[Opisy gatunków]
[Strona główna programu]
[Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]
Monotropa hypophegea - Korzeniówka naga, korzeniówka mniejsza
Rodzina: Pyrolaceae - Gruszyczkowate
Synonimy: Monotropa hypopitys subsp.hypophegea (Wallr.) Soo
Niem.: Kahler Fichtenspargel, Buchenspargel
Morfologia: Wieloletnia roślina zielna pozbawiona chlorofilu - bezzieleniowa (saprofit), o wysokości od 15 do 25 cm. Roślina barwy żółtawej lub kremowobiałej. Łodyga wzniesiona, naga. Liście łuskowate, obejmujące łodygę. Kwiatostan - luźne grono, 3-6-kwiatowe. Kwiaty drobne, wzniesione, do 1 cm długości, na końcach płatków orzęsione. Owocem jest kulista torebka.
Biologia: Kwitnie od czerwca do sierpnia. Zapylenia dokonują owady. Żyje w warstwie próchnicznej gleb leśnych we współzależności z grzybami (mikoryza).
Ekologia: Korzeniówka naga rośnie w lasach liściastych - w kwaśnych buczynach, lasach dębowo-bukowych i lasach mieszanych. Preferuje siedliska cieniste i umiarkowanie cieniste, świeże, zasobne, gleby piaszczysto-gliniaste, mineralno-próchniczne o odczynie umiarkowanie kwaśnym do obojętnego.
Rozmieszczenie: Gatunek o zasięgu obejmującym zachodnią i środkową Europę. W Polsce występuje dość często, w zachodniej i północnej części kraju w lasach bukowych. Na terenie RDLP Zielona Góra nie była dotychczas odróżniany od korzeniówki pospolitej.
Uwagi: W widnych borach sosnowych i lasach z sosną spotykany jest często pospolitszy gatunek - korzeniówka pospolita (Monotropa hypopitys - zob.). Najważniejsze cechy odróżniające korzeniówkę mniejszą: roślina naga, kwiatostan przez cały czas wzniesiony, luźny (u korzeniówki pospolitej przez dłuższy okres czas kwiatostan zwisły, gęstokwiatowy). Łacińskie nazwy wskazują preferencje siedliskowe obu gatunków: pochodzą od greckiego hypo = pod, pitys = sosna; phegos = drzewo liściaste
(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk, ryciny Kinga Gawrońska i Krzysztof Ziarnek.