home home page
tytul: Energooszczędność budynku a zużycie energii na przygotowanie c.w.u.tytul: Jakie są aktualnie stosowane rozwiązania instalacji c.w.u.?tytul: OBLICZENIA zapotrzebowania na energię oraz sprawności systemutytul: SPOSOBY racjonalnego ograniczania zużycia energii na potrzeby c.w.u.

Jak oszacować efektywność energetyczną instalacji c.w.u.?

opublikowano 10 września 2013

Efektywność energetyczna układu ciepłej wody zależy od wielu czynników współzależnych od siebie. Zazwyczaj uwagę skupiają elementy mające wpływ na sprawność instalacji c.w.u. tj. sprawność wytwarzania, transportu, magazynowania, jednak nie można pominąć innych zagadnień związanych z: charakterystyką energetyczną budynku, sposobem użytkowania ciepłej wody, systemem sterowania, które będą miały wpływ na efektywność energetyczną instalacji.
Efektywność energetyczna instalacji c.w.u. zależy od:

  • sprawności wytwarzania - im jest wyższa tym instalacja c.w.u. będzie bardziej efektywna energetycznie
  • sprawności magazynowania - zleży nie tylko od izolacji ale również od sposobu eksploatacji c.w.u. oraz od zastosowanego systemu sterowania produkcją i magazynowanie c.w.u.
  • sprawności transportu - zależy również od sposobu eksploatacji c.w.u. oraz od zastosowanego systemu sterowania produkcją i magazynowanie c.w.u.

Dla przykładu obliczeniowe zapotrzebowania na ciepło dla domu jednorodzinnego oraz wielorodzinnego zamieszczano w tabelach 1 i 2. Udział c.w.u. wynosi 12 kWh/m2rok do 48 kWh/m2rok co stawi w budynku wg aktualnych wymagań pranych ok. 30% całkowitego zapotrzebowania na energię końcową , w budynku energooszczędnym NF40  około 50% a w budynku NF15 nawet 70% zapotrzebowania na energię końcową. W budynkach energooszczędnych zagadnienie poprawy efektywności energetycznej staje się działaniem istotnym.

Zobacz

  • Tab. 47.1.  Obliczenie zapotrzebowania na ciepło i energię końcową dla domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 użytkowanego przez 4 osoby, przygotowanie c.w.u. z różnych nośników energii w układzie z przygotowaniem ciepłej wody centralnym i lokalnym.
  • Tab. 47.2. Obliczenie zapotrzebowania na ciepło i energię końcową dla domu wielorodzinnego  o powierzchni 675 m2 użytkowanego przez 48 osoby, przygotowanie c.w.u. z różnych nośników energii w układzie z przygotowaniem ciepłej wody centralnym i lokalnym.
imgstopka
link terra