Wersja PDF (do druku) Wersja PDF
(do druku)
Poprzednia stronaPoprzedni podrozdział Następny podrozdziałNastępna strona

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro NATURA"

Chrońmy nietoperze - Zajęcia edukacyjne dla dzieci…  (fot. Rafał Szkudlarek)

Chrońmy nietoperze - Zajęcia edukacyjne dla dzieci…

…i dla dorosłych. Konferencja chiropterologiczna (fot. Tomasz Mleczek)

…i dla dorosłych. Konferencja chiropterologiczna


Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" jest stowarzyszeniem działającym od 1990 roku na rzecz ratowania i odtwarzania zasobów przyrody. Jest organizacją członkowską, liczącą obecnie około 700 członków na terenie całej Polski. Działanie Towarzystwa opiera się w dużej mierze na pracy ochotników. W realizację programów stara się zaangażować jak najwięcej osób, czego najlepszym przykładem jest program "Ochrony bociana białego i jego siedlisk w Polsce", w którym uczestniczy ponad 18.000 osób. Liczne działania edukacyjne (prelekcje w szkołach Wrocławia, konferencje, szkolenia, wydawnictwa) podejmuje Grupa do Badań i Ochrony Nietoperzy PTPP "pro Natura". W okresie jesienno-zimowym dla członków i sympatyków Towarzystwa z Wrocławia i okolic prowadzone są cykle prelekcji poszerzające wiedzę przyrodniczą. Na Dolnym Śląsku działania edukacyjne podejmuje Koło PTPP "pro Natura" w Miliczu oraz prowadzone przez Towarzystwo Centrum Edukacji Ekologicznej w Zgorzelcu.

kontakt:
PTPP "pro NATURA"
50-449 Wrocław, ul. Podwale 75
tel./fax. 343-47-49 wew. 326
www.bociany.pl
www.eko.org.pl/pronatura

Ośrodek Edukacji Makrobiotycznej

Stowarzyszenie działa od 1995 roku, zajmując się głównie edukacją ekologiczną i zdrowotną. Sfera działań Stowarzyszenia dotyczy między innymi żywności ekologicznej, ekologicznemu rolnictwu, świadomej konsumpcji i proekologicznym zachowaniom w gospodarstwie domowym. Ośrodek Edukacji Makrobiotycznej prowadzi szkolenia i wykłady, a także praktyczne kursy dotyczące przede wszystkim gotowania w zgodzie z naturą oraz zdrowia.

kontakt:
Ośrodek Edukacji Makrobiotycznej
Wrocław, ul. Podwale 75
tel. 3495059
www.makrobiotyka.wroc.pl

Liga Ochrony Przyrody

Jednym z podstawowych celów LOP jest włączenie tematyki umiłowania i ochrony przyrody w procesy wychowawcze dzieci i młodzieży. W tym celu LOP inicjuje sesje popularnonaukowe i sympozja, prowadzi kluby, ośrodki dyskusyjne oraz dydaktyczno-informacyjne, przyznaje nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony przyrody i kształtowania środowiska. LOP wygłasza prelekcje w szkołach, dostarcza wszystkim szkolnym klubom bezpłatnie magazyn "Przyroda Polska". Liga kolportuje też bezpłatnie postery oraz inne druki dotyczące roślin chronionych i zwierząt chronionych. Co roku organizowane są konkursy z zakresu ekologii: "Mój las", "Najlepsza szkoła LOP" oraz konkursy fotograficzne i plastyczne. Ponadto LOP organizuje Olimpiady Wiedzy Ekologicznej – jej laureaci otrzymują indeks wyższej uczelni bez konieczności zdawania egzaminów wstępnych. LOP organizuje warsztaty ekologiczne przeznaczone dla opiekunów szkolnych klubów LOP oraz przeznaczone dla młodzieży. Pod opieką dolnośląskiego oddziału LOP funkcjonuje obecnie około 100 kół, na terenie byłych woj. legnickiego i wrocławskiego.

kontakt:
Liga Ochrony Przyrody
50-357 Wrocław, ul. Grunwaldzka 90
tel./fax (071) 328-10-40

Stowarzyszenie Działań Ekologicznych

Stowarzyszenie organizuje i prowadzi własne placówki oświatowo-wychowawcze, popularyzuje wiedzę o ekologii poprzez wykłady, odczyty, spotkania, kursy itp., prowadzi poradnictwo dla uczniów, rodziców, nauczycieli w zakresie postaw proekologicznych. Stowarzyszenia powołało m.in. Studium Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu. Studium jest szkołą pomaturalną kształcącą w systemie dziennym, zaocznym i w trybie nauczania kontrolowanego. Studium prowadzi m.in. zajęcia z psychologii i ekologii głębokiej, naturalnych metod zachowania zdrowia, w tym dietetyki, ziołolecznictwa, homeopatii, masażu i aktywności medytacyjno-ruchowej.

kontakt:
54-237 Wrocław, ul. Starograniczna 28
tel./fax 3554027, 3546094, 3535457
www.eko.org.pl/see

Stowarzyszenie Eko Idea

Eko Idea działa od 1994 roku. Początkowo działania Stowarzyszenia były związane z ekologicznym aspektem opakowań i gospodarką odpadami. Od 1998 roku Stowarzyszenie poszerzyło oraz przeorientowało zakres aktywności, wysuwając na pierwszy plan promocję zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych i przyjaznego środowisku stylu życia.

Stowarzyszenie organizowało we Wrocławiu wystawy dotyczące wpływu opakowań na środowisko – głównie w miejskich sklepach, domach handlowych, galeriach i muzeach. Eko Idea prowadziła również warsztaty edukacji ekologicznej dla szkół oraz happeningi. Dzięki Stowarzyszeniu zrealizowano cykl 10 filmów edukacyjnych dla TVP 1 pt. "Więcej czy lepiej". W ramach działalności wydawniczej wydano książeczki "Opakowany Świat" część 1 i 2, "Odpakuj Świat", foldery "Taniej i przyjaźniej w domu". Najnowszym produktem Eko Idei są wydawane w latach 2000 i 2001 kwartalniki "Trutka" i "Antidotum" – ich adresatem jest głównie młodzież szkół średnich. Służyć one mają promocji zangażowania społecznego.

kontakt:
Stowarzyszenie Eko Idea
50-913 Wrocław, ul. Kuźnicza 34/1
tel. 3752826, 3116039, fax 3752826
e-mail: idea@idea.eco.pl
www.idea.eco.pl

Stowarzyszenie Eko-Unia

Stowarzyszenie to, mogące się pochwalić blisko 10 letnią, głównie edukacyjną działalnością od 2002 roku swoją główną siedzibę przeniosło z Gliwic do Wrocławia. Obecnie działalność Eko- Unii koncentruje się na ekologicznych aspektach procesu integracji europejskiej, dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej związanej z pracami Konwentu o Przyszłości Europy także na społecznej dyskusji na temat nowej, Zielonej wizji zjednoczonej Europy.

kontakt:
Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia
50-134 Wrocław, ul. Białoskórnicza 24
tel/ fax 071 34-308-49
www.eko.org.pl/ekounia
www.zieloni.org.pl
ekounia@eko.org.pl

Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu
Środowiska Naturalnego
i Dziedzictwa Kultury

Głównymi celami Stowarzyszenia jest ochrona przed zniszczeniem środowiska kulturowego i przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna – działania pogłębiające świadomość społeczeństwa o znaczeniu, wartościach i bogactwie krajobrazu naturalnego i kulturowego.

