home home page
tytul: Do czego jest potrzebna charakterystyka energetyczna?tytul: Co to jest świadectwo charakterystyki i do czego jest potrzebne?tytul: Co to jest budynek niskoenergetyczny NF40 i NF15?tytul: Procedury postępowania przy projektach NF15 i NF40 współfinansowanych z NFOŚiGW

Co to jest charakterystyka energetyczna budynku?

opublikowano 10 września 2013

Charakterystyka energetyczna jest to wartość, która opisuje projektowane zapotrzebowanie na energię nieodnawialną pierwotną EP, energię końcową EK oraz energię użytkową. Na podstawie informacji zawartych w projektowanej charakterystyce energetycznej można ocenić:
czy budynek jest energochłonny, czy przegrody są zaprojektowane efektywnie energetycznie. Najlepiej gdyby były wyznaczone w oparciu o zasady opłacalności ekonomicznej a nie spełniające wymagania minimalne określone w prawie:

zobacz

  • Tab. 55.1. Obliczanie energochłonnosci budynku cz.1.
  • Tab. 55.2. Obliczanie energochłonnosci budynku cz.2.

jaki jest projektowany sezon grzewczy?

  • zobacz Tab. 55.3. Liczba dni grzewczych w poszczególnych miesiącach

jakie jest obciążenie cieplne na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, jest to ważne i przydatne przy określeniu wielkości niezbędnej zakupie urządzeń do produkcji ciepłą

zobacz

  • Tab. 55.4. obciążenie cieplne na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową
  • Tab. 55.5. obciążenie cieplne na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową

uzyskanie odpowiedzi jak budynek został zaprojektowany, tz. czy energia użytkowa spełnia oczekiwania inwestora, czy efektywność energetyczna jest na zadowalającym poziomie, czy budynek spełnia wymagania NFOŚiGW na budynek NF15 albo NF40. Prezentowana charakterystyka energetyczna wskazuje, że budynek spełnia wymagania NF40.

  • zobacz Tab. 55.6. Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energie użytkową

zużycie energii końcowej będzie na zadowalającym poziomie. Na podstawie energii końcowej można oszacować jakie będą koszty eksploatacyjne budynku.

  • zobacz Tab. 55.7. Koszty eksploatacyjne budynku.

Koszt ogrzewania na c.o można obliczyć np. dla kotłowni gazowej, przy cenie ciepła z gazu 0,25 zł/kWh w następujący sposób: koszt 1 ogrzewania 1 m2 powierzchni użytkowej na c.o. i wentylację wynoszą KEK = KEK,c.o.  + KEK,c.w.u.  + KEK,energii pom.
KEK,c.o.  = 0,25 zł/kWh · 35,48 kWh/m2 rok /12 = 0,74 zł/m2 na miesiąc
KEK,c.w.u.  = 0,25 zł/kWh · 32,15 kWh/m2rok/12 = 0,67 zł/m2 na miesiąc
KEK,energii pom. = 0,55 zł/kWh · 2,33 kWh/m2rok/12 = 0,02 zł/m2 na miesiąc
Razem - KEK = 0,74+0,67+0,2 = 1,43 zł/m2 na miesiąc.

energia nieodnawialna pierwotna będzie spełniała wymagania prawne. Wartość EP [kWh/m2rok] określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej niezbędną do funkcjonowania budynku, a więc zużycie energii niemożliwej do odtworzenia (nieodnawialnej).

  • Zobacz Tab. 55.8. Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię pierwotną
imgstopka
link terra