracy z uwzględnieniem specyfiki polskiego rynku. Debata inauguracyjna skupia się na zazielenianiu (...)
czytaj całość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej