Wersja PDF (do druku) Wersja PDF
(do druku)
Poprzednia stronaPoprzedni podrozdział Następny podrozdziałNastępna strona

Przegląd wybranych organizacji

Prezentacje te nie stanowią kompletnej bazy danych o inicjatywach, a raczej mapę aktywności społecznej dla ochrony środowiska. W zestawieniu uwzględniono również organizacje, dla których działalność ekologiczna nie jest główną sferą zainteresowań.

Centrum Prawa Ekologicznego

Centrum Prawa Ekologicznego jest niezależnym ośrodkiem badań i doradztwa specjalizującym się w prawie ochrony środowiska. Podstawowe formy działalności to: usługi konsultingowe, doradztwo oraz sporządzanie ekspertyz z zakresu polskiego i europejskiego prawa ochrony środowiska, zwłaszcza w kontekście dostosowania polskiego ustawodawstwa do przepisów Unii Europejskiej, sporządzanie projektów aktów prawnych, działalność wydawnicza, organizacja szkoleń i konferencji.

Odbiorcami oferowanych przez Centrum usług są: przedsiębiorcy, centralne organy władzy i administracji państwowej, organy administracji samorządowej i rządowej oraz organizacje pozarządowe.

W centrum zainteresowania organizacji znajdują się obowiązki wynikające z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w szczególności w zakresie: ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym, w tym prawnych aspektów przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko, wydawania pozwoleń ekologicznych, ochrony powietrza, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, ochrony powierzchni ziemi, ochrony przyrody, ochrony przed hałasem i promieniowaniem.

Centrum posiada bogatą ofertę wydawniczą dotyczącą prawa ochrony środowiska szczególnie w kontekście integracji europejskiej. W wydawnictwach i szkoleniach uwagę poświecono między innymi nowym ustawom, społecznemu dostępowi do informacji, rejestrom uwalniania i transferu zanieczyszczeń, ocenom oddziaływania na środowisko.

kontakt:
Centrum Prawa Ekologicznego
50-951 Wrocław, ul. Uniwersytecka 1
tel.: 34 102 34 fax: 34 101 97
e-mail:cpe@eko.wroc.pl
cpe.eko.org.pl

Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju

Selektywna zbiórka odpadów z okazji "Sprzątania Świata" – Centrum Bielany Wrocław, wrzesień 2002

Selektywna zbiórka odpadów z okazji "Sprzątania Świata" – Centrum Bielany Wrocław, wrzesień 2002

Jeden z ufundowanych przez Fundację parkingów rowerowych

Jeden z ufundowanych przez Fundację parkingów rowerowych

Pierwszy Wrocławski Jarmark Ekologiczny, Rynek, czerwiec 2001

Pierwszy Wrocławski Jarmark Ekologiczny, Rynek, czerwiec 2001


Fundacja działa na rzecz zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Wrocławia, jako znaczącego ośrodka opiniotwórczego.

Na terenie Wrocławia Fundacja prowadzi m.in. działania z zakresu:

Fundacja prowadzi działalność wydawniczą, przede wszystkim wydając od 1995 roku kwartalnik ekologiczny "Kropla", który trafia m.in. do wszystkich wrocławskich szkół i liderów ekologicznych. DFE prowadzi największy w chwili obecnej ekologiczny portal internetowy "Zielona Brama" – www.eko.org.pl, którego zasoby wynoszą kilkanaście tysięcy stron html. Fundacja tworzy również filmy oraz programy radiowe.

