×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
dr Hanna Schudy
31 stycznia 2024
Rtęć 
 

Rtęć w Unii Europejskiej – coraz bliżej całkowitego wycofania amalgamatu

Proces w kierunku całkowitego wycofania amalgamatu w UE postępuje. Obecnie zmianie podlega rozporządzenie z 2017 r. a poprawki wprowadzają m.in. zakaz stosowania rtęci w stomatologii od 2025 r.

Obecnie jesteśmy po ustaleniach Rady UE, czyli ministrów wszystkich państw UE. Teraz Rada będzie rozmawiać z Parlamentem UE. Stowarzyszenie EKO-UNIA monitoruje ten proces.

30 stycznia 2024 r. Rada przyjęła stanowisko do rozmów z Parlamentem Europejskim w sprawie przyszłości rtęci w UE. Chodzi nie tylko o wycofanie amalgamatu, ale także o wprowadzenie stopniowego zakazu produkcji, importu i eksportu szeregu produktów z dodatkiem rtęci, w tym niektórych lamp.

Celem jest Europa wolna od rtęci

W dyskusjach na szczeblu unijnym ważny był głos Polski, która jest jednym z pierwszych krajów w UE, gdzie zaprzestano używać amalgamatu w stomatologii. Teraz zakaz ma być wprowadzony we  wszystkich krajach UE od 1 stycznia 2025 r. Możliwe są jedynie wyjątki, gdy stosowanie amalgamatu dentystycznego zostanie uznane przez lekarza dentystę za bezwzględnie konieczne w celu zaspokojenia szczególnych potrzeb medycznych pacjenta. Wprowadzono też dwuletnie odstępstwo/derogacje dla tych państw członkowskich, które zwracały uwagę na trudną sytuację ekonomiczną. Te państwa członkowskie będą musiały dobrze uzasadnić skorzystanie z odstępstwa i powiadomić Komisję o środkach, które zamierzają wdrożyć, aby osiągnąć stopniowe wycofywanie do 1 stycznia 2027 roku.

Zakaz stosowania, importu, eksportu i produkcji

Co ważne Rada utrzymała zakaz eksportu amalgamatu dentystycznego od 1 stycznia 2025 r., ale zgodziła się na zakaz produkcji i importu w UE od 1 stycznia 2027 r. Teoretycznie do 2027 ma Europa ma  być wolna od rtęci – będzie zakaz stosowania, importu, eksportu oraz produkcji. Ograniczenia będą też dotyczyć innych produktów zawierających rtęć.
Rada jest teraz gotowa do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim w celu uzgodnienia ostatecznego kształtu poprawek. Po osiągnięciu wstępnego porozumienia ostateczny tekst będzie musiał zostać formalnie przyjęty przez obie instytucje.

Kontekst

Rozporządzenie UE w sprawie rtęci to dokument, który wdraża przepisy Konwencji z Minamaty w sprawie rtęci. Obecnie zmieniane jest rozporządzenie z 2017 r. Znajdą się w nim właśnie poprawki, które przewidują wycofanie amalgamatu w UE do 2025 r., uwzględniając wyjątki w niektórych państwach, które będą miały dwa lata więcej na wycofanie amalgamatu. Polska znajduje się  w grupie krajów, gdzie amalgamat rtęciowy nie jest już stosowany.  
https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2024/01/30/mercury-council-ready-to-start-talks-with-parliament-to-completely-phase-out-mercury-in-the-eu/

dr Hanna Schudy

Rtęć 

Czy pamiętacie jeszcze plomby z rtęcią? W Polsce to już historia, a teraz zakaz stosowania amalgamatu zacznie obejmować także całą (...)
czytaj całość
Proces w kierunku całkowitego wycofania amalgamatu w UE postępuje. Obecnie zmianie podlega rozporządzenie z 2017 r. a poprawki wprowadzają m.in. (...)
czytaj całość
Od wielu lat EKO-UNIA starała się o zastąpienie amalgamatu w stomatologii materiałami alternatywnymi, które nie zawierają rtęci.
czytaj całość
Do 3 maja trwają konsultacje w sprawie rtęci stomatologicznej w Unii Europejskiej. Komisja Europejska chce poprawić przepisy dotyczące rtęci i (...)
czytaj całość
Niżej podpisani domagają się od rządu Rzeczpospolitej Polski (1) decyzji o wycofaniu wypełnień amalgamatowych w stomatologii, które nastąpi najpóźniej do 2025 roku, (2) (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Jak to cudownie, że mamy spójnik „ale”! Co byśmy bez niego zrobili – można pięknie relatywizować fakty, odsuwać od (...)
czytaj całość
Do 1 lipca 2019 Polska ma przedstawić mapę drogową wycofywania toksycznej rtęci ze stomatologii. Do tej pory rozwiązaniem na wszystkie (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Zbliżają się święta, co oznacza, że ryby częściej trafią na polskie stoły. To dobra okazja aby zastanowić się, w (...)
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej