Koniec z amalgamatem u dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących
Organizacje pozarządowe apelują do krajów członkowskich o rzetelne wdrożenie nowych przepisów w sprawie odchodzenia od rtęci w stomatologii.
Zakaz stosowania plomb zawierających rtęć u dzieci czy karmiących matek wchodzi w życie 1 lipca 2018 r..Wynika to m.in. z przyjęcia przez UE Konwencji z Minamaty. To bardzo ważny krok w celu przeciwdziałania niekontrolowanej emisji rtęci do środowiska. Obserwacje organizacji pozarządowych w wielu krajach prowadzą do wniosku, że cały proces wymaga większego zaangażowania ze strony krajów członkowskich. Polska należy do tych państw, gdzie emisja rtęci do środowiska nie jest kontrolowana, co oznacza, że nie wiemy w jakim stopniu jesteśmy na nią narażeni. Dlatego ograniczenie emisji rtęci z gabinetów dentystycznych jest sprawą palącą.
Na dentystach będzie spoczywać duża odpowiedzialność, ale wiemy przecież, że zmiana nie nastąpi bez większego zaangażowania się władz oraz odpowiednich organów. Ważnym zadaniem będzie już samo informowanie dentystów o wchodzącej zmianie oraz o wyposażenie ich w niezbędną wiedzę dotyczącą procesu. Dlatego pacjenci oraz organizacje pozarządowe wzywają kraje członkowskie UE, aby zakaz używania rtęci w stomatologii w przypadku dzieci i kobiet w ciąży rzeczywiście wszedł w życie.
Rtęć jest niebezpieczną neurotoksyną, która zanieczyszcza środowisko, dostaje się do łańcuchów pokarmowych a następnie przyjmowana jest przez ludzi np. w żywności. Może to doprowadzić do uszkodzeń układu nerwowego, wydalniczego czy układu krążenia. Szczególnie ważne jest, aby chronić zdrowie człowieka na wczesnych etapach rozwoju, stąd zakaz stosowania rtęci u dzieci czy kobiet w ciąży jest krokiem do ochrony populacji przed neurotoksyną szczególnie niebezpieczną dla najmłodszych czy najsłabszych. Sprawa jest pilna również dlatego, że znamy alternatywy dla rtęci w stomatologii.
Wchodzące 1 lipca zmiany są wynikiem wprowadzenia w Unii Europejskiej nowej regulacji w zakresie rtęci.
„Wraz z zakazem stosowania amalgamatu, którego celem jest ochrona europejskich dzieci przed rtęcią dajemy jasny znak, że dzieci w XXI wieku zasługują na wszystko, co jest dobre dla ich zdrowia” – mówi Charlie Brown z World Alliance For Mercury Free Dentistry
Sam zakaz to nie wszystko. Nowe przepisy zobowiązują kraje członkowskie do opracowania planów redukcji stosowania rtęci w stomatologii do lipca 2019 r. Dodatkowo Komisja Europejska ma opracować do połowy 2020 r. drogę całkowitego wycofania rtęci ze stomatologii.
”Decyzja o ograniczeniu stosowania rtęci w stomatologii jest wyraźnym sygnałem, że amalgamat dentystyczny powoduje ryzyko środowiskowe” – mówi Elena Lymberdi, koordynatorka projektu Zero Mercury Campaign przy EEB w Brukseli. Lybmerdi dodaje ,,Czas, aby kraje członkowskie oraz Komisja Europejska zadbały, że zakaz będzie rzeczywiście stosowany, a wyjątki od niego były ograniczone do minimum. Nie mniej istotne jest informowanie społeczeństwa po to by społeczeństwo wiedziało, jak może się chronić przed rtęcią”.
Biorąc pod uwagę, że amalgamat rtęciowy w 50% składa się z rtęci, konwencja z Minamaty wymaga, aby każdy kraj ograniczył użycie tego toksycznego pierwiastka. Stosowanie amalgamatu dentystycznego odpowiedzialne jest w znaczącym stopniu za emisję rtęci do środowiska. Właśnie dlatego należy ograniczać stosowanie rtęci w stomatologi Mówi o tym część II anexu A Konwencji z Minamaty, że należy chronić przed ekspozycją na rtęć dzieci, kobiety w ciąży czy kobiety karmiące.
Należy podkreślić, że nowe regulacje zwracają też szczególną uwagę na znaczenie szkolenia dentystów w zakresie stomatologii wolnej od rtęci.
Hanna Schudy