We Wrocławiu Stowarzyszenie zrealizowało szereg wystaw problemowych w ramach Galerii Edukacji Ekologicznej, a także cykl wykładów i konkursów plastycznych dla młodzieży. Wydano również czasopismo "Ochrona krajobrazu – Człowiek – Sztuka – Środowisko".

kontakt:
Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu Środowiska
Naturalnego i Dziedzictwa Kultury
Klub Śląski "SILESIA"
50-416 Wrocław, ul. Traugutta 19/21
tel. 3438451

Stowarzyszenie Zielona Kultura

Licznie zgromadzona publiczność na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego – festiwal „Zielona Strefa” (2000)

Licznie zgromadzona publiczność na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego – festiwal „Zielona Strefa” (2000)

Organizacja została założona w 1999 roku przez absolwentów i studentów wrocławskich szkół wyższych. Zielona Kultura zajmuje się poszukiwaniem związków pomiędzy ekologią a innymi dziedzinami aktywności człowieka: kulturą, sztuką, filozofią... Naczelnym hasłem określającym działania stowarzyszenia jest "edukacja ekologiczna przez kulturę". Stowarzyszenie jest wspierane merytorycznie przez ogólnopolską Radę Programową, której przewodniczy prof. Ludwik Tomiałojć. Realizowane projekty edukacyjne to: "Zielony Paradygmat – ekologiczne konteksty kultury"; "Wrocław miastem rowerów"; "Tybet: kultura i prawa człowieka"; "Prawa zwierząt".

Happening z okazji Dnia bez samochodu, czerwiec 2001

Happening z okazji Dnia bez samochodu, czerwiec 2001

W ramach projektów odbywają się wykłady, wystawy, happeningi, pokazy filmowe, zajęcia dla szkół. Do ważniejszych przedsięwzięć organizacji należą: festiwal "Zielona Strefa. Wrocławskie Spotkania Ekologiczne", współorganizacja "Dnia bez samochodu", warsztatów z cyklu "Wyzwania Rozwoju Zrównoważonego"; Dyskusyjny Klub Filmowy oraz działalność wydawnicza (książka "Zielona Strefa – antologia" z informatorem "Ekologia i ochrona środowiska na wrocławskich uczelniach wyższych", biuletyn "Recykling Idei", "Zielony Paradygmat" – dodatek do ogólnopolskiego miesięcznika ODRA). Organizacja prowadzi też bibliotekę i wideotekę z wydawnictwami związanymi z edukacją ekologiczną.

kontakt:
Stowarzyszenie "Zielona Kultura"
50-138 Wrocław, ul. Kuźnicza 49/55
tel./fax (0-71) 338-20-08
e-mail: biuro@zielona.uni.wroc.pl
www.zielona.uni.wroc.pl
www.rowery.uni.wroc.pl

Towarzystwo Naukowe Prawa Ochrony Środowiska

Towarzystwo utworzyła grupa prawników i politologów zatrudnionych w szkołach wyższych, instytutach naukowych oraz w praktyce administracyjnej zajmujących się prawem i polityką ochrony środowiska. Celem Towarzystwa jest rozwijanie badań, współdziałanie w tworzeniu oraz popularyzacja prawa i polityki ochrony środowiska. Cele te Towarzystwo realizuje organizując konferencje naukowe i szkolenia oraz uczestnicząc w charakterze konsultanta w procesie legislacyjnym, a także opracowując ekspertyzy z zakresu prawa i polityki ochrony środowiska oraz prowadząc i inspirując działalność wydawniczą. Jednym z wydawnictw Centrum jest kwartalnik "Ochrona Środowiska. Prawo i Polityka" (dotychczas ukazało się 18 numerów pisma).

kontakt:
50-345 Wrocław, ul. Liskego 4
tel. (0-71) 328-15-12
fax (0-71) 328-00-28
e-mail: bde@bde.com.pl
www.bde.com.pl

