– W czasie pandemii widzimy dużo wyraźniej, jak podatne na rewizję są ludzkie sny o potędze. Historia Wigańcic Żytawskich czy Miedzianki to przestroga dla Opolna-Zdroju – jeszcze jest szansa, aby uratować tą miejscowość przed niepotrzebnym zniszczeniem. „Świat, który nie może zaginąć. Górne Łużyce.50 jubileusz Pleneru Ziemia Zgorzelecka 1971-2021” pokazuje z jednej strony malowniczość regionu, zainteresowanie artystów, z drugiej energetykę węglową, która wciąż marzy, że XXI w. będzie należał do niej – mówi dr Hanna Schudy, asystentka produkcji z EKO-UNII.
Te przeciwności już 50 lat temu, jeszcze w czasach PRL, dostrzegli ludzie kultury i sztuki i to tam, dokładnie w Opolnie-Zdrój, odbył się pierwszy w Polsce plener łączący sztukę współczesną i ochronę środowiska. W 2021 r. odbędzie się 50-lecie tego wydarzenia i zostaną ponownie zadane pytania o rolę nauki i sztuki w procesie ochrony środowiska człowieka.
– Zniknęły Nadrzecze, Strzegomice i Biedrzychowice Górne. Z Zatonia został ogryzek, włączony do Bogatyni, której zresztą też nie oszczędzono. Stara Bogatynia Dolna straciła jedną trzecią swojej zabudowy. Z Wigancic Żytawskich ocalała tylko Zagroda Kołodzieja. Na naszych oczach znika dawny kurort, Opolno-Zdrój. Kopalnia jak biblijny Moloch pożera pałace, kościoły, domy przysłupowe. Zaciera ślady wielowiekowej historii Górnych Łużyc. Co zostawimy następnym pokoleniom? – zastanawia się Beata Maciejewska, reżyserka filmu, dziennikarka Gazety Wyborczej.
Film wyprodukowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA i Telewizję Bogatynia będzie można obejrzeć bezpłatnie na kanałach stowarzyszenia w mediach społecznościowych. Premierę zaplanowana na 12 marca 2021.
Partnerami produkcji są Stowarzyszenie Dom Kołodzieja, Muzeum Współczesne Wrocław oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Patronat medialny objęli Gazeta Wyborcza, Magazyn Góry Izerskie, Dziennik Zgorzelec.info, Portal Informacyjny Bogatynia.info.pl oraz ArtRadio Bogatynia.