×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
Hanna Schudy
25 kwietnia 2022
Rtęć 
 

Koniec amalgamatu w Unii Europejskiej – Twój głos może to przyspieszyć

Do 3 maja trwają konsultacje w sprawie rtęci stomatologicznej w Unii Europejskiej. Komisja Europejska chce poprawić przepisy dotyczące rtęci i zapewnić więcej bezpieczeństwa w gabinetach stomatologicznych oraz mniejszą emisję rtęci do środowiska.

Wcześniej przepisy ograniczyły stosowanie amalgamatu w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, kobiet karmiących itp. Teraz prace mogą doprowadzić do całkowitego zakazu stosowania amalgamatu w Unii Europejskiej

W Europie i na świecie trwają prace nad eliminowaniem emisji rtęci do środowiska. Polska niejako wyszła przed szereg i w 2022 r. zdecydowała o wycofaniu amalgamatu z koszyka świadczeń gwarantowanych oraz zastąpienie go cementem szkłojonomerowym. Teraz procesowane jest wycofanie amalgamatu w Unii Europejskiej. Komisja wcześniej chce poznać zdanie obywateli na ten temat. Oczywiście szczególnie ważne będą głosy specjalistów. Od głosu obywateli może zależeć to czy amalgamat zostanie wycofany w 2030 r. czy może już w 2025 r. Jak na razie udział Polski w tych konsultacjach jest bardzo mały, a została już niewiele ponad tydzień na wysłanie swojego głosu tu:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12924-Mercury-review-of-EU-law/F_pl

 

Komisja liczy szczególnie na głosy praktyków i specjalistów - także z dziedziny ochrony środowiska czy gospodarki odpadami. Ciekawym, ale też trudnym zagadnieniem jest problem emisji rtęci z krematoriów – w kwestionariuszu znajdują się też pytania w tym zakresie. Pytania obejmują różne branże, ale można ograniczyć swoje wypowiedzi do tematu stomatologii czy odpadów. Celem są nowe przepisy dotyczące rtęci, które jak na razie określa rozporządzenie (UE) 2017/852

Hanna Schudy


Hanna Schudy
doktor nauk humanistycznych (filozofia), mgr Ochrony Środowiska (Wydział Nauk Biologicznych UWR), studentka filologii germańskiej. Od ponad 15 lat związana z ruchem ekologicznym, zajmuje się m.in. ochroną dziedzictwa Dolnego Śląska oraz ochroną środowiska metodami humanistycznymi.

Rtęć 

Czy pamiętacie jeszcze plomby z rtęcią? W Polsce to już historia, a teraz zakaz stosowania amalgamatu zacznie obejmować także całą (...)
czytaj całość
Proces w kierunku całkowitego wycofania amalgamatu w UE postępuje. Obecnie zmianie podlega rozporządzenie z 2017 r. a poprawki wprowadzają m.in. (...)
czytaj całość
Od wielu lat EKO-UNIA starała się o zastąpienie amalgamatu w stomatologii materiałami alternatywnymi, które nie zawierają rtęci.
czytaj całość
Do 3 maja trwają konsultacje w sprawie rtęci stomatologicznej w Unii Europejskiej. Komisja Europejska chce poprawić przepisy dotyczące rtęci i (...)
czytaj całość
Niżej podpisani domagają się od rządu Rzeczpospolitej Polski (1) decyzji o wycofaniu wypełnień amalgamatowych w stomatologii, które nastąpi najpóźniej do 2025 roku, (2) (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Jak to cudownie, że mamy spójnik „ale”! Co byśmy bez niego zrobili – można pięknie relatywizować fakty, odsuwać od (...)
czytaj całość
Do 1 lipca 2019 Polska ma przedstawić mapę drogową wycofywania toksycznej rtęci ze stomatologii. Do tej pory rozwiązaniem na wszystkie (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Zbliżają się święta, co oznacza, że ryby częściej trafią na polskie stoły. To dobra okazja aby zastanowić się, w (...)
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej