B³onia, szuwary, welony...

Dawno temu w dolinach wielkich rzek ros³y g³ównie: ³êgi wierzbowe, topolowe, wi±zowo-dêbowo-jesionowe. Lasy te jako jedne z pierwszych pad³y ofiar± cz³owieka. Dzi¶, z wyj±tkiem niewielkich skrawków, nale¿± ju¿ do zamierzch³ej przesz³o¶ci, a wnêtrza dolin rzecznych sta³y siê krain± traw: ³±k i pastwisk.
Dolina wielkiej rzeki - tak Warty, jak i Odry - odznacza siê charakterystycznym uk³adem ró¿nych typów zbiorowisk ro¶linnych. Sam brzeg rzeki i strefa przybrze¿na, ods³aniana podczas niskich stanów wody, a obejmuj±ca tak¿e efemeryczne ³achy i namuliska, stanowi specyficzne ¶rodowisko ¿ycia ro¶lin. Rosn± tu drobne, jednoroczne ro¶liny, np. cibora i uczepy. Na niektórych odcinkach, najczê¶ciej przy ostrogach, w strefie tej wykszta³ca siê tak¿e w±ski pas wy¿szych, trwa³ych ro¶lin. W¶ród nich dominuje najczê¶ciej mozga trzcinowata, ³±czeñ baldaszkowaty, a miejscami spotykany jest tak¿e typowy dla siedlisk lekko zasolonych sitowiec nadmorski. Nad samym brzegiem rzeki spotyka siê te¿ bujne zio³oro¶la, np. z udzia³em rzadkich, a okaza³ych gatunków: arcydziêgla nadbrze¿nego czy wilczomlecza b³otnego.
Przylegaj±cy do rzeki teren zalewowy, ograniczony obustronnie wa³ami przeciwpowodziowymi, zajêty jest przede wszystkim przez zalewowe ³±ki manny mielec i mozgi trzcinowatej. W miejscach stale mokrych, na wyp³yconych dnach starorzeczy, na grubych warstwach organicznych mu³ów, na brzegach rowów i kana³ów, dominuj± szuwary manny. Ta okaza³a trawa dorasta do 1,5 metra wysoko¶ci i produkuje rocznie do 20 ton biomasy z hektara. Mannowiska bywaj± koszone, bêd±c bardzo bogatym ¼ród³em surowca na kiszonkê. Czêsto te¿ pozostawiane s± bez u¿ytkowania, a bagienny charakter ich siedlisk sprawia, ¿e ewentualne procesy sukcesji w kierunku innych zbiorowisk s± stosunkowo powolne. W miejscach zalewanych wodami rzecznymi, ale przynamniej przez pewien okres roku suchych, rosn± natomiast szuwary mozgi trzcinowatej. Jest to chyba najpospolitsza trawa w dolinach rzecznych. Spotkamy j± na wysuniêtych w rzekê ostrogach, tworzy te¿ pasy tu¿ nad brzegiem rzeki, ale najwiêksze jej skupienia porastaj± rozleg³e, zalewowe równiny. Zwarte szuwary mozgi to bardzo cenne ³±ki ko¶ne: czasami udaje siê z nich uzyskaæ nawet 4-5 pokosów rocznie. Ich u¿ytkowanie bywa jednak utrudnione przez czêste i d³ugotrwa³e zalewy.
Na siedliskach zalewanych na tyle czêsto, by rzeka nanosi³a na nie u¿y¼niajace namu³y, a jednocze¶nie szybko ods³anianych spod wody, rosn± uwa¿ane za najcenniejsze u¿ytki zielone doliny - ³±ki wyczyñcowe. Ich p³aty spotyka siê tak¿e na po³o¿onych za wa³ami polderach. W trawiastej runi dominuje wyczyniec ³±kowy wraz z wiechlin± bagienn±, towarzysz± mu typowe dla siedlisk wilgotnych zio³a. Koszone czêsto trzykrotnie w ci±gu roku, ³±ki te dostarczaj± oko³o 10 ton doskona³ego siana z hektara.
