×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo

Polska niezależna energetycznie. Od paliw kopalnych do zielonej energii.

 

Coraz większe problemy z dostępem do wody niezbędnej do chłodzenia elektrowni termicznych, zagrożenia atakami terrorystycznymi, zmiany klimatyczne oraz ciągłe zawirowania na rynkach światowych spowodowane wahaniami cen paliw kopalnych, powinny skłonić naszych rządzących do budowy zupełnie nowego i odpornego systemu elektroenergetycznego. Tymczasem tak się nie dzieje, ponieważ na przeszkodzie stoi polityczno-korporacyjny sojusz. Jego nadrzędnym celem jest osiąganie miliardowych zysków kosztem środowiska, bezpieczeństwa energetycznego i innowacji.

  • Czy istnieje zatem alternatywa dla wytwarzania energii elektrycznej z paliw kopalnych?
  • Jak wyglądałaby produkcja i dystrybucja energii elektrycznej w nowoczesnym i inteligentnym systemie elektroenergetycznym?

Na te i wiele innych pytań odpowiada przygotowany we współpracy z Pracownia na rzecz Wszystkich Istot materiał filmowy „POLSKA NIEZALEŻNA ENERGETYCZNIE. OD PALIW KOPALNYCH DO ZIELONEJ ENERGII.” W ciągu niecałych 9 minut otrzymacie zastrzyk wiedzy, która pozwoli Wam uwierzyć w moc i potęgę zielonej energii. Równocześnie na przykładzie animacji komputerowej (min 4:02) zobaczycie jak może działać inteligentny i poza korporacyjny system energetyczny. Model, dzięki któremu w końcu możemy mieć tanią i czystą energię. Czy tak się kiedykolwiek stanie będzie zależało od determinacji naszego społeczeństwa.


Scenariusz: Robert Wawręty, Diana Maciąga
Redakcja: Katarzyna Wiekiera
Konsultacja naukowa: dr inż. Krzysztof Bodzek z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej
Czytał: Zbigniew Kozłowski
Reżyseria: Paweł Augustynek Halny, Robert Wawręty
Montaż: Paweł Augustynek Halny
Zdjęcia: Grzegorz Olejarz, Paweł Starnawski, Karol Ciężak, Piotr Bednarek, Roman Żurek, Robert Wawręty, Piotr Augustynek, Aleksander Trafas
Muzyka i nagranie dźwiękowe: Krzysztof Ridan
Grafika: Magda Warszawa
Zdjęcia elektrowni wodorowej: Puertollano green hydrogen plant - Iberdrola Wykorzystano materiały video z iStock

 
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej