3. Z Owczar na murawy kserotermiczne (2 km)

Od Stacji Lubuskiego Klubu Przyrodników w Owczarach wychodzi znakowana i opisana w specjalnym przewodniku ścieżka dydaktyczna na murawy. Początek ścieżki znajduje się przed budynkiem Stacji. Dalej ścieżka prowadzi pod górę, prostą, nieużywaną od lat i zarośniętą drogą, dnem głębokiego wąwozu, którego ściany porastają zarośla tarniny, wiązów, głogów, robinii akacjowej. Po około 300 metrach lekkiego podejścia wychodzimy na otwartą przestrzeń. Po lewej stronie otwiera się rozległy widok z pięknymi murawami na pierwszym planie, a dalej doliną Odry, aż po Kostrzyn. Na skraju wierzchowiny leży symboliczny Lasek Pokoju, posadzony w 1992 roku przez Polaków, Niemców i Białorusinów. Dalej idziemy polną drogą na południe, dochodząc do utworzonego w roku 1996 Obszaru Chronionego Lubuskiego Klubu Przyrodników Owczary. Jest to jeden z pierwszych prywatnych rezerwatów przyrody w Polsce. Obejmuje powierzchnię 18 ha. Przedmiot ochrony stanowią tu murawy kserotermiczne i ciepłolubne lasy zboczowe. W dalszym ciągu podążamy drogą dochodząc do alei klonów i kasztanowców. Przed pierwszym drzewem skręcamy w prawo i wchodzimy, dość stromo, na szczyt wzniesienia, a dalej już łagodnym zejściem schodzimy w dolinę. Po prawej stronie obserwować możemy efekt zarastania muraw przez robinię, a także ich odzyskiwanie poprzez prowadzoną tu jej wycinkę.
Schodząc w dolinę zauważamy zmianę charakteru roślinności dominuje tu murawa kłosownicowa. Dalej idziemy pod górę, kierując się w stronę wzgórza widokowego. Po drodze mijamy zarośla tarniny porastającej cały południowy stok. Ze wzgórza bogato porośniętego ostnicą włosowatą rozciąga się widok na dolinę Odry. Na najcieplejszych, piaszczystych siedliskach rozwijają się tak zwane murawy napiaskowe.
Ruszamy w drogę powrotną. Dochodzimy do skraju wzgórza, następnie schodzimy stromą ścieżką w dół. Kierujemy się w stronę szosy (przy niej bar, w którym można odpocząć po trudach wycieczki), a następnie ścieżką wśród tarnin i róż docieramy do ogródka botanicznego przy Stacji. Możemy się tu zapoznać z gatunkami roślin typowymi dla różnego typu łąk, poczynając od łąk zalewowych poprzez wilgotne, aż do muraw kserotermicznych.
Wycieczkę kończymy przy wybiegu z owcami. Obejrzeć tu możemy wrzosówki - starą polską rasę. Do Owczar wrzosówka została sprowadzona w 1998 r. w celu ochrony muraw kserotermicznych.








Zapraszamy w Ujście Warty ! Ta strona jest fragmentem przewodnika turystycznego po Parku Krajobrazowym Ujście Warty

[Ujście Warty - przewodnik turystyczny; strona główna]
[Ujście Warty - strona główna serwisu]
[Lubuski Klub Przyrodników - strona główna]