Wersja PDF (do druku) |
Przykłady skróconych opisów powodzi:
1270 - Odra (VI/VII), wielka powódź |
Pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony zaraz po powodzi w lipcu 1997 r., kiedy to w ramach odbudowy zniszczonego jazu Szczytniki postanowiono go zmodernizować, wyposażając w ruchome zamknięcia, pozwalające sterować przepływem w węźle Szczytniki i regulować ilość wody kierowanej na Odrę Miejską oraz na Starą Odrę. Jeszcze ważniejsza dla centrum miasta może być możliwość sterowania rozdziałem wód w węźle Bartoszowicko-Opatowickim, gdzie decydują się proporcje rozdziału na Odrę Miejską i Kanał Powodziowy.
W przyjętych rozwiązaniach postanowiono tak zmodernizować jaz Bartoszowice i Kanał Powodziowy, aby możliwe było skierowanie w sposób kontrolowany większych ilości wody do Kanału. Cel ten proponuje się osiągnąć przez:
Kubatura wykopów związanych ze zwiększeniem przepustowości jazu Bartoszowice i Kanału Powodziowego wyniesie około 1 270 tys. m3. Tak przeprowadzona modernizacja przyniesie następujące główne efekty przy przepływie miarodajnym:
Rysunek 4. Zasięg powodzi z roku 1997 w obszarze miasta
W dorzeczu Odry, zwłaszcza w jego części nizinnej i podgórskiej, zakres zmienności sum rocznych opadów mieści się w przedziale 545-699 mm, a w latach suchych nawet poniżej 500 mm.
Spośród obszarów w górnym i środkowym dorzeczu Odry, Wrocław i jego okolice, przy ujemnym bilansie klimatycznym, nie daje spływów obszarowych liczących się w bilansie wodnym. W obrębie Wrocławia na Odrze i dopływach można, poza wodami podziemnymi, dysponować jedynie zasobami transgranicznymi, które stanowią 1/3 zasobów wytworzonych w całym dorzeczu. Dla okresów posuch, kiedy spływy jednostkowe są bardzo małe, od 1,6 l/s/km2 na Odrze do 0,13 l/s/km2 na dopływach, należałoby opracować strategię zarządzania wodą w mieście. Tego typu opracowanie wydaje się być konieczne, ponieważ niskie odpływy (SNq i SSq) mogą występować przez około 240 dni, a na obecnym etapie przy zmianach klimatycznych okres niskich odpływów może się wydłużyć. Stwierdzone w odpływie 8-i 13-letnie zmieniające się cykle odpływu wskazują, że obecnie znajdujemy się w okresie odpływów niskich. Wobec malejącej tendencji przebiegu odpływu należy oczekiwać, że w obecnym okresie i latach następnych mogą wystąpić bardzo długie okresy niskich odpływów.
Ocenę stanu zanieczyszczenia wody Odry dopływającej do Wrocławia w przekroju reperowym (km249,0) opracowano na podstawie pomiarów wielkości przepływów oraz badań jakości wód, wykonywanych przez specjalistów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W 2001 roku pobrano 26 prób, w których wykonano 1176 oznaczeń wskaźników jakości wód. Analiza wielkości przepływów towarzyszących badaniom wykazała, że 61% badań stanu zanieczyszczenia wykonano w strefie przepływów od SNQ do SSQ, natomiast pozostałe 39% stanowiły badania w strefie przepływów wyższych od SSQ. W okresie badań nie wystąpiły przepływy niższe od SNQ.
Ocena bezpośrednia wyników badań wykazała, że granic norm dopuszczalnych dla wód I klasy nie przekroczyły następujące wskaźniki jakości wody: tlen rozpuszczony, twardość ogólna, potas, żelazo, mangan, cynk, kadm, miedź, nikiel, ołów, rtęć, fenole i detergenty;w normach II klasy czystości mieściły się oznaczenia: odczynu wody, BZT5 ChZT Mn, ChZT Cr, siarczanów, azotu amonowego, azotanów, azotu ogólnego oraz fosforanów. Do III klasy czystości kwalifikowały się stężenia chlorków i substancji rozpuszczonych, a o dyskwalifikacji wody w Odrze zadecydowały koncentracje sodu, azotynów, fosforu ogólnego, zawiesin i chlorofilu oraz wartości miana coli typu kałowego. Ponadnormatywne wartości poszczególnych wskaźników zanieczyszczenia występowały z różną częstotliwością: od 3,8% (fosfor ogólny) do 42,4% (miano coli). Jednak ogólna ocena stanu zanieczyszczenia wykazała, że tylko w 31% prób spełnione były normy dla wód klasy III, a w pozostałych 69% badań jakość wody nie odpowiadała normom. Szczegółową charakterystykę jakości wód dopływających do Wrocławia pokazano na wykresie (rys. 5).
