Vademecum agroekoturystyki.
Polanów i okolice. Mapa przyrodniczo-turystyczna
Poradnik i mapa są jedym z owoców programu "Ekoturystyka w gminie Polanów", zrealizowanego przez tamtejszy Urząd Gminy przy wykorzystaniu dostępnych środków pomocowych. To unikatowy w Polsce przykład takiej inicjatywy miejscowej społeczności. Gmina Polanów to "przyrodnicza perła Pomorza" i jej walory rzeczywiście mogą i powinny być w ten sposób wykorzystane.
Prosty poradnik dotyczący organizacji agroturystyki, zawierającym. in. podstawowe informacje o prowadzeniu wiejskiej bazy noclegowej, podstawy wiedzy o produkcie turystycznym i jego marketingu, przepisy prawne, podstawy sporządzania biznesplanu, przepisy kulinarne i teksty piosenek biesiadnych. Napisany prostym i praktycznym językiem poradnik jest cennym źródłem podstawowych informacji dla rolnika przymierzającego się do prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego. Szkoda, że zabrakło w nim walorów o roli przyrody w turystyce i przyrodniczych podstawach turystyki i rekreacji, choćby elementarnej wiedzy o kulturze miejscowej, a teksty przepisów kucharskich i piosenek nie zostały "zregionalizowane".
Na turystycznej mapie gminy - oprócz typowej treści turystycznej - zaznaczono opisane obok "miejsca atrakcyjne przyrodniczo", "urokliwe widoki przyrody", "zabytkowe aleje" - łącznie około 100 przyrodniczych obiektów. Wprowadzono na mapę także historyczne nazwy terenowe, odtworzone z dawnych, niemieckich map topograficznych z XIX wieku. W ten sposób, z inicjatwy v-ce burmistrza Polanowa, Piotra Górniaka, gmina wykorzystała wyniki przeprowadzonej na jej terenie w 2001 r. inwentaryzacji przyrodniczej.
Szata edytorska obu wydawnictw nie robi wrażenia najstaranniejszej, nie o to tu jednak chodzi. Która inna gmina może pochwalić się praktycznym wyeksponowaniem i wykorzystaniem do swej promocji własnych walorów przyrodniczych ?