Materiałem źródłowym do opracowania są operaty szczegółowe do Planu Ochrony wykonane przez poszczególne zespoły autorskie, zgodnie z załączoną listą. Operaty te (tj. opracowania końcowe operatów zakończonych i odebrane materiały do operatów nie zakończonych) są do wglądu w siedzibie Zamawiającego. Materiały te można przeglądać w siedzibie Zamawiającego w każdy dzień powszedni w godzinach 7.00 - 15.00.
Efektem opracowania powinien być Plan Ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego, o formie określonej Instrukcją Wykonywania Planów Ochrony Parków Narodowych, rozumiany jako zespół jednoznacznych i niesprzecznych, fakultatywnych lub obligatoryjnych zapisów precyzyjnie odniesionych do obiektów geograficznych, sformułowanych zgodnie ze sztuką ochrony przyrody. Zapisy planistyczne powinny być niesprzeczne z prawem i możliwe do wykonania.
Zadaniem Wykonawcy w ramach realizacji zadania jest:
1. Analiza technicznej wykonalności i prawnych możliwości wykonania zaproponowanych w operatach szczegółowych zapisów.
2. Zidentyfikowanie konfliktów między zapisami poszczególnych operatów szczegółowych.
3. Przeprowadzenie uzgodnienia zapisów z udziałem autorów operatów.
4. W przypadku niepowodzenia uzgodnienia, zaproponowanie własnego rozwiązania każdego z konfliktów.
5. Zidentyfikowanie ujawnionych i potencjalnych konfliktów między zapisami planu a oczekiwaniami społecznymi wobec Drawieńskiego Parku Narodowego.
6. Negocjacyjne rozwiązanie zidentyfikowanych konfliktów.
7. Napisanie eleboratu planu, zawierającego między innymi analizę wzajemnych związków pomiędzy operatami szczegółowymi oraz syntetyczne omówienie procedury syntezy.
8. Ostateczne zestawienie zapisów planu i wskazań do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
9. Przedstawienie operatu syntetycznego Komisji Planu na III posiedzeniu Komisji.
10. Przedstawienie Komisji Planu sprawozdania z przebiegu procedur uzgodnieniowych i negocjacyjnych, ze wskazaniem zidentyfikowanych konfliktów i sposobu ich rozwiązania.
11. Uwzględnienie w syntezie planu niesprzecznych uwag organów nadzorujących plan
[ściągnij syntezę/operat generalny Planu Ochrony DPN]
Komisja, po uzyskaniu dodatkowych wyjaśnień w dyskusji, pozytywnie zaopiniowała sporządzony przez zespół syntezy ostateczny Plan Ochrony DPN.wrzesień 2000 r. - Krajowy Zarząd Parków Narodowych, którego obowiązkiem było przekazać plan z własną opinią Ministrowi do zatwierdzenia, zatrzymuje projekt planu i żąda od dyrektora DPN "usunięcia rozbieżności między zapisami w syntezie planu a operatami szczegółowymi" - co jest absurdem z punktu widzenia idei syntezy planu styczeń 2001 r. - Rada Naukowa wyraża jednoznaczną opinię, że "pozytywnie opiniuje rozwiązania zastosowane w syntezie planu; usunięcie rozbieżności między syntezą a operatami może nastąpić tylko w wyniku wprowadzenia rozwiązań syntezy do operatów". Kończy się kadencja Rady Naukowej styczeń 2001 r. - po posiedzeniu Rady Naukowej Dyrektor DPN żąda od zespołu autorskiego syntezy "wprowadzenia zapisów operatu leśnego do syntezy planu", powołując się na uchwałę Rady... 1 lutego 2001 r. - wejście w życie noweli Ustawy o ochronie przyrody - plan ochrony parku narodowego ma odtąd być rozporządzeniem Ministra Środowiska. Powstaje projekt takiego rozporządzenia oparty na syntezie planu [ściągnij]. Czy jednak to ten projekt zostanie przesłany Ministrowi ? wiosna 2001 r. - temat planu ochrony DPN budzi zaniepokojenie licznych organizacji społecznych. Krajowy Zarząd Parków Narodowych twierdzi, że żaden projekt rozporządzenia w tej sprawie nie istnieje, a poza tym nie ma możliwości udostępnienia go do konsultacji społecznych [Zobacz] maj 2001 r. - Minister Środowiska powołuje nową Radę DPN. Jedynym przedstawicielem "organizacji społecznych zajmujących się ochroną przyrody" zostaje w niej przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego. O dalszych wydarzeniach czytaj na stronie głównej serwisu!Protokół
Przyjęcia projektu Planu Ochrony
Drawieńskiego Parku Narodowego
W dniu 28 lipca 2000 r komisja w składzie:
1. mgr inż Tadeusz Kohut Dyrektor Parku
2. prof. dr hab Zygmunt Chełkowski Przedstawiciel Rady Naukowej DPN
3. mgr inż Marek Sumiński Przedstawiciel KZPN
powołana na podstawie § 16 "Instrukcji sporządzania planów ochrony parków narodowych", zatwierdzonej do stosowania decyzją nr 107 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 października 1996 r., dokonała analizy opracowanego projektu Planu Ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego w zakresie zgodności z wyżej wymienioną instrukcją.
