Przy wspólnym stole, czyli praktyczna komunikacja społeczna w ochronie przyrody. Polskie doświadczenia. Pod red. M. Miazgi
Wydana przez Polskie Biuro REC publikacja prezentująca dziesięć projektów ("przypadków") z zakresu ochrony przyrody, których istotnym elementem, albo głównym celem, była komunikacja społeczna. Wymowa zaprezentowanych przypadków jest różna. Są wśród nich wspaniałe przykłady skutecznego rozwiązania metodami komunikacji społecznej pozornie nierozwiązywalnych problemów. Są także przypadki pokazujące inspirującą i twórczą rolę, jaką może odegrać własciwa komunikacja między róznymi podmiotami. Są jednak także i sytuacje, w których optymizm autorów trudno podzielić, i wydaje się raczej, że budowa akceptacji społecznej była w nich celem samym w sobie, a nie narzędziem skutecznej ochrony przyrody. W żadnym z przypadków nie można jednak zaprzeczyć, że bez działań społecznych trudno dziś sobie wyobrazić skuteczną ochronę przyrody. A planowanie i prowadzenie takich działan jest trudną i mającą swoją metodykę sztuką.
Cennym elementem książki jest jej rozdział wstępny - "Elementarz komunikacji społecznej", będący podręcznikiem praktycznego zastosowania metod komunikacji i jej planowania.