Przegląd Wydawnictw z zakresu ochrony przyrody
w serwisie Klubu Przyrodników

[Strona główna Klubu Przyrodników]
[Strona główna Przeglądu Wydawnictw]
[Księgarnia internetowa Klubu Przyrodników]
[Inne księgarnie internetowe]

Rozmiar: 25191 bajtówZiarnek K., Ziarnek M., Wołejko L. 2003: Bibliografia botaniczna Pomorza. Rośliny naczyniowe i ochrona przyrody. Publikacje z lat 1945-2000. Fundacja Akademia Rolnicza w Szczecinie 2010, Szczecin 2003, ss. 285

Bibliografia stanowi wykaz publikacji zawierających oryginalne informacje o szacie roślinnej obszaru znajdującego się pomiędzy rzeką Wisłą na wschodzie i granicą polsko-niemiecką na zachodzie oraz między Morzem Bałtyckim na północy i Wartą z Notecią na południu.

Bibliografia zawiera publikacje informujące o roślinach naczyniowych spontanicznie występujących na Pomorzu Zachodnim, w szczególności o ich rozmieszczeniu, socjologii, ekologii i ochronie. Obejmuje także pozycje dotyczące roślin uprawianych lub wykorzystywanych gospodarczo, które chociażby pośrednio informują o spontanicznej szacie roślinnej (np. segetalnej lub łąkowej) albo dotyczą drzew i krzewów (z wyjątkiem zagadnień związanych wyłącznie z produkcją drewna i techniczną stroną hodowli drzewostanów). Bibliografia poszerzona została także o prace z zakresu ochrony przyrody dotyczące, przynajmniej pośrednio, szaty roślinnej regionu lub warunków jej zachowywania. Nie uwzględniono natomiast w niniejszym opracowaniu publikacji dotyczących wyłącznie grzybów, glonów, porostów i mszaków (dla tych grup systematycznych są już wydane lub przygotowywane bibliografie piśmiennictwa krajowego ze skorowidzami odnoszącymi się do regionów geograficznych). Czytelnik nie znajdzie tu także źródeł poświęconych paleobotanice i palinologii, fizjologii roślin oraz historii botaniki.

Opracowanie zawiera 3057 not bibliograficznych w układzie alfabetycznym autorów oraz 4 indeksy (autorów, nazw miejscowych występujących w tytułach i komentarzach, nazw systematycznych roślin występujących w tytułach, nazw zbiorowisk roślin występujących w tytułach.