Fundusz dla Organizacji Pozarządowych
Fundusz dla Organizacji Pozarządowych (FOP) został ustanowiony w ramach Mechanizmów Finansowych i przeznaczony jest dla organizacji pozarządowych na realizację przedsięwzięć o charakterze niedochodowym, przyczyniających się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG,
Źródła finansowania Funduszu dla Organizacji Pozarządowych
Możliwość korzystania ze środków przeznaczonych dla organizacji pozarządowych związana jest z wejściem Polski do Unii Europejskiej i przystąpieniem do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Trzy kraje nie będące członkami Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia i Liechtenstein, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i jednocześnie do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu ustanowiły formy bezzwrotnej pomocy finansowej dla mniej zamożnych krajów Unii Europejskiej – dziesięciu nowych członków Unii oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. Na mocy "Umowy o rozszerzeniu EOG" z 14 października 2003 roku zostały ustanowione dwa instrumenty wsparcia - Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy. Polska została objęta wsparciem Mechanizmów Finansowych od dnia 1 maja 2004 roku, czyli od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej. Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy są zarządzane przez Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli. Celem Mechanizmów Finansowych jest zmniejszenie dysproporcji społecznych i ekonomicznych.
Fundusz dla Organizacji Pozarządowych (FOP) został ustanowiony w ramach Mechanizmów Finansowych i przeznaczony jest dla organizacji pozarządowych na realizację przedsięwzięć o charakterze niedochodowym, przyczyniających się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG, zwiększenia roli społeczeństwa obywatelskiego Polsce oraz zacieśniania współpracy pomiędzy Polską a Państwami - Darczyńcami. Budżet FOP stanowi 7% kwoty przeznaczonej dla Polski w ramach Mechanizmów Finansowych i wynosi 37,8 milionów euro. Środki te są dystrybuowane w ramach otwartych konkursów projektów organizowanych w latach 2007-2009. Wiele informacji na temat obszarów tematycznych Funduszu dla Organizacji Pozarządowych zawiera tzw. DOKUMENT RAMOWY, opracowany w grudniu 2005 roku oraz wytyczne dla wnioskodawców dostępne na stronach poszczególnych komponentów, omawiające szczegółowo procedury aplikacyjne.
W dniu 24 kwietnia 2007 roku odbyła się konferencja inauguracyjna Funduszu dla Organizacji Pozarządowych w Polsce. W tym dniu ogłoszono również pierwszy otwarty nabór wniosków na komponent pierwszy - "Demokracja i społeczeństwo obywatelskie" i trzeci - "Równe szanse i integracja społeczna". Na podstronach poszczególnych komponentów zamieszczono szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz dokumenty aplikacyjne i "Wytyczne dla Wnioskodawców".
Fundusz dla Organizacji Pozarządowych to trzy komponenty, które obsługiwane będą przez dwóch niezależnych Operatorów:
1. Demokracja i społeczeństwo obywatelskie - Operator: Fundacja "Fundusz Współpracy"
2. Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój - Operator: ECORYS Polska
3. Równe szanse i integracja społeczna - Operator: ECORYS Polska
Zadaniem Operatorów jest dystrybucja środków dla Organizacji Pozarządowych. Do nich należy opracowanie kryteriów wyboru projektów, procedur przyznawania dofinansowania, instrukcji związanych z raportowaniem oraz opis i zaplanowanie działań, które przyczynią się do prawidłowego rozlokowania dotacji wśród polskich Organizacji Pozarządowych. Fundacja „Fundusz Współpracy” i ECORYS Polska pracują nad stworzeniem podobnych zasad wdrażania funduszu, jednak ze względu na odmienne podejście każdego Operatora jeszcze na poziomie pisania ofert, nie możliwe jest wypracowanie jednolitej procedury aplikowania i wdrażania Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Dlatego pomiędzy wytycznymi w poszczególnych komponentach występują różnice. Aby ułatwić beneficjentom orientację w zasadach określonych przez Operatorów Fundacja "Fundusz Współpracy" i ECORYS Polska wspólnie uruchomili niniejszą stronę internetową, która ma na celu dostarczenie szczegółowych informacji na temat poszczególnych komponentów.