Na wilgotnych siedliskach polderów, pod wp³ywem nastawionej na dora¼ne efekty gospodarki ³±karskiej, powsta³y rozleg³e ³±ki zdominowane przez kêpow± trawê - ¶mia³ka darniowego albo przez roz³ogow± k³osówkê we³nist±. Dominuj±ce tu trawy maj± nik³± warto¶æ paszow± i s± niechêtnie zjadane przez byd³o. Fakt ten sprawia, ¿e czêsto p³aty tych ³±k s± porzucane i zaczynaj± zarastaæ bujnymi zio³oro¶lami wi±zówki, toje¶ci, krwawnicy i wierzbownicy.
Na wilgotnych torfach lub madach czêsto rozwijaj± siê monotonne krajobrazowo pastwiska z charakterystycznymi, wynios³ymi kêpami situ rozpierzch³ego, omijanego przez zwierzêta. Miêdzy kêpami rosn± ró¿ne gatunki typowe dla miejsc wilgotnych i deptanych, ich ruñ jest jednak zwykle silnie przygryziona.
Krajobraz polderowych ³±k urozmaicaj± pojedyncze zadrzewienia, g³ównie jesionów, wierzb i topól, oraz kêpy zaro¶li, przywi±zane najczê¶ciej do podnó¿y grobli, a budowane zwykle przez bez czarny.
W kompleksie z ³±kami wystêpuj± p³aty wiklin oraz trzcinowiska i turzycowiska. Zaro¶la i trzciny oplecione s± pn±czami, przede wszystkim kielisznikiem i chmielem. Ich zbiorowiska geobotanicy nazywaj± welonami. Oplataj±ce drzewa i krzewy festony chmielu i kielisznika s± jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu wielkich dolin. W obrêbie terenu zalewowego rozrzucone s± czêsto niewysokie, piaszczyste wzniesienia, zajête przez traworo¶la trzcinnika piaskowego lub skupienia lepiê¿nika kutnerowatego.
Pewien wyj±tek w krajobrazie zagospodarowanych dolin rzecznych stanowi ro¶linno¶æ Kostrzyñskiego Zbiornika Retencyjnego, objêtego granicami rezerwatu ornitologicznego S³oñsk. Zbiornik ten, podobnie jak miêdzywale, podlega powtarzaj±cym siê zalewom wodami rzecznymi. Jednak ze wzglêdu na pewn± izolacjê zbiornika od nurtu Warty rytm, a zw³aszcza d³ugotrwa³o¶æ tych zalewów jest odmienna ni¿ na miêdzywalu. Najbardziej znamienn± cech± tego fragmentu terenu jest obecno¶æ miejsc, w których woda ustêpuje zazwyczaj dopiero w pe³ni sezonu wegetacyjnego. Bardzo silna jest te¿ zmienno¶æ zasiêgu i d³ugotrwa³o¶ci zalewu w poszczególnych latach. Takie warunki hydrologiczne wp³ywaj± na ukszta³towanie siê szaty ro¶linnej zbiornika. Powierzchniowo dominuj± tu zbiorowiska szuwarowe mozgi trzcinowatej i manny mielec. Olbrzymie powierzchnie zajête s± jednak tak¿e przez zbiorowiska rzepichy oraz przez powstaj±ce co roku od nowa po ust±pieniu wody, pionierskie zbiorowiska jednorocznych ro¶lin, zw³aszcza uczepów. Teren zbiornika to mozaika trwa³ych szuwarów i zaro¶li oraz rozmaitych stadiów zarastania terenu.
