Parametry izolacyjne okna zazwyczaj opisywane są przez współczynnik przenikania ciepła UW wyrażony w W/m2K. Ogólnie jest przyjęte, że im wartość UW jest mniejsza tym okno jest lepsze. Nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie jednak na tym etapie wyjaśnijmy co oznacza wartość U i od czego zależy. Współczynnik przenikania ciepła U oblicza się zgodnie z normą PN-EN ISO 10077-1 „Własności cieplne okien, drzwi i żaluzji. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła. Część I. Metoda uproszczona” [13] według wzoru:
AgUg + AfUf + Igψg Uw = ---------------------------------- Ag + Af
gdzie:
Ag, Ug – powierzchnia i współczynnik przenikania ciepła szyby, co pozwala opisać straty ciepła przez szyby,
Af, Uf – powierzchnia i współczynnik przenikania ciepła ramy, co pozwala opisać straty ciepła przez ramy,
ψg, lg – wartość mostka liniowego oraz jego całkowita długość, co pozwala opisać straty ciepła przez ramkę dystansową.
Zobacz
W przypadku gdy w oknie występują elementy o różnych parametrach izolacyjnych wzór przyjmuje postać bardziej skomplikowaną:
Uw = ------------------------------
Z wzoru wynika, że okna wykonane z tych samych materiałów, ale o innych wymiarach i podziale, mogą mieć inne parametry izolacyjności termicznej.
Zwykle stolarka stanowi ok. 20% - 25% powierzchni ściany. W nowoczesnych budynkach przegrody przeźroczyste stanowią coraz większe powierzchnie sięgając nawet 100% powierzchni ścian.
Zobacz
W zależności od powierzchni stolarki oraz od zastosowanych rozwiązań technicznych w okresie grzewczym mogą przeważać straty lub zyski ciepła. Zależy to od powierzchni okien i drzwi, izolacji termicznej oraz od przepuszczalności energii promieniowania słonecznego przez oszklenie. W oknach wykonanych w standardzie pasywnym o współczynniku Uokna ≤ 0,8 W/(m2·K) w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem, w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej, w wyniku działania słońca pojawia się nadmiar energii, co w wielu wypadkach wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań chłodzących lub ograniczających okresowo zyski ciepła. Jak pogodzić tak odmienne zadania stawiane stolarce okiennej i drzwiowej aby zapełnić optymalne warunki mikroklimatu w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych?