home home page
tytul: Energooszczędna INSTALACJA c.o. – tak ale jak?tytul: Co to jest wskaźnik energii końcowej EK ?tytul: Jak ocenić efektywność energetyczną systemu grzewczego?tytul: Jaka jest efektywność energetyczna kotłów na paliwa kopalne?tytul: Jak działają pompy ciepła?tytul: Jak wybrać poprawnie dolne źródło energii dla pompy ciepła?

Jak obliczyć koszty ogrzewania?

opublikowano 10 września 2013

Energia końcowa pozwala określić obliczeniowe zużycie energii w budynku, co pozwala porównywać  efektywność energetyczną różnych budynków. W tabeli 1 zamieszczono zestawienie wartości EK oraz kosztów ogrzewania na m2 powierzchni ogrzewanej budynku oraz całkowite roczne koszty ogrzewania budynku na c.o. i c.w.u. Minimalna wartość EK dotyczy budynku o nazwie „Amelka” i wynosi 89,86 kWh/m2rok. Przy tym samym źródle ciepła (kotłownia gazowa kondensacyjna) koszty ogrzewania na c.o. i c.w.u. na 1 m2 są również najniższe dla domu „Amelka”  i wynoszą 1,35 zł/m2 na m-c. Ze względu na koszty eksploatacyjne w tym przypadku najlepszym projektem jest dom Amelka i ze względu na koszty ogrzewania taki warto wybrać.

Zobacz

  • tabela Tab. 39.1. Przykładowe wartości EK dla domów z katalogu biura projektowego

Wskaźnik EK podawany jest na świadectwie charakterystyki energetycznej  w kWh/m2rok co umożliwia porównywanie między sobą budynków pod względem energochłonności i przewidywanych kosztów ogrzewania. Najczęściej jednak porównywany jest miesięczny koszt ogrzewania budynku, który można obliczyć na podstawie EK ze wzoru:

KEK,m = EK ·Ce /12

gdzie:
KEK,m – miesięczny koszt ogrzewania 1 m2 powierzchni budynku [zł/m2·m-c],
EK – wskaźnik energii końcowej [kWh/m2rok]
Ce – cena energii [zł/kWh]

Porównanie kosztów ogrzewania jest trudnym zadaniem gdy budynki wyposażone są w różne nośniki energii. Szczegółowe wyniki obliczeń zamieszczono w tabeli Tab. 39.2.

Inwestorzy przede wszystkim poszukują rozwiązań dających najniższe koszty inwestycyjne. Przy wyborze decyduje również niska cena ciepła. Oba czynniki wyboru prawie zawsze wskazują rozwiązania nieefektywne energetycznie. Niska cena paliwa i niewielkie koszty inwestycyjne są zazwyczaj równoznaczne z dużą szkodliwością systemu grzewczego dla naturalnego środowiska. W wyniku spalania nieekologicznych paliw w nieefektywnych energetycznie urządzeniach grzewczych wytwarzane są bowiem w większej ilości gazy cieplarniane oraz związki toksyczne i kancerogenne, które są przyczyną wielu poważnych chorób. Zaoszczędzone na ogrzewaniu środki są w późniejszym okresie przeznaczane najczęściej na leczenie oraz na ratowanie środowiska naturalnego.

imgstopka
link terra