home home page
tytul: Elementy budynku energooszczędnego?tytul: Od czego zależy, że budynek jest energooszczędny?tytul: Energochłonność budynku a rozwiązania architektonicznetytul: Usytuowanie budynku względem stron światatytul: Rozmieszczenie pomieszczeńtytul: Geometria budynkutytul: 4.3 Izolacyjność termiczna ściantytul: Ekonomicznie uzasadniona grubość izolacji cieplnej

Lokalizacja budynku.

opublikowano 10 września 2013

Dziś inwestorzy bardzo rzadko zastanawiają się nad tym, jaki wpływ na zużycie energii ma lokalizacji. Nie zdajemy sobie sprawy, że lokalizacja budynku może mieć nie mały wpływ na zużycie energii. W Polsce wyróżnia się pięć stref klimatycznych , w których rozmieszczone są 62 stacje meteorologiczne. W strefach tych mogą występować również lokalne  mikroklimaty mogące odbiegać od średnich temperatur występujących w regionie. Może być niekorzystna: wietrzności, nasłonecznienie, temperatury zewnętrzne…  co będzie miało ostatecznie wpływ na zużycie energii. Wato więc przed podjęciem decyzji zwrócić uwagę jaki klimat panuje na terenie planowanej lokalizacji domu i podjąć decyzje, korygujące rozwiązania architektoniczno-budowlane. Wyższa strefa klimatyczna nie zawsze musi oznaczać bardziej niekorzystny klimat.

Zobacz mapę stref klimatycznych w polsce (Wyk. 10.1.) oraz tablę: Jakość klimatu wyrażona w średnich stopniodniach grzewczych obliczonych dla pięciu stref oraz wzrost zużycia energii identycznego budynku położonego w różnych strefach klimatycznych. (Tab. 10.1.)

Dla uproszczenia analiz w tabeli 1 podano wartość Sd- stopniodni dla różnych stref, charakteryzującą jakość klimatu w różnych strefach termicznych. Podano też wartość średnią Sd dla Polski i odniesiono wszystkie wartości Sd do Sd strefy I (wiersz 3) oraz do Sd średniej dla Polski (wiersz 4). Pozwoli to w sposób uproszczony ale bardzo szybko bez koniczności szczegółowych analiz zorientować się jaka może być energochłonność budynku w odniesieniu do lokalizacji budynku w różnych strefach termicznych. Przykład przeliczenia energochłonności  budynku zlokalizowanego w Legnicy i oszacowanej energochłonności dla budynku zlokalizowanego w Rzeszowie  - strefa III i Białymstoku – strefa IV. Szczegóły obliczeń zamieszczono w tabeli Tab. 10.2.

Lokalizacja ma istotny wpływ na to czy przyjęte rozwiązania architektoniczno – budowlane pozwolą zaliczyć budynek do grupy energooszczędnych, czy nie. Dla lepszego zobrazowania zagadnienia w tabeli Tab. 10.3.  zaprezentowano wpływ  lokalizacji na jakość energetyczną budynku.

Zachowanie identycznego zużycia energii dla lokalizacji w różnych strefach klimatycznych wymaga wprowadzenia zmian w zakresie: izolacji termicznej, efektywniejszego systemu grzewczego, wentylacji, co oznacza, że dla uzyskania tej samej jakości energetycznej trzeba będzie ponieść zwiększone nakłady inwestycyjne. W związku z tym może pojawić się pytanie: czy w tej sytuacji budowanie budynków energooszczędnych będzie uzasadnione ekonomicznie. Tak więc kolejną grupą budynków energooszczędnych to budynki o optymalnej. W opinii wielu ekspertów charakterystyka energetyczna budynków powinna być wyznacza w oparciu o analizy opłacalności ekonomicznej uwzględniając  wzrost cen nośników energii oraz utratę wartości pieniądza, koszty środowiskowe w cyklu życia budynku lub elementów budynku.

imgstopka
link terra

Warning: include(login.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/users/terra/terra_myadmin/site/myadmin.eko.org.pl/public_html/energia/poradnik/poradnik.php on line 121

Warning: include(): Failed opening 'login.php' for inclusion (include_path='.:/etc/php/phpfarm/inst/php-7.1.0/pear/php/') in /home/users/terra/terra_myadmin/site/myadmin.eko.org.pl/public_html/energia/poradnik/poradnik.php on line 121