We Wrocławiu DFE zorganizowała szereg konferencji dotyczących choćby ochrony przyrody, gospodarki odpadami, transportu, ekologicznych aspektów integracji europejskiej. Działacze Fundacji organizują akcje i happeningi, m.in. z okazji Sprzątania Świata, Dnia Ziemi, Dni bez samochodu.

kontakt:
Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju
50-134 Wrocław, ul. Białoskórnicza 26
tel/fax 3445948 i 3430849
www.eko.wroc.pl
e-mail: biuro@eko.wroc.pl

Dolnośląskie Centrum Szkolenia Samorządowego

Centrum organizuje szkolenia z zakresu prawa ochrony środowiska, przeznaczone dla samorządowców, dotyczące m.in. ocen oddziaływania na środowisko, gospodarki odpadami, termomodernizacji.

kontakt:
50-057 Wrocław, ul. Mennicza 1
tel./fax: 34-33-809, 372-41-21
www.dcss.pl

Europejskie Centrum Proekologiczne

Europejskie Centrum Proekologiczne to nowa fundacja powstała z inicjatywy Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju oraz Centrum Prawa Ekologicznego z Wrocławia. Celem Centrum jest prowadzenie bezpłatnej działalności informacyjnej, głównie w zakresie ochrony środowiska w kontekście integracji Polski z Unią Europejską, a także polityk regionalnych i funduszy strukturalnych, dostępnych po uzyskaniu członkostwa Polski w UE. Działalność Centrum skierowana jest do samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych, jak również organów rządowych, jednostek edukacyjnych, podmiotów gospodarczych oraz osób indywidualnych z terenu całej Polski.

Jedną z głównych form działalności Centrum jest organizacja szkoleń i konferencji z zakresu unijnych rozwiązań w ochronie środowiska, przepisów prawnych UE oraz sytuacji w Polsce w kontekście procesu integracji. Europejskie Centrum Proekologiczne realizuje swe cele również poprzez działalność wydawniczą i promocyjną, działalność konsultingową, realizacje ekspertyz i opracowań, wspieranie działań zmierzających do zahamowania degradacji środowiska naturalnego. Jednym z narzędzi działalności Centrum jest serwis internetowy www.ecp.wroc.pl, w którym podawane są między innymi informacje na temat struktury i prawa UE w zakresie ochrony środowiska, prezentowane są fundusze przedakcesyjne i strukturalne oraz linki do najciekawszych stron o tej tematyce. Ponadto, wszystkim zainteresowanym podmiotom udostępniane są zasoby prowadzonej przez Centrum biblioteki, jak i stanowisko komputerowe ze stałym dostępem do internetu.

kontakt:
Europejskie Centrum Proekologiczne
50-951 Wrocław, ul. Uniwersytecka 1
tel: (0-71) 343-66-95 fax: (0-71) 343-01-97
e-mail: ecp@ecp.wroc.pl
www.ecp.wroc.pl

Fundacja Wolne Inicjatywy Edukacyjne

Fundacja wypracowała unikatowy model edukacji alternatywnej w zakresie przedszkola i szkoły podstawowej, w którym konteksty ekologiczne są wyznacznikiem edukacji, którego głównym owocem jest Wrocławska Szkoła Przyszłości. Szkoła ta staje się drogą aktywnego odkrywania przez dzieci ekologicznego porządku życia. Istotą szkoły jest umożliwienie dzieciom i młodzieży wypróbowanie siebie i świata z poczuciem spraw stwa i odpowiedzialności (aby, jak twierdzą jej liderzy, "zrozumieć świat i kierować sobą").

Fundacja znana jest także w kraju i na świecie z niekonwencjonalnych projektów edukacyjnych, łączących w sposób twórczy inspiracje artystyczne – głównie malarskie i teatralne – z problemami edukacji ekologicznej. Wśród jej najciekawszych dokonań wymienić należy Salony Edukacji Ekologicznej NATURAmy, międzynarodowe programy i warsztaty edukacyjne o jakże inspirujących nazwach "Zgoda z naturą", "Mniszek lekarski", "Głos dzieci", "W rytmie słońca", "Dzieci Wszechświata", "Co jest z drugiej strony mapy".

