Park Krajobrazowy - dzieło rąk ludzkich i przyrody
Dzisiejszy krajobraz dolin Warty i Odry w okolicy Kostrzyna jest wspólnym dziełem przyrody i człowieka. Wnętrza dolin tych rzek są dowodem i świadectwem kilkusetletniej tradycji współistnienia i współbytowania człowieka z przyrodą. Tętniące ptasim gwarem rozlewiska rezerwatu i międzywala sąsiadują z użytkowanymi łąkowo polderami. Do dominujących elementów krajobrazu zaliczyć trzeba urządzenia hydrotechniczne służące do regulacji rzeki, odpompowania wody z polderów oraz umiejętnego sterowania corocznymi zalewami łąk. Należą do nich wyraźnie zaznaczone w krajobrazie linie wałów przeciwpowodziowych oraz dwa zabytkowe, bardzo interesujące z technicznego punktu widzenia budynki stacji pomp w Słońsku i Warnikach wraz z ich wyposażeniem.
Dla ochrony tak specyficznego krajobrazu w roku 1997 powstał Park Krajobrazowy "Ujście Warty". Obecnie planuje się przekształcenie go (a zwłaszcza stanowiącego centrum parku rezerwatu "Słońsk") w park narodowy. Chociaż propozycja taka na pierwszy rzut oka wydawać się może zaskakująca, obszar ten ma walory przyrodnicze wyższe niż co najmniej kilka z parków narodowych istniejących w Polsce.
Fragmenty terenu Parku Krajobrazowego chronione są szczególnie: w formie rezerwatów przyrody - "Słońsk", "Pamięcin", "Lemierzyce", "Czapliniec Lemierzycki" i "Bogdaniec I". Charakter zbliżony do rezerwatu mają także dwa inne obszary chronione - Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Porzecze" oraz Obszar Chroniony "Owczary", będący własnością organizacji społecznej zajmującej się ochroną przyrody - Lubuskiego Klubu Przyrodników. Cenne przyrodniczo fragmenty gospodarczo nieużytecznych gruntów pod koniec 1998 r. objęto ochroną, uznając je za tzw. użytki ekologiczne. Szczególnie ciekawe są te spośród nich, które chronią murawy kserotermiczne.
Zobaczysz to na trasach rowerowych 1, 2, 3, 4, 5 oraz na trasach pieszych 1, 2, 3.