×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

21 czerwca 2014
Recykling
 

Czy dzieci muszą mieć psy z recyklingu?

Do redakcji jakiś czas temu dotarł mail firmy PR-owskiej i nformujący o konkursie recyklingowym zorganizowanym w szkołach.

Efektem konkursu było powstanie dzieł wykonanych prawdopodobnie przez dzieci ze zużytych przedmiotów. Oto wybrane fragemty listu oraz załączone fotografie.

Miło nam poinformować, że aż 26 placówek oświatowych włączyło się w ekologiczną inicjatywę pod hasłem „Tworzymy Sztukę na Dzień Ziemi”, organizowaną przez Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich oraz Stena Recycling. W tegorocznej edycji akcji, uczniowie przez tydzień zbierali surowce oraz przygotowywali prace plastyczne z użyciem odpadów do przetworzenia. Trzy najlepsze zostały wybrane przez jury i nagrodzone podczas uroczystego finału, który miał miejsce w poniedziałek, 28 kwietnia br. w siemianowickim Parku Tradycji…

To ogromnie przykre, że nasze dzieci poddawane są bezmyślnie takiej opresji.
Sztukę, w tym rzeźby można stworzyć z wielu dostępnych materiałów. Natomiast sama idea recyklingu nie polega na tym, by zarzucić artystów zwałami śmieci i obarczać ich obowiązkiem wykonania z owych ścinków jakichś przedmiotów, by zalegały galerie, czy muzea.
Zadaniem recyklingu jest racjonalne gospodarowanie odpadami, by znalazły, nie koniecznie w postaci niskoprzetworzonej - a wręcz przeciwnie, jako surowiec, zastosowanie w obiegu eksploatacyjnym.
Pochwały godne są działania kształtujące społeczną świadomość tak, aby wszyscy zdawali sobie sprawę, że wyrzucenie do odpowiedniej przegródki steranego smartfona, ipoda, lodówki, czy samochodu skutkować będzie powstaniem z nich nowych smartfonów, lodówek, ipodów itp. Segregowanie śmieci to nie dostarczanie materiału do dziwacznych eko-recyklo-stworów, ale zbiórka cennych surowców dla przemysłu. To nie działanie wzmacniające intuicję i twórczą wrażliwość, lecz celowe racjonalne, obrzydliwie praktyczne zabiegi.

Problem tego typu akcji polega na wtłaczaniu w świadomość społeczną wrażenia, że recykling służy w konsekwencji do gnębienia ludzi jakimiś koszmarami z kubła. A to nie prawda. Recykling zbawia lasy, rzeki, bliskie otoczenie. Jego piękno polega na niezwykłej praktyczności i wręcz konieczności. Nie wiąże sie z egzystencjalnymi cierpieniami artysty, lecz dla przeciętnego członka społeczności, dla każdego z nas, sprowadza sie do wrzucienia określonego śmiecia do określonego pojemnika. Tylko.

Recykling

Do redakcji jakiś czas temu dotarł mail firmy PR-owskiej i nformujący o konkursie recyklingowym zorganizowanym w szkołach.
Jak to się stało, że doprowadziliśmy do sytuacji, w której niszczymy środowisko naturalne i wyczerpujemy jego zasoby w tempie, dla (...)
jak zbierać Papier Szkło Metale Odpady niebezpieczne Plastik
Niemcy - 1 września wybory w odkrywkowych landach
Hanna Schudy: Wkrótce ważne wybory w Niemczech. Polityka migracyjna oraz polityka klimatyczna to punkty zapalne kampanii wyborczej w (...)
Pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w (...)
Henkel udostępnia innowacyjne narzędzie do projektowania opakowań przyjaznych (...)
Clean River Project
Wielka Zielona Ściana
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
500 km edukacji ekologicznej z siodełka
We Can't Undo This
Dahr Jamail (tłum. Anna Dzierzgowska) Stoję na szczycie Rush Hill na odległej wyspie St. Paul na Alasce. Choć (...)
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Jak wygrać z cyfrową oligarchią