Projekt Planu Ochrony Drawieńskiego Parku Narodowego składa się z następujących elementów:
I. Synteza Planu Ochrony
1. Opis ogólny
2. Ustalenia Planu
a) Ustalenia ogólne
b) Ustalenia dla poszczególnych fragmentów (wydzieleń) parku
c) Wytyczne do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin
3. Mapy ustaleń planu
II. Materiały Planu Ochrony operaty szczegółowe
1. Operat glebowo-siedliskowy
2. Operat ochrony ekosystemów leśnych
3. Operat ochrony zasobów wodnych
4. Operat ochrony ekosystemów wodnych hydrobiologiczny
5. Operat ochrony fauny kręgowców wodnych
6. Operat ochrony fauny
7. Operat ochrony torfowisk, łąk i źródlisk
8. Operat ochrony walorów kulturowych
9. Operat zagospodarowania przestrzennego
Operaty szczegółowe zawierają szczegółowe dane inwentaryzacyjne poszczególnych komponentów przyrody parku oraz propozycje ich ochrony, które zostały uwzględnione w ostatecznych zapisach planu, będących częścią syntezy planu. Struktura planu została dostosowana do specyfiki Drawieńskiego Parku Narodowego oraz stanu wiedzy o uwarunkowaniach jego ochrony i wynika z decyzji Komisji Planu. Zakres planu wyczerpuje wymagania instrukcji.
Wszystkie operaty szczegółowe posiadają pozytywne recenzje opracowane przez specjalistów z innych ośrodków naukowych, stwierdzające zgodność opracowań z instrukcją. Uwagi zawarte w recenzjach zostały uwzględnione w syntezie planu. Konflikty między zapisami operatów szczegółowych zostały rozstrzygnięte w syntezie planu.
Operat ochrony zasobów wodnych, stanowiący materiał do planu ochrony, został przedstawiony do uzgodnienia Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Poznaniu. RZGW uwag do propozycji ustaleń planu nie wniosła.
Wszystkie operaty szczegółowe, stanowiące materiał do planu ochrony, były poddane procedurze konsultacji z samorządami lokalnymi. Przedstawiciele samorządów uczestniczyli w pracach komisji Planu i w dyskusji nad planem w ramach Rady Naukowej DPN. Brak z ich strony uwag do opracowań uważa się za uzgodnienie projektu Planu Ochrony określone w § 32 p. 2 instrukcji.
Po zapoznaniu się z całością materiałów komisja przyjmuje opracowany projekt Planu Ochrony Drawieńskiego Parku stwierdzając jego poprawność merytoryczną i zgodność z obowiązującą instrukcją.
Podpisy Komisji:
[Tadeusz Kohut - Dyrektor DPN]
[Zbigniew Chełkowski - w imieniu Rady Naukowej DPN]
[Marek Sumiński - przestawiciel KZPN]