Wyniesiona ponad poziom normalnych zalewów, i dlatego nie oddzielona od koryta rzeki wa³ami, terasa doliny Odry, rozci±gaj±ca siê poni¿ej Kostrzyna, zajêta jest przez niskie ³±ki i pastwiska, zwane b³oniami. S± one zalewane tylko sporadycznie przy wysokich stanach wód. Na naniesionych przez rzekê madach, pod wp³ywem sta³ego wypasu byd³a, wykszta³caj± siê niskie, "przylegaj±ce do ziemi" murawy o zwartej darni. Ro¶linno¶æ b³oni w dolinach wielkich rzek jest odmienna od ³±k i pastwisk wystêpuj±cych gdzie indziej. Wyró¿niaj± siê dominacj± dwóch trawek: mietlicy roz³ogowej i wyczyñca kolankowatego. Czêste s± te¿ gatunki typowe dla miejsc deptanych: piêciornik gêsi i roz³ogowy, jaskier roz³ogowy, bia³a koniczyna roz³ogowa. Czasami obficie wystêpuje perz. Zgryzion± p³aszczyznê murawy o¿ywiaj± rdzawe wiechy szczawiu kêdzierzawego. B³onia s± powszechnie u¿ytkowane jako pastwiska, a wypas jest niezbêdnym warunkiem ich trwa³o¶ci.
Czêstym elementem krajobrazu b³oni nadodrzañskich s± pojedyncze krzewy dzikich ró¿ i g³ogów, szczególnie piêkne jesieni±, gdy mieni± siê czerwieni± owoców.
Rozleg³e, piaszczyste terasy po³o¿one dalej od koryta rzecznego zalewane s± tylko sporadycznie podczas wiêkszych powodzi. Niegdy¶ ros³y na nich prawdopodobnie lasy ³êgowe zdominowane przez topolê bia³±, wyniszczone dzi¶. Teraz przewa¿aj± tu zwarte traworo¶la zdominowane przez perz, trzcinnik piaskowy, mietlicê pospolit±, kostrzewê piaskow± lub wiechlinê w±skolistn±. Miejscami barwne p³aty tworz± kwitn±ce zawci±gi lub kocanki piaskowe. Czasem w wiêkszych skupieniach srebrz± siê li¶cie lepiê¿nika kutnerowatego. W sk³adzie florystycznym du¿o jest gatunków "przydro¿no-¶mietnikowych", takich jak lnica, mydlnica czy powój. Murawy te to najczê¶ciej nieu¿ytki, czasami tylko sporadycznie przepasane.
Bardzo interesuj±cy przyrodniczo element doliny stanowi± starorzecza. Najpospolitsze s± w dolinie Odry, na pó³noc od Kostrzyna. Spotyka siê je te¿ na miêdzywalu Warty. Zarastaj± je najczê¶ciej szuwary pa³ki i je¿og³ówki. Na tafli wody rozwijaj± siê czêsto urokliwe p³aty grzybieni bia³ych, osoki aloesowatej, a tak¿e skupienia p³ywaj±cych rdestów i rdestnic. W jednym starorzeczu znale¼æ mo¿na czêsto kilkaset gatunków ro¶lin formuj±cych kilkadziesi±t zbiorowisk. Nieco podobny do starorzeczy charakter maj± torfianki, pozosta³e po wykopaniu torfu, np. w okolicach Lemierzyc.
Opis krajobrazu dolin nie by³by tak¿e pe³en, gdyby nie wspomnieæ o charakterystycznej ro¶linno¶ci dawnych, opuszczonych po II wojnie siedlisk ludzkich. Ich miejsca wyznaczaj± skupienia bzów, kêpy dawniej uprawianych w ogródkach ro¶lin, np. rudbekii i festony dzikiego wina.

Zobaczysz to na trasach rowerowych 1, 2, 3 i 5 oraz na trasach pieszych 1 i 2, a tak¿e na szlaku kajakowym Wart± i Star± Wart±.

Zapraszamy w Uj¶cie Warty ! Ta strona jest fragmentem przewodnika turystycznego po Parku Krajobrazowym Uj¶cie Warty

[Uj¶cie Warty - przewodnik turystyczny; strona g³ówna]
[Uj¶cie Warty - strona g³ówna serwisu]
[Lubuski Klub Przyrodników - strona g³ówna]