Wersja PDF (do druku) Wersja PDF
(do druku)
Poprzednia stronaPoprzedni podrozdział Następny podrozdziałNastępna strona

Źródła zanieczyszczeń

Na terenie miasta znajduje się wiele źródeł zanieczyszczeń, z których ścieki odprowadzane są bezpośrednio do Odry i jej dopływów. Większość zakładów przemysłowych odprowadza swoje ścieki do kanalizacji miejskiej, skąd trafiają do Centralnej Oczyszczalni Ścieków - mechaniczno-biologicznej oczyszczalni z podwyższonym usuwaniem związków biogennych. Ścieki odprowadzane bezpośrednio do rzek są również oczyszczane na zakładowych oczyszczalniach ścieków.

Do najważniejszych źródeł zanieczyszczeń na terenie Wrocławia należą:

dla Odry:

dla Oławy:

dla Ślęzy:

dla Bystrzycy:

dla Widawy:

Ocena jakości rzek w 2001 r. Poprzednia stronaPoprzedni podrozdział Następny podrozdziałNastępna strona

W roku 2001 na terenie Wrocławia badania prowadzony były w 8 punktach pomiarowo-kontrolnych. Ocena jakości wód w tych punktach, dokonana metodą bezpośrednią1, przedstawiona jest w tabeli 8.

Tabela 8. Ocena stanu czystości rzek na terenie miasta Wrocławia metodą bezpośrednią


GrupaRzekaOdraOławaOławaŚlęzaBystrzycaBystrzycaDobra1WidawaWidawa
Przekrój pomiarowo-kontrolnypon. m. Wrocławpon. m. Siechniceujście do Odryujście do Odrym. Jarnołtówujście do Odryujście do Widawypon. ujścia Dobrejujście do Odry
Wskaźnik \ km270,07,42,02,416,21,21,0/14,313,80,5
1Substancje organ. IIIIIIIIIIIIIIIIII
 Tlen rozpuszczonyIIIIIIIIIIIIIIII
 BZT5IIIIIIIIIIIIIIIII
 ChZT MnIIIIIIIIIIIIII
 ChZT Cr--IIIIIIII--II
2ZasolenieIIIIIIIIIIIIIiIIII
 Przewodność el.IIIIIIIIIIIII
 Substancje rozp.IIIIIIIIIIIIIIII
 Chlorki IIIIIIIII
 SiarczanyIIIIIIIIIIII
3Zawiesina ogólnaIIIIIInonIIInonII
4Substancje biogennenonIInonnonnonnonnonnonnon
 Azot amonowyIIIIIIIIIIIIII
 Azot azotynowy nonIInonnonnonnonnonnonnon
 Azot azotanowyIIIIIIIIIIII
 Azot ogólnyIIIIIIIIIIIIIIII
 FosforanyIIIIIIInonnonnonnonIIIIII
 Fosfor ogólnyIIIIIIInonnonnonnonIIIIII
5Fenole lotne-IIIIIIIIII--I
6OdczynIIIIIIIII
7Metale nonIIIIIIIIII--II
Wskaźniki fizyczno-chemicznenonIInonnonnonnonnonnonnon
8Wskaźniki hydrobiologicznenonnonIIIIIIIIIIIIInon
9Stan sanitarnynonIIIIIInonnonnonnonIIInon
Ocena ogólna 2000-nonnonnonnonnonnonnonnon
Ocena ogólna 2001nonnonnonnonnonnonnonnonnon

1 - Ocena na podstawie 4 pomiarów

Jak wynika z przedstawionej oceny, Odra poniżej Wrocławia (i poniżej oczyszczalni ścieków w Janówku) nie odpowiada normom, a parametrami, które decydowały o takiej klasyfikacji, są ponadnormatywne stężenia azotu azotynowego, chlorofilu "a" i wartości miana coli. Również wody w poszczególnych dopływach Odry na terenie Wrocławia nie odpowiadają obowiązującym normom. Najlepsze wyniki odnotowano na Oławie w punkcie na ujęciu MPWiK (poniżej Siechnic), gdzie parametry fizyko-chemiczne mieściły się w I i II klasie czystości, a o negatywnej klasyfikacji zadecydowały przekraczające normy stężenia chlorofilu "a". W pozostałych punktach pomiarowo-kontrolnych zarówno w grupie wskaźników fizyko-chemicznych, jak i sanitarnych wystąpiły przekroczenia norm, a parametrami, które decydowały o takiej klasyfikacji, były stężenia azotu azotynowego (dla wszystkich rzek), fosforu ogólnego i fosforanów (dla Ślęzy, Bystrzycy i Dobrej) oraz miano coli (dla Ślęzy, Bystrzycy, Dobrej i Widawy).

