Według danych Światowej Rady Energetyki przez ostatnie 30 lat zużycie energii pierwotnej wzrosło ponad 2,5-krotnie. Zasoby surowców na pewno będą się szybko wyczerpywać. Z tego powodu należy liczyć się, że pomimo chwilowej obniżki cen nośników energii, spowodowanej kryzysem światowym, w dłuższym przedziale czasowym ceny nośników energii będą rosły znaczenie szybciej niż inflacja. W okresie 2000 -2010 ceny energii w Polsce rosły ok. 6,6 % przy średniej inflacji wynoszącej ok. 4,5%. Ceny energii rosły o około 2,1 % szybciej. W czasie energetycznego kryzysu ceny energii będą na pewno rosły szybciej.
W globalnych relacjach międzypaństwowych rozwinęła się też polityka energetycznej presji realizowana przez potentatów energetycznych. W związku z tym w skali makroenergetyki zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego stały się w ostatnich latach zagadnieniem niezwykle ważnym.
Zastawiające są też zagadnienia związane z ekologią i spalaniem paliw kopalnych. Obserwowane są przez wszystkich zmiany klimatu. Przekraczane są kolejne granice maksymalnych temperatur. Robi się cieplej. Trudno jest jednoznacznie wskazać przyczyny tych zmian, jednak ochrona klimatu powoli staje się jednym z priorytetów działań państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Z powodów ekonomicznych, ekologicznych, gospodarczych i politycznych poprawa efektywności energetycznej wszystkich dziedzin , również w budownictwie jest działaniem niezbędnym.
Tak więc z wielu powodów zainteresowanie inwestorów budownictwem energooszczędnym od jakiegoś czasu stale rośnie. Główną tego przyczyną są szybko rosnące ceny nośników energii, brak poczucia bezpieczeństwa oraz moda na energooszczędność.
Zobacz Koszty ciepła z różnych nośników energii z uwzględnieniem sprawności wytwarzania energii (Tab. 2.1.)