Kącki Z. (red.) 2003. Zagrożone gatunki flory naczyniowej Dolnego Śląska. Inst. Biologii Roślin UWroc i PTPP "ProNatura".
Regionalna Czerwona Księga roślin naczyniowych województwa dolnośląskiego. W pierwszym rozdziale zestawiono, na podstawie maksymalnie obiektywnych kryteriów, pełną Czerwoną Listę roślin Dolnego Śląska. Użyto "nowych" kryteriów IUCN, dostosowując je do zagadnienia 'listy regionalnej' (istotne rozwiązania metodyczne!). Następnie zestawiono Listę; która objęła ok. 1/3 flory naczyniowej. Przy poszczególnych gatunkach podano, które konkretnie kryterium zadecydowało o wciągnięciu ich na listę.
Osiem kolejnych rozdziałów omawia opisowo zagadnienie zagrożenia poszczególnych grup gatunków: naskalnych, związanych z ciepłolubnymi murawami, łąkowych, wodno-błotnych, synantropijnych (tu m.in. chwastów polnych), leśnych, wysokogórskich, a także gatunków jastrzębców (Hieracium) w Sudetach. Rozdziały są bogato ilustrowane i oparte na najnowszej wiedzy wrocławskich botaników; uwzględniono w nich najnowsze odkrycia florystyczne, jak np. stanowiska włosocienia cienistego (Trichomanes speciosum, gatunek "Natury 2000", przedtem w Polsce nie notowany).
Obraz, który wyłania się z księgi, jest oparty na rzetelnej, aktualnej wiedzy i jest bardzo prawdziwy, może jednak budzić smutek botanika. Bardzo wiele cennych gatunków z flory Dolnego Śląska zniknęło, a wiele dalszych jest na krawędzi wymarcia. To obraz zaprezentowany w Księdze, a nie obraz z opublikowanego niedawno, lecz opartego na danych historycznych Atlasu Rozmieszczenia Flory Polski (ATPOL) jest niestety rzeczywistością.
Ksiązka do nabycia w Księgarni Klubu Przyrodników.