Fundacja wydaje "Gazetę Wolnych Inicjatyw Edukacyjnych" oraz książki, m.in.: "Edukacja z wyobraźnia, czyli jak podróżować bez map", "Leczenie głupoty i... czyli Salony Edukacji Ekologicznej NATURAmy", "Matecznik świat kosmos", "Dzieci w labiryncie świata", "Studia nad alternatywami w edukacji". Fundacja zrealizowała również ponad 25 filmów prezentujących edukację ekologiczną i alternatywną.

kontakt:
Fundacja Wolne Inicjatywy Edukacyjne
53-522 Wrocław, ul. Skwierzyńska 34a
tel. 3611221 fax 3380762

Polski Klub Ekologiczny

Plakat promocyjny – Program radonowy

Plakat promocyjny – Program radonowy


Okręg Dolnośląski Polskiego Klubu Ekologicznego, którego siedziba znajduje się we Wrocławiu powołany został w roku 1981. Swym zasięgiem działania obejmuje województwo dolnośląskie i opolskie. Okręg liczy obecnie 22 Koła PKE. Celem działania Klubu jest realizacja idei ekorozwoju, systematyczna poprawa stanu środowiska przyrodniczego, ochrona krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturowego, powszechna edukacja ekologiczna.

Do największych sukcesów PKE w ostatnich latach należy Kampania wspierania komunikacji zbiorowej oraz powołanie Wrocławskiej Rady Pasażerów. Rada opracowuje uwagi i wnioski dotyczące poprawy funkcjonowania komunikacji zbiorowej we Wrocławiu, które przekazywane są władzom miasta.

PKE prowadził również szereg działań z zakresu edukacji ekologicznej, między innymi Program radonowy, Program oszczędności energii, Kampanię Zielonego Konsumenta, kursy dla nauczycieli "Edukacja ekologiczna w reformowanej szkole – ścieżka międzyprzedmiotowa" oraz "Co nowego w ekologii", międzyszkolne seminaria "Sposoby realizacji edukacji ekologicznej", "Diagnozowanie potrzeb edukacyjnych", warsztaty programu GLOBE dla gimnazjalistów oraz spotkania tematyczne, wyjazdy szkoleniowe, konkursy. Zorganizowano konferencje, m.in.: "Miejska komunikacja zbiorowa w Polsce w XXI wieku – szanse i zagrożenia"; "Usprawnienia w komunikacji zbiorowe małym kosztem"; "Miasto dla człowieka"; "GMO – czy wolno nam majstrować w genach?"

Okręg Dolnośląski PKE jest również wydawcą dwumiesięcznika "Zielona Planeta" oraz dru ków ulotnych i książek, np.: "Miejska komunikacja zbiorowa – szanse i zagrożenia", "Kształtowanie przestrzeni zurbanizowanej w myśl zasad ekorozwoju".

Dzień bez samochodu, wrocławski Rynek, czerwiec 2002

Dzień bez samochodu, wrocławski Rynek, czerwiec 2002

Klub zainicjował powołanie Koalicji "Rowerowy Wrocław", w której uczestniczą: PKE OD, Dolnośląskie Towarzystwo Cyklistów, Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, Stowarzyszenie "Zielona Kultura". Koalicja organizuje imprezy propagujące ruch rowerowy, opracowała raport dotyczący jakości ścieżek rowerowych oraz prowadzi działania lobbistyczne – między innymi w formie spotkań z władzami miasta.

PKE zajmowało się również interwencjami ekologicznymi, dotyczącymi w ostatnich latach między innymi: lokalizacji obiektów handlowych, wycinki drzew, przebiegu obwodnicy śródmiejskiej.

kontakt:
Polski Klub Ekologiczny Okręg Dolnośląski
50-020 Wrocław, ul. Piłsudskiego 74
tel./fax. 347 14 45, tel. 347 14 74
klub@eko.wroc.pl
www.ekoklub.wroclaw.pl

POPRZEDNIA STRONA GŁÓWNA PDF POCZĄTEK STRONY NASTĘPNA