Związek Harcerstwa Polskiego

Związek Harcerstwa Polskiego jest stowarzyszeniem oświatowo-wychowawczym dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród obszarów działalności Związku znajduje się edukacja ekologiczna i ochrona przyrody. Jednym z głównych celów ZHP jest upowszechnianie wiedzy o świecie przyrody, przeciwstawianie się jej niszczeniu przez cywilizację oraz kształtowanie potrzeby kontaktu z nieskażoną przyrodą. ZHP prowadzi między innymi program edukacji ekologicznej "Woda jest życiem" oraz cykl konkursów "Gra w zielone". Edukacji ekologicz nej prowadzonej dla potrzeb mieszkańców Wrocławia służy również Terenowa Baza Edukacji Ekologicznej w Sobótce (ul. Armii Krajowej 11, tel./fax 3162739) oraz organizowane co roku obozy, kolonie i zimowiska, w trakcie których uczestnicy poznają podstawy ekologii i uczą się życia w symbiozie z przyrodą. Uzupełnieniem tych działań są akcje ekologiczne, uczestnictwo w Sprzątaniu świata, happeningi i festiwale piosenki ekologicznej.

kontakt:
Związek Harcerstwa Polskiego
Komenda Chorągwi Dolnośląskiej
50-082 Wrocław, ul. Nowa 6
tel./fax 3468666 i 3724839
e-mail: choragiew.dolnoslaska@zhp.org.pl
www.choragiew.dolnoslaska.zho.org.pl

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Elementy wychowania proekologicznego są obecne w codziennej pracy harcerskiej. Są one ważnym elementem sprawności jakie zdobywają zuchy (7-11 lat), harcerze (11-15 lat ) i wędrownicy (15-17 lat). Edukacja ekologiczna jest przez ZHR również prowadzona w trakcie corocznych obozów. Przykładowo, w roku 2002 chorągiew organizowała program "Ziemia naszym domem". W czasie jego trwania uczestnicy mogli się zapoznać z naturą. Harcerze z ZHR wspierają też inne działania służące ekorozwojowi. Przykładowo: w 2001 roku prowadzono monitoring ścieżek rowerowych, w 2002 wspomagano realizację jarmarku ekologicznego, przeprowadzano również sprzątanie szlaków turystycznych w ramach w ramach organizowanych rajdów HarcZłaz.

kontakt:
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Dolnośląska Chorągiew Harcerzy
im. Orląt Lwowskich
50-216 Wrocław, ul. Pomorska 27/2
tel/fax. (71) 329-69-23;
e-mail: dls.chm@zhr.pl
www.zhr.pl/harcerze/ch/dls

Wnioski Poprzednia stronaPoprzedni podrozdział Następny podrozdziałNastępna strona

Przedstawione spojrzenie od ogółu do szczegółu daje pewien ogląd społecznego ruchu na rzecz zrównoważonego rozwoju. Oczywiście w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości trudno przedstawić dalszy kierunek rozwoju ruchu ekologicznego. Jak pokazują poprzednie wydawane przez Wrocław raporty, ranking działających organizacji i ich perspektywy nieustannie zmieniają się. Wyraźnie zachowuje się natomiast tendencja wzrostu znaczenia społecznych inicjatyw proekologicznych oraz ich skłonność do wzajemnej kooperacji. I to właśnie dobrze wróży przyszłości Wrocławia: samorządu, mieszkańców i środowisku, w którym żyją.

Summary Poprzednia stronaPoprzedni podrozdział Następny podrozdziałNastępna strona

The non-governmental organisations (NGOs) play continuously more important role in the society. The range and significance of their activities grows every year. This process could be observed in Wrocław as well – a city already known for its numerous civil society initiatives. Compares to other civil society organisations the Wrocław’s "greens" are distinguished by wealthy "biodiversity" of goals, forms of activities and by complex vision of civilisation development and independence form the government structures.

Literatura

  1. Katalog organizacji ekologicznych Klon/Jawor.
  2. Gliński P., Polscy Zieloni – ruch społeczny w okresie przemian, PAN, Warszawa 1995.
  3. Ruch ekologiczny w Polsce – mapa uczestnictwa obywatelskiego w ochronie środowiska, Stowarzyszenie Asocjacje, Warszawa 2001.
  4. Informacje własne pozarządowych organizacji ekologicznych.
POPRZEDNIA STRONA GŁÓWNA PDF POCZĄTEK STRONY NASTĘPNA