×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

24 listopada 2014
info
 

Zwyciężamy w walce o ocalenie świata - w kwestii zmiany klimatu, Monsanto, naszych oceanów, Internetu, demokracji i innych!

Drodzy członkowie Avaaz,

ostatnio Avaaz odnosi same zwycięstwa, a co więcej są to zwycięstwa w NAJWAŻNIEJSZYCH sprawach.

Zwyciężamy w walce o ocalenie świata - w kwestii zmiany klimatu, Monsanto, naszych oceanów, Internetu, demokracji i innych! Dzisiejszy świat często bywa przygnębiający, ale czytajcie dalej, żeby zobaczyć, jak mogłaby wyglądać nasza przyszłość, jeśli nadal będziemy działaś wspólnie...

Po marszu -- prawdziwy postęp w walce ze zmianą klimatu!! W Europie, USA i w Chinach!

Bardzo chcieliśmy, żeby w czasie niedawnego szczytu w Brukseli Europa przyjęła ambitne cele klimatyczne i stała się inspiracją dla reszty świata. Dlatego byłem przybity, kiedy wtajemniczeni ludzie powiedzieli mi, że to “niemożliwe”, aby Europa sprzeciwiła się koncernom naftowym i węglowym i przyjęła redukcje emisji dwutlenku węgla o “co najmniej” 20% do 2030 roku. Jednak nie poddaliśmy się i zwyciężyliśmy!

Oto, jak zamieniliśmy “niemożliwe” w wielkie zwycięstwo:

  • Byliśmy siłą sprawczą największej w historii mobilizacji na rzecz klimatu -- 675 000 osób wyszło na ulice w 162 krajach!
  • Przekonaliśmy Sekretarza Generalnego ONZ, 18 ministrówi niezliczonych polityków do przyłączenia się do marszu.
  • Przekazaliśmy podpisaną przez 2,2 miliony osób petycję o przejście na 100% czystą energię na ręce światowych przywódców, włączając prezydenta Francji Hollande’a.
  • Odbyliśmy spotkania mające na celu zdobycie poparcia z ministrami środowiska i energii Francji, Niemiec, Brazylii i Wielkiej Brytanii.
  • Wywarliśmy nacisk na Polskę, głównego przeciwnika działań na rzecz klimatu, za pomocą płatnego ogłoszenia, które trafiło do mediów w całej Polsce, oraz telefonów od polskich członków Avaaz.
  • Zleciliśmy badania opinii publicznej w Niemczech, Francji, Polsce i Wielkiej Brytanii krótko przed szczytem w Brukseli.

Marsz dla klimatu stanowił punkt zwrotnyi został wspomniany przez wielu prezydentów w czasie ich przemów na szczycie ONZ. Choć setki organizacji przyczyniły się do tego sukcesu i zwycięstwa w Europie, my odegraliśmy kluczową rolę. Oto cytat z BBC: "Marsze zgromadziły więcej demonstrantów niż jakakolwiek akcja tego typu w historii, częściowo dzięki organizacyjnej sile grupy piszącej e-kampanie, Avaaz”. A niemiecki Minister Środowiska powiedział: "Chciałbym podziękować milionom ludzi, którzy dołączyli do Avaaz… Bez poparcia opinii publicznej, nie moglibyśmy zatrzymać zmiany klimatu".

Również prezydent USA Obama odniósł się do marszu dla klimatu: “Nasi obywatele niestrudzenie maszerują. Nie możemy udawać, że nie słyszymy ich apelu”. Na fali zwycięstwa w Europie Obama spotkał się w tym tygodniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem - Obama obiecał rozsądne redukcje emisji, a w odpowiedzi Chiny po raz pierwszy również zobowiązały się do redukcji! Wreszcie zaczęły się zmiany, których tak rozpaczliwie potrzebujemy…

Po koncernach naftowych i węglowych, jaka inna bezduszna korporacja przychodzi na myśl? Tak jest, Monsanto. To kolejne zwycięstwo, które nasza społeczność pomogła odnieść.

