II Konferencja i Targi Offshore 2013
„Polska energetyka wiatrowa ma przed sobą największy potencjał redukcji kosztów produkcji energii”
2-3 października 2013r. w Hotelu Sheraton w Sopocie miało miejsce największe wydarzenie związane z morską energetyką wiatrową w naszym kraju. Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Gospodarki oraz władz samorządowych województwa Pomorskiego i Zachodniopomorskiego.
Pierwszy dzień targów był poświęcony analizie obecnej sytuacji energetyki wiatrowej w Polsce. Konferencję zainaugurowało przemówienie Prezesa Polskiej Energetyki Wiatrowej Wojciecha Cetnarskiego.
- w tym roku spotykamy się w dość szczególnych okolicznościach. W całym kraju rozpoczęła się debata na temat wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii. Rok temu, gdy spotykaliśmy się w tym samym miejscu wszyscy mieliśmy nadzieję, że w tym roku będziemy omawiać postępy w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej a nie dyskutować na temat systemu wsparcia tej gałęzi gospodarki. Jesteśmy dość istotnie uzależnieni od regulacji państwowych, musimy więc poświęcić tej kwestii wiele miejsca. Samo Ministerstwo Gospodarki milczy w kwestii programów wspierania naszej branży. Mimo to uważamy, że istnieją poważne przesłanki ku temu, by morska energetyka wiatrowa stała się ważnym elementem polskiego życia gospodarczego. Dotyczy to szczególnie takich regionów, jak województwo Pomorskie czy Zachodniopomorskie. Już dzisiaj polski przemysł, a szczególnie stoczniowy w dużej mierze uczestniczy w budowie morskiej energetyki wiatrowej innych krajów. Potrafimy budować sektor offshore, wykształciliśmy specjalistów.
Następnie Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski mówił o roli, jaką w rozwoju województwa może odegrać morska energetyka wiatrowa.
W dokumencie strategicznym Województwa Pomorskiego, przemysłowi offshore poświęcono sporo miejsca. Województwo Pomorskie odnotowuje obecnie deficyt w dziedzinie produkcji energii. W rejonie tym mówi się jednocześnie o potencjale energetyki jądrowej, gazu łupkowego oraz o odnawialnych źródłach energii. Z drugiej strony działania inwestycyjne blokuje brak unormowań ustawowych.
- Bardzo zależy nam na połączeniu działalności stoczniowej z tematyką innowacji. Zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii są na ustach wszystkich decydentów zajmujących się gospodarką.
Pierwszy z gości, przedstawicielka Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Ann Benedicte Genachte podsumowała dotychczasowy rozwój branży na naszym kontynencie.
- Jak dotychczas w Europie zainstalowano i podłączono do sieci energetycznej 1 662 turbin wiatrowych. Instalacje takie posiada 10 krajów, zaś łączna moc zainstalowana w sektorze morskiej energetyki wiatrowej pod koniec 2012r. wynosiła 4 995 MW. Oznacza to 31% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Morskie farmy wiatrowe o takiej mocy w ciągu roku produkują 18 TWh energii co stanowi 0,5% zapotrzebowania UE na energię. W pierwszych 6 miesiącach 2013r. w Europie do sieci podłączono 277 morskich turbin o łącznej mocy 1 GW. 18 morskich farm było w fazie budowy- łączna moc tych inwestycji wyniesie 5 111 MW. 90% morskich farm wiatrowych, zainstalowanych w Europie czyni nasz region światowym liderem.
Czytaj cały artykuł