Trendy zmian jakości rzek Poprzednia stronaPoprzedni podrozdział Następny podrozdziałNastępna strona

W większości punktów pomiarowo kontrolnych z terenu Wrocławia badania monitoringowe prowadzone są w sposób ujednolicony i ciągły od prawie 10 lat. Dla tych punktów przedstawiono na rys. 8 trendy zmian stanu czystości przez pokazanie zmian wartości percentyla 90%2 z rocznego zbioru analiz tych wskaźników zanieczyszczenia, które najczęściej decydowały o negatywnej klasyfikacji rzek, tj. azotu azotynowego i fosforu. We wszystkich analizowanych przekrojach obserwuje się coraz niższe wartości poszczególnych wskaźników zanieczyszczenia. Dla niektórych rzek, jak np. dla Ślęzy i Bystrzycy, spadek ten jest bardzo znaczący i wiąże się z likwidacją dużych źródeł zanieczyszczeń (Cukrownia "Klecina" w przypadku Ślęzy) i kompleksowym porządkowaniem gospodarki wodnościekowej w zlewniach (budowa lub modernizacja oczyszczalni ścieków w Świdnicy, Strzegomiu, Kątach Wrocławskich, rozbudowa sieci kanalizacyjnych). O ile w grupie zanieczyszczeń organicznych nie jest przekraczany poziom II klasy czystości to stężenia związków biogennych, zwłaszcza azotu azotynowego, mimo wyraźnego obniżania się, nadal przekraczają dopuszczalne normy.

Na stan czystości rzek na terenie miasta znaczny wpływ ma to, co dzieje się na obszarach zlewni rzek, których odcinki ujściowe przepływają przez miasto. Korzystne zmiany zachodzące w stanie czystości rzek są wynikiem z jednej strony znacznego obniżenia się ilości ścieków odprowadzanych do wód powierzchniowych (w ostatnim dziesięcioleciu na obszarze województwa dolnośląskiego prawie dwukrotnie), z drugiej zaś inwestycji związanych z budową i modernizacją licznych oczyszczalni ścieków w zlewniach tych rzek.


Rysunek 8. Trendy zmian w stanie czystości rzek na terenie Wrocławia
Trendy zmian w stanie czystości rzek na terenie Wrocławia

Chroniona jest zlewnia rzeki Oławy, poprzez realizację oczyszczalni ścieków w Górcu i przerzut oczyszczonych ścieków ze Strzelina do Ślęzy. Zmniejszyło się w znacznym stopniu zanieczyszczenie Ślęzy i Bystrzycy, choć na tę ostatnią w dalszym ciągu negatywnie oddziaływuje jej bardzo zanieczyszczony dopływ - Strzegomka. Uporządkowana w dużym stopniu została gospodarka wodno-ściekowa w zlewni Widawy poprzez budowę oczyszczalni ścieków w Bierutowie i Oleśnicy oraz likwidację przeciążonej oczyszczalni Psie Pole i pól irygacyjnych w Dobrzykowicach. Wreszcie zrealizowana została największa inwestycja komunalna - Centralna Oczyszczalnia Ścieków dla Wrocławia, która w 2001 r. po rozruchu osiągnęła zakładane parametry technologiczne, odciążając pola irygacyjne na Osobowicach.

Wpływ tych szeroko zakrojonych działań na stan czystości rzek jest widoczny. W grupie wskaźników organicznych większość rzek osiąga już poziom II klasy czystości. Problemem pozostaje nadal ponadnormatywne zanieczyszczenie związkami biogennymi oraz bakteriami fekalnymi typu coli. Dalsze usprawnianie pracy istniejących oczyszczalni, a przede wszystkim rozbudowa sieci kanalizacyjnych, tak we Wrocławiu jak i w miejscowościach położonych w zlewniach dopływów, poprawi jakość wód powierzchniowych na obszarze miasta.

