Obiekt ten jest doskonałym przykładem wypełniania zbiornika wodnego osadami organicznymi i mineralnymi oraz postępującą sukcesją roślinności. Na podstawie mapy archiwalnej, współczesnej i zdjęcia lotniczego z dość dużą dokładnością można odczytać przebieg zachodzących zmian. Lądowienie zbiorników przepływowych zaczyna się od miejsc wpływu cieku wodnego, który nanosi różnego rodzaju osady. Wypłycające się w ten sposób zbiorniki dają możliwość rozwoju roślinności wodnej, której korzenie tkwią w dnie. Są to grzybienie, grążel, osoka aleosowa. W dalszym etapie rozwoju roślinności dużą rolę zaczyna odgrywać roślinność szuwarowa (trzcina, pałka, tatarak, oczeret itp.). Następnym etapem procesu lądowienia jeziora jest wkraczanie roślinności torfowiskowej, a także krzewów i drzew występujących kępowo.
Do wyjątkowych i szczególnie wartych zobaczenia należy kompleks źródliskowy nad jeziorem (południowy brzeg). Stanowi on jeden z największych, typowo wykształconych, aktywnych kompleksów źródeł naszego regionu!
Jezioro oraz jego sąsiedztwo przedstawia się równie interesująco pod względem faunistyczym. Z uwagi na stosunkowo małe zainteresowanie ze strony człowieka znalazły tu dobre warunki do lęgów niektóre z ptaków wodno-błotnych np. gągoł, czernica, głowienka, łyska, krzyżówka, łabędź czy samotnik. Jezioro często odwiedzane jest przez drapieżniki gniazdujące w jego sąsiedztwie - między innymi bielika i kanię rudą. W pobliżu jeziora (wiadukt kolejowy) każdego roku zakłada gniazdo pliszka górska.Główny przedmiot ochrony to przede wszystkim: zarastający spontanicznie zbiornik wodny z roślinnością podwodną i szuwarową; naturalna delta tworzona przez rzekę Pliszkę; erozyjny kompleks źródliskowy z typową roślinnością źródliskową; torfowiska z roślinnością bagienną, torfowiskową i leśną, zarastające dawne zatoki jeziora; stanowiska chronionych i rzadkich gatunków roślin; miejsce gniazdowania i ostoja chronionych i rzadkich gatunków ptaków.
Jezioro wraz z terenami sąsiednim należy do Administracji Lasów Państwowych co wyklucza zagrożenia natury wykupu przez niepowołane osoby. Charakter obiektu oraz proponowany przedmiot i cel ochrony nie wymagają specjalnych zabiegów ochronnych. Jednak dla pełnego zabezpieczenia obiektu należałoby utworzyć tu proponowany rezerwat.
Stosowną dokumentację przekazamo byłemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Zielonej Górze. Pozostaje mieć nadzieję, że realizacja tego projektu spotka się z poparciem ze strony nowych władz województwa lubuskiego.
Polecamy naszą publikację o tym obiekcie. Możesz ją kupić teraz !Literatura:
Król S., Mielcarski C., Rudnicka-Sterna W., Stefanek W. 1993. Lasy olszowe i walory krajobrazowe doliny rzeki Pliszki. Przegl. Przyr. 4,3: 103-110.