Rysunek 5. Wyniki bezpośredniej oceny jakości wód Odry dopływającej do Wrocławia w 2001 r. |
---|
Prognoza stanu zanieczyszczenia, jaki może wystąpić w okresie przepływów niżówkowych, wykazała, że jakość wody nie pogorszy się i jedynie mogą być przekroczone normy dopuszczalne stężenia sodu oraz wartości miana coli typu kałowego, natomiast w normie dla wód klasy III będą mieściły się koncentracje chlorków, azotynów i fosforu ogólnego, do klasy II będą kwalifikowały wodę siarczany, substancje rozpuszczone, fosforany i chlorofil, a pozostałe 20 wskaźników jakości wód nie przekroczy norm I klasy czystości.
Z gwarancją 90% można przyjąć, że w strefie przepływów zmieniających się od 95,1 m3/s do 512 m3/s woda dopływająca do Wrocławia była nadmierne zanieczyszczona bakteriami coli typu kałowego oraz substancjami biogennymi, które powodowały intensywny "zakwit" glonów.
W porównaniu do charakterystyki jakości wody z 1992 roku, stwierdzono znaczne obniżenie jej zanieczyszczenia. W poprzednim okresie aż 12 wskaźników jakości dyskwalifikowało wodę dopływającą do Wrocławia, a były to zanieczyszczenia organiczne (BZT5), składniki zasolenia (chlorki, substancje rozpuszczone), biogeny (azotyny, fosfor ogólny) oraz sód, potas, żelazo ogólne, pestycydy chloroorganiczne, miano coli typu kałowego i chlorofil, natomiast do klasy I wodę kwalifikowały wyniki badań tyko 5 wskaźników (tlen rozpuszczony, azotany, miedź, nikiel, i ołów). Istotne zmiany jakości wody w latach 1992-2001 pokazuje rysunek 6.
Rysunek 6. Porównanie zmian jakości wody Odry dopływającej do Wrocławia w latach 1992 i 2001 (dla wybranych parametrów) |
---|
Jakość wód tych rzek monitorowana jest w sposób ciągły od wielu lat w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Monitoring wód powierzchniowych, stanowiący część programu monitoringu środowiska, na terenie Wrocławia realizowany jest w dwóch rodzajach sieci: podstawowej i wojewódzkiej.
W sieci podstawowej na terenie miasta znajdują się następujące punkty pomiarowo-kontrolne:
Badania w tych punktach prowadzone są z częstotliwością 12 pomiarów w ciągu roku w zakresie przedstawionym w tabeli 6.
Tabela 6. Zakres badań w monitoringu podstawowym rzek (monitoring krajowy)
Częstotliwość badań | Rodzaj wskaźnika |
co miesiąc | temperatura, odczyn, przewodność, tlen rozpuszczony, BZT5, ChZTMn, ChZTCr, chlorki, siarczany, substancje rozpuszczone, zawiesina ogólna, zasadowość, Ca, Mg, Na, K, azot amonowy, azot azotynowy, azot azotanowy, azot Kjeldahla, azot ogólny, fosfor ogólny, fosforany, analiza mikrobiologiczna, chlorofil "a", saprobowość, mangan, fenole, detergenty1 |
co kwartał | Crog, Zn, Cd, Fe, Mn, Cu, Ni, Pb, Hg, detergenty anionowe |
raz w roku | gHCH, DDE, DDD, DDT, DMDT, PCBs, WWA, ekstrakt eterowy1 |
1 oznaczanie detergentów w wybranych punktach pomiarowych.
Sieć ta uzupełniona jest siecią wojewódzką, w której znajdują się następujące punkty:
Tabela 7. Zakres badań w monitoringu wojewódzkim rzek
Częstotliwość badań | Rodzaj wskaźnika |
co miesiąc | temperatura, odczyn, przewodność, tlen rozpuszczony, BZT5, ChZTMn, chlorki, siarczany, substancje rozpuszczone, zawiesina ogólna, azot amonowy, azot azotynowy, azot azotanowy, azot Kjeldahla, azot ogólny, fosfor ogólny, fosforany, chlorofil "a"1, analiza mikrobiologiczna |
raz na kwartał2 | ChZTCr, Crog, Zn, Cd, Cu, Ni, Pb, Hg, fenole, Mn, strefa saprobowości, detergenty anionowe |
1 w miesiącach od kwietnia do października.
2 oznaczanie w wybranych punktach pomiarowych.
w których badania monitoringowe prowadzone są okresowo w zależności od potrzeb. Zakres tych badań przedstawiony jest w tabeli 7. Lokalizacja punktów pomiarowo-kontrolnych i głównych źródeł zanieczyszczeń przedstawiona jest na rys. 7.
Rysunek 7. Zmiany w stanie czystości rzek na terenie Wrocławia w latach 1993-2001 |
---|
POPRZEDNIA STRONA GŁÓWNA PDF POCZĄTEK STRONY NASTĘPNA |