Andrzejewski R., Weigle A. (red.) 2003. Różnorodność biologiczna Polski - Drugi polski raport; 10 lat po Rio.
Monograficzne kompendium współczesnego stanu wiedzy o różnorodności biologicznej Polski. Największa, 180 stronnicowa część jest poświęcona analizie "Stanu", tj. charakterystyce różnorodności (przede wszystkim gatunkowej) poszczególnych żyjących w Polsce grup systematycznych organizmów, ale także i grupy zwierząt hodowlanych, roślin uprawnych, zbiorowisk roślinnych i krajobrazów. Walorem tego systetycznego przeglądu jest dostosowanie go do współczesnego stanu wiedzy, zarówno w zakresie systematyki, jak i uwzględnienia wyników nowych badań, często znacząco zmieniających obraz zarysowany w podobny opracowaniu przed kilku laty.
Druga część książki omawia "Presję", czyli wpływ na różnorodność biologiczną różnych form gospodarki. Omówienia są bardzo synetyczne, jednak przynajmniej kilka zamieszczonych tu artykułów formułuje tę syntezę trafnie i celnie, w dodatku ilustrując ją ciekawymi, konkretnymi i lokalnymi przykładami, ujęto też zjawiska stosunkowo świeżej daty, jak choćby zagrożenia dla przyrody i krajobrazu, powodowane przez zalesienia.
Część trzecia omawia "Reakcję", czyli dzałania podejmowane w Polsce dla ochrony przyrody. Do najciekawszych elementów należy zamieszczone tu omówienie programów czynnej ochrony i np. zestawienie dotychczas podjętych w Polsce zestawów restytucji gatunków.
Książka do nabycia w Księgarni Klubu Przyrodników (59 zł)