Budowa megafabryki Monsanto zablokowana!!

Kiedy Monsanto planowało zwiększenie swoich wpływów na światową produkcję żywności poprzez budowę olbrzymiej fabryki nasion w Argentynie, członkowie Avaaz połączyli siły z lokalnym rządem i powstrzymali budowę największej fabryki modyfikowanych genetycznie nasion w Ameryce Południowej w tym roku.

Monsanto to warta 60 miliardów dolarów megakorporacja, która gra nieczysto. Oto, jak pomogliśmy ją powstrzymać:

  • Napisaliśmy podpisaną przez 1 milion ludzi petycję i zasypaliśmy skrzynki pocztowe decydentów tysiącami wiadomości.
  • Pracowaliśmy z czołowymi prawnikami nad sprawozdaniem mającym dowieść, że Ocena oddziaływania na środowisko przedstawiona przez Monsanto jest nielegalna, wywołując tym samym spore zamieszanie medialne.
  • Opublikowaliśmy ankietę pokazującą, że ⅔ mieszkańców miasta jest przeciwko budowie fabryki.
  • Pomogliśmy lokalnej społeczności zbudować własną siłę i stworzyć efektywną strategię...

Lokalna aktywistka Celina Molina powiedziała: "Po tym, jak ponad milion członków Avaaz opowiedziało się po stronie mieszkańców Malvinas Argentinas, wygraliśmy ważną bitwę w wojnie przeciwko Monsanto! Od uzyskania dostępu do dokumentów, do których do tej pory władze odmawiały nam wglądu, po badanie opinii publicznej, którego wyniki wszystko zmieniły, Avaaz odegrało ważną rolę w powstrzymaniu budowy największej fabryki transgenicznych nasion w naszym mieście”.

Do tego wielkie zwycięstwa na rzecz ochrony oceanów, Internetu i demokracji

Dzięki kilku tysiącom członków Avaaz, którzy co miesiąc przekazują darowizny utrzymujące nasz mały zespół, możemy pracować nad kilkoma kampaniami jednocześnie. Oto kilka innych ważnych zwycięstw z ostatnich tygodni:

Powstał największy na świecie rezerwat morski! - Na znak poparcia dla tego ważnego rezerwatu ponad 1 milion naszych członków wystosował petycję do rządu USA, zleciliśmy wykonanie badania opinii publicznej na Hawajach i więcej. Ostatecznie prezydent Obama sprzeciwił się lobby rybackim i ochronił obszar Pacyfiku wielkości Południowej Afryki!

Neutralność Internetu w Europie i USA obroniona! - 1,1 milion naszych członków podpisało petycję do parlamentu UE o ochronę wolnego i otwartego Internetu rządzonego surowymi zasadami neutralności. Pomimo wysiłków koncernów telekomunikacyjnych, pomogliśmy zdobyć wygraną! Obama poszedł za ciosem i zajął zdecydowane stanowisko w obronie neutralności sieci, co “oszołomiło” korporacje telekomunikacyjne.

Koniec potajemnych głosowań w brazylijskim parlamencie! - Po kilku miesiącach nieprzerwanych kampanii telefonicznych, demonstracji z udziałem aktywistów, obecności w mediach i innych działań, członkowie Avaaz w Brazylii (czyli obecnie 7 mionów osób!) zmusili parlament do niemal całkowitej eliminacji podejrzanej praktyki “potajemnych głosowań”. To wielkie zwycięstwo dla jednej z największych demokracji świata.

A przed nami jeszcze więcej...

