Przegląd Wydawnictw z zakresu ochrony przyrody
w serwisie Klubu Przyrodników
[Strona główna Klubu Przyrodników]
[Strona główna Przeglądu Wydawnictw]
[Księgarnia internetowa Klubu Przyrodników]
[Inne księgarnie internetowe]

Rozmiar: 47921 bajtówPaweł Pawlaczyk, Andrzej Ruszlewicz. Taktyka starań o ochronę przyrody - jak skutecznie rozmawiać z urzędnikami. Poradnik dla obrońców przyrody. Wyd. Klubu Przyrodników, Świebodzin 2005. Str. 170.

Autorzy o książce:

"Jutro może nie być już starych drzew, które widzisz z okna, albo śródpolnego oczka, w którym co roku kumkały kunaki. Stara buczyna nad rzeką w przyszłym roku pójdzie pod siekierę. W miejscu, gdzie kwitły storczyki, za dea lata stanie hotel. Nawet niektóre rezerwaty przyrody i parki narodowe nie są bezpieczne - nie wiemy, czy nie zawarczą w nich piły, by w imię "troski o młode pokolenie drzew" wyciąć stare sosny.

Tak być nie musi. Nasze zaangażowanie może to zmienić. Ale - jak mawiała Czerwona Królowa z "Alicji w Krainie Czarów" - "w tym świecie trzeba biec tak szybko, jak tylko się zdoła, żeby nie zostać w miejscu". Jeżeli chcemy rzeczywiście zatrzymać zniszczenia otaczającej nas przyrody, musimy się w to zaangażować skutecznie. Nie stać nas na zmarnowanie ani jednej minuty aktywności.

Paradoksem jest, że chcąc skutecznie bronić przyrody, musimy poruszać się po swiecie skrajnie od przyrody odległym. Po świecie aktów prawnych, paragrafów, pism i decyzji. Kodeks Postępowania Administracyjnego będziemy musieli znać równie dobrze, jak zasady ochrony przyrody i środowiska. Ale ten urzędniczy świat, choć pozornie wirtualny, wywiera przemożony wpływ na rzeczywistość. Aby być skuteczni, musimy zrozumieć jego reguły. Znając je, możemy wiele wygrać dla przyrody.

Tym wszystkim, którzy chcą się zaangażować w obronę swojej przyrody, dedykujemy ten poradnik i przekazujemy garść zawartych w nim naszych doświadczeń."

 

Ksiązka podzielona jest na dwie części: Skuteczne uczestnictwo w pocedurach formalnych i Praktyka działania w wybranych strefach. Pierwsza część składa się z rozdziałów dotyczących: prawa dostępu do informacji (Ustawa o dostępie do informacji, Prawo Ochrony Środowiska, dostęp do planów zagospodarowania przestrzennego), postępowania administracyjnego, procedury składania skarg i wniosków, udziału w konsultacjach społecznych i ciałach doradczych. Druga część ksiązki dotyczy: profilaktyki obejmowania obiektów ochroną, zagospodarowania przestrzennego, lokalizacji inwestycji, wycinki drzew, stosowania przepisów, tworzenia planów ochrony, urządzania lasu i gospodarki leśnej.