B. Jackowiak, W. Żukowski, eds. 2000. Mechanisms of Anthropogenic Changes of the Plant Cover. Prace Zakł. Taksonomii Roślin UAM 10.
Zbiór opublikowanych po angielsku artykułów z seminarium zorganizowanym w Poznaniu w grudniu 1999 r. Publikacja wpisuje się w bogaty nurt polskiej geobotaniki; badania nad synantropizacją są naszą specjalnością.
Najbardziej zainteresowały nas artykuły:
A. i M Zająców o procesach specjacji we florach synantropijnych: synantropizacja może owocować powstawaniem nowych gatunków, np. w wyniku hybrydyzacji, silnej selekcji bądź "efektu założyciela"
J. Fabiszewskiego i T. Brej o procesach eutrofizacji i acydyfikacji siedlisk w Sudetach. Dowiedziono, że procesy te rzeczywiście zachodzą (są wynikiem zanieczyszczeń powietrza) i powodują zmiany florystyczne
Dwa artykuły o wpływie kwasów humusowych na florę i roślinność jezior pomorskich: Józefa Szmeii (przeglądowy) oraz Katarzyny Bociąg (case study mezotroficznych, twardowodnych jezior ramienicowych)
M. Wojterskiej, o zróżnicowaniu roślinności Pojezierza Mięzychodzko-Sierakowskiego, wyrażonym opisem tzw. sigmaasocjacji, wraz z próbą wyróżnienia naturalnych i antropogenicznych czynników odpowiedzialnych za to zróżnicowanie.
Dana Wołkowyckiego o kształtowaniu się flor ruderalnych miast i wsi (na przykładzie Podlasia), z bardzo ciekawymi uogólnieniami i modelami teoretycznymi
B. Jackowiaka o urbanofobii i urbanofilii roślin
W. Adamowskiego o ekspansji storczyka - tajęży jednostronnej (Goodyera repens) w sztucznych lasach szpilkowych w Zachodniej Europie. Storczyki powszechnie uważa się za rośliny ginące; tym ciekawsze są więc doniesienia o zdarzających się, ekspansywnych skłonnościach niektórych gatunków.
A. Boratyńskiego i współpracowników: o zróżnicowaniu roślinności na stromych zboczach doliny Odry k. Krosna Odrzańskiego (krąg siedliskowy łęgów zboczowych) i o interesujących fitocenozach z dominacją dawniej uprawianej tam śliwy domowej
Z. Celki o kilku gatunkach - reliktach dawnych upraw (ślaz, ślazówka, czosnek wężowy, lebiodka, nawrot polny)
Z. Celki i P. Szkudlarza o przekształceniu jedynego wielkopolskiego torfowiska wysokiego "Bagno Chlebowo"
Z. Osadowskiego o przekształceniach kompleksów źródliskowych pod wpływem działalności człowieka
Dwa artykuły: K. Ziarnka oraz I. Paszek i T. Załuskiego o roli dróg leśnych w synantropizacji fitocenoz leśnych: faktograficzne podbudowanie powszechnych odczuć
A. Rostańskiego i G. Woźniak o formowaniu się roślinności na nieużytkach poprzemysłowych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ruhry. Ciekawe porównanie fitocenoz występujących tu i tam.