Trendy zmian wskaźników zanieczyszczenia w rzekach wrocławskich określono porównując mediany z percentyli 90% w badanych punktach pomiarowo-kontrolnych. Statystyczny obraz stanu czystości rzek na obszarze miasta Wrocławia wykazuje pozytywne tendencje spadku zanieczyszczeń w rzekach.

Summary Poprzednia stronaPoprzedni podrozdział Następny podrozdziałNastępna strona

Observation of flow changes of all Wrocław ’s rivers shows intensification of several extreme phenomena. On the one hand the city has to deal with catastrophic floods, on the other with occurrence of very low-flow periods. These phenomena can even threaten continuous water supply for Wrocław agglomeration in the future. The issue of water quality, however, appears to be considerably more favourable. The changes related to the level of river ’s water cleanness result from the collapse of industries responsible for its pollution and from considerably lower quantities of sewage discharges from still existing sources. This process is supported by significant investment efforts in the development and modernisation of wastewater plants. Occurrence of above-average pollution by biogenic compounds and faecal bacteria of coli type, however, remains a significant problem.

Literatura

  1. Dubicki A., 1978. Charakterystyka średnich i niskich przepływów rzeki Odry. Zagadnienia hydrologiczne, hydrogeologiczne i ochrony wód rzeki Odry. PAN, Wrocław.
  2. Dubicki M., 1991. Opady atmosferyczne we Wrocławiu i ich związek z cyrkulacją atmosfery. Prace Inst. Geograf., Seria A, Geogr. Fizyczna, t. VI, Acta Uniw. Wratisl. No 1237.
  3. Dubicki A., i inni, 1992. Zasoby wodne rzeki Oławy i Nysy Kłodzkiej, Wrocław.
  4. Dubicki i inni, 1994. Klimat Wrocławia i jego związek ze środowiskiem. Informator ’94, środowisko Wrocławia.
  5. Dubicki i inni, 1999. Dorzecze Odry - monografia powodzi lipiec 1997. IMGW - Warszawa.
  6. Fischer K., 1915. Niederschag und Abfluss im Odergebiet. Berlin 1915 - Ziegfrred Mittler Ernst und Sohn.
  7. Schmuck A., 1967. Wpływ miasta na opady atmosferyczne. Przeg. Geofiz. R. XII (XX), z. 3-4.
  8. M. Dziewanowski i współaut. Ocena stanu czystości powierzchniowych wód płynących na terenie województwa dolnośląskiego w 2001 r., opracowanie WIOŚ Wrocław, 2002.
  9. Raport o stanie środowiska w województwie dolnośląskim w 2000 roku, WIOŚ Wrocław, seria BMŚ, Wrocław 2001.
  10. Raport o stanie środowiska w województwie dolnośląskim w 1999 roku, WIOŚ Wrocław, seria BMŚ, Wrocław 2000.
  11. Raport o stanie środowiska w województwie dolnośląskim w latach 1997-1998, WIOŚ Wrocław, seria BMŚ, Wrocław 1999.
  12. Gospodarka zasobami wodnymi dorzecza górnej i środkowej Odry, praca zbiorowa, RZGW Wrocław 1982.
  13. Wskazówki metodyczne do projektowania regionalnego monitoringu wód powierzchniowych płynących, PIOŚ, Seria BMŚ, Warszawa 1994.
  14. Program Państwowego Monitoringu Środowiska na lata 1998-2002, Biblioteka Monitoringu Środowiska, Warszawa, styczeń 1999.
  15. Modernizacja wrocławskiego systemu ochrony przed powodzią - studium programowo-przestrzenne dla miasta Wrocławia i powiatu wrocławskiego, Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego, Wrocław, październik 2000.
Zasada oceny polega na tym,że jeżeli norma zachowana jest w 90% prób należy przyjąć,że woda spełnia wymagania normy dla danego parametru.Jeżeli chociaż w jednym wskaźniku jakości wody nie jest zachowana w co najmniej 90% prób wody, kwalifikuje się do niższej klasy czystości.
Wartość percentyla 90% odpowiada klasie czystości z oceny bezpośredniej.
POPRZEDNIA STRONA GŁÓWNA PDF POCZĄTEK STRONY NASTĘPNA