Dziś inwestorzy bardzo rzadko zastanawiają się nad tym, jaki wpływ na zużycie energii ma lokalizacji. Nie zdajemy sobie sprawy, że lokalizacja budynku może mieć nie mały wpływ na zużycie energii. W Polsce wyróżnia się pięć stref klimatycznych , w których rozmieszczone są 62 stacje meteorologiczne. W strefach tych mogą występować również lokalne mikroklimaty mogące odbiegać od średnich temperatur występujących w regionie. Może być niekorzystna: wietrzności, nasłonecznienie, temperatury zewnętrzne… co będzie miało ostatecznie wpływ na zużycie energii. Wato więc przed podjęciem decyzji zwrócić uwagę jaki klimat panuje na terenie planowanej lokalizacji domu i podjąć decyzje, korygujące rozwiązania architektoniczno-budowlane. Wyższa strefa klimatyczna nie zawsze musi oznaczać bardziej niekorzystny klimat.
Zobacz mapę stref klimatycznych w polsce (Wyk. 10.1.) oraz tablę: Jakość klimatu wyrażona w średnich stopniodniach grzewczych obliczonych dla pięciu stref oraz wzrost zużycia energii identycznego budynku położonego w różnych strefach klimatycznych. (Tab. 10.1.)
Dla uproszczenia analiz w tabeli 1 podano wartość Sd- stopniodni dla różnych stref, charakteryzującą jakość klimatu w różnych strefach termicznych. Podano też wartość średnią Sd dla Polski i odniesiono wszystkie wartości Sd do Sd strefy I (wiersz 3) oraz do Sd średniej dla Polski (wiersz 4). Pozwoli to w sposób uproszczony ale bardzo szybko bez koniczności szczegółowych analiz zorientować się jaka może być energochłonność budynku w odniesieniu do lokalizacji budynku w różnych strefach termicznych. Przykład przeliczenia energochłonności budynku zlokalizowanego w Legnicy i oszacowanej energochłonności dla budynku zlokalizowanego w Rzeszowie - strefa III i Białymstoku – strefa IV. Szczegóły obliczeń zamieszczono w tabeli Tab. 10.2.
Lokalizacja ma istotny wpływ na to czy przyjęte rozwiązania architektoniczno – budowlane pozwolą zaliczyć budynek do grupy energooszczędnych, czy nie. Dla lepszego zobrazowania zagadnienia w tabeli Tab. 10.3. zaprezentowano wpływ lokalizacji na jakość energetyczną budynku.
Zachowanie identycznego zużycia energii dla lokalizacji w różnych strefach klimatycznych wymaga wprowadzenia zmian w zakresie: izolacji termicznej, efektywniejszego systemu grzewczego, wentylacji, co oznacza, że dla uzyskania tej samej jakości energetycznej trzeba będzie ponieść zwiększone nakłady inwestycyjne. W związku z tym może pojawić się pytanie: czy w tej sytuacji budowanie budynków energooszczędnych będzie uzasadnione ekonomicznie. Tak więc kolejną grupą budynków energooszczędnych to budynki o optymalnej. W opinii wielu ekspertów charakterystyka energetyczna budynków powinna być wyznacza w oparciu o analizy opłacalności ekonomicznej uwzględniając wzrost cen nośników energii oraz utratę wartości pieniądza, koszty środowiskowe w cyklu życia budynku lub elementów budynku.