Te bitwy już wygraliśmy, ale zajęło nam to wiele miesięcy, a nawet lat. Nad dziesiątkami innych nadal pracujemy. Oto kilka aktualizacji:

  •     Ochotnicy do walki z wirusem Ebola - Ponad 2500 wykwalifikowanych członków Avaaz zgłosiło się na ochotnika, żeby z narażeniem własnego życia polecieć do Zachodniej Afryki i pomagać w walce z tą śmiercionośną chorobą. Oszałamiający przykład odwagi i człowieczeństwa. Wielu z nich zostało już przyjętych przez nasze organizacje partnerskie i zaczynają dojeżdżać w miejsca objęte kryzysem.
  •     Zbiórka funduszy na walkę z wirusem Ebola - nasza społeczność zebrała ponad 2,2 miliony dolarów na rzecz organizacji humanitarnych walczących z wirusem!
  •     Ocalmy pszczoły - Złożyliśmy naszą podpisaną przez 3,4 miliony osób petycję na ręce komisji rządu USA badającej, czy wprowadzić zakaz używania pestycydów zabójczych dla pszczół.
  •     Palestyna - Po straszliwych wydarzeniach w Gazie na początku tego roku, dokładamy wszelkich starań, żeby przekonać największe fundusze emerytalne i korporacje do wycofania się z przedsiębiorstw, które popierają okupację przez izraelskie wojsko i nielegalną kolonizację Palestyny. Zwycięstwo jest coraz bliżej - może ono stanowić punkt zwrotny w konflikcie i przynieść nadzieję na pokój...
  •     i dużo, dużo więcej...


Wróciłem właśnie ze spotkania zespołu Avaaz, gdzie niektórzy z nas płakali (może włączając mnie samego :) z czystej radości spełniania naszej misji i pomagania społeczności oraz tego, jak wielki mamy potencjał, żeby wspólnie zmienić świat.

Marsz na rzecz klimatu i kampania wzywająca ochotników do walki z wirusem Ebola, a także wszyscy przekazujący darowizny, to przykłady tego, jak Avaaz przyjmuje na siebie coraz większe zadania na rzecz naszego wspólnego ruchu. Z każdym nowym zadaniem nasza siła rośnie.

Na naszym świecie wciąż istnieje wiele strachu, chciwości i ignorancji, ale nieprzerwanie wnosimy do niego miłość, nadzieję i mądre, skuteczne strategie, które niosą zmiany. To wszystko stanowi zaledwie czubek góry lodowej naszych możliwości. Działajmy dalej dla dobra naszego ruchu i inwestujmy w niego jeszcze więcej czasu i nadziei, ponieważ jest on drogocenny i świat potrzebuje go bardziej niż kiedykolwiek.

W wyrazami miłości i wielką wdzięcznością dla całej naszej społeczności,
Ricken wraz z Nell, Pascalem, Marie, Lailą, Andreą oraz całym zespołem Avaaz.


Avaaz.org to 40-milionowa społeczność, która upewnia się, że to przekonania ludzi na całym świecie decydują o decyzjach naszych przywódców("Avaaz" w wielu językach oznacza "głos" lub "piosenkę"). Członkowie Avaaz są obywatelami wszystkich krajów na ziemi, nasz zespół pracuje w 18 krajach i na 6 kontynentach, w 17 językach.

info

Troska o rozwój gospodarczy rzadko szła w parze z oceną jego wpływu na środowisko. Obecnie wpływ ten jest oczywisty, lecz (...)
czytaj całość
Potężne protesty społeczne rozlewające się od Chile i Ekwadoru, przez Francję aż po Liban przypomniały wielu obserwatorom, że głównym problemem (...)
czytaj całość
 DZIAŁAJ TERAZ, taka okazja może już się nie powtórzyć!
czytaj całość
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki masowego osuszania torfowisk (...)
czytaj całość
Rosnąca świadomość, że warunki życia na planecie stają się nie do zniesienia, tworzy pole do wielkiej zmiany politycznej. Nie przypadkiem (...)
czytaj całość
Zmiany klimatyczne przestały być pieśnią przyszłości. Doświadcza ich coraz więcej ludzi, także tych, którzy udają, że nic się nie dzieje. (...)
czytaj całość
NIK o wydatkach spółek z udziałem Skarbu Państwa na działalność sponsoringową, medialną i usługi doradcze
czytaj całość
Mona Chollet: Renesansowa Europa straciła dziesiątki tysięcy kobiet oskarżanych o czary. W latach 70. XX w. niektóre feministki dostrzegły w czarownicach (...)
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej