[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Rozmiar: 4640 bajtówMonotropa hypopitys L. - Korzeniówka pospolita
Rodzina: Pyrolaceae - Gruszyczkowate
Niem.: Gewohnlicher Fichtenspargel

Morfologia: Bezzieleniowa roślina dorastająca do 15-30 cm wysokości. Roślina w górnej części krótko owłosiona. Łodyga mięsista, żółta lub kremowa z wiekiem brązowiejąca. Liście łuskowate, skretoległe, obejmujące łodygę, skupione są głównie w dolnej części. Kwiatostan gęsty, wielokwiatkowy (2-15 kwiatowy), początkowo jest wzniesiony, w trakcie kwitnienia charakterystycznie zwieszony. Kwiaty dzwonkowate, stulone, osadzone na krótkich szypułkach. Płatki korony owłosione. Owocem jest podługowata torebka.

Biologia: Kwitnie od czerwca do sierpnia. Zapylenia kwiatów dokonują owady - pszczoły i trzmiele. Nasiona rozsiewane są przez wiatr. Jest gatunkiem saprofitycznym.

Ekologia: Rośnie w widnych borach sosnowych i lasach mieszanych (często w lasach na gruntach porolnych). Preferuje siedliska półcieniste i umiarkowanie cieniste, świeże, umiarkowanie żyzne i ubogie, na glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych, bielicowanych, o kwaśnym odczynie.

Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu okołobiegunowym (cirkumpolarnym), obejmującym Europę, Azję i Amerykę Północną. Zwarty zasięg występowania obejmuje prawie całą Europę. Na północy granica zasięgu przebiega przez środkową Skandynawię, Wielką Brytanię i Irlandię, po północną Hiszapnię na zachodzie. Na południu granica zasięgu przebiega przez południową Francję, Korsykę, środkowe Włochy, Bałkany po Kaukaz. W południowej części Europy występuje wyłącznie na obszarach górskich.
W Polsce dość pospolita na całym obszarze niżowym i w niższych położeniach górskich. Na terenie RDLP Zielona Góra występuje stosunkowo często, w widnych borach sosnowych oraz w lasach sosnowych na gruntach porolnych na całym obszarze.

Uwagi: W buczynach i kwaśnych lasach dębowo-bukowych występuje drugi gatunek korzeniówka naga (Monotropa hypophegea; zob.).


(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.