Poszukiwany / Poszukiwana !

Pełnik europejski - (Trolius europaeus)

Pełniki k. Mętna w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Fot. Paweł PawlaczykOkazała bylina o charakterystycznych, kulistych, żółtych kwiatach, w stadium kwitnienia nie do pomylenia z innymi gatunkami. Liście dłoniastosieczne, ciemnozielone, podobne do niektórych gatunków bodziszków lecz sztywniejsze i ciemniejsze (oznaczanie gatunku w stadium nie kwitnącym należy pozostawić specjalistom). Kwitnie od maja do czerwca. Ma ludową nazwę "wole oczy"

Pełnik rośnie na wilgotnych łąkach (wyróżnia się nawet odrębny typ "łąki pełnikowej") i w ziołoroślach, np. na skrajach łąk, często jest także związany z żyznymi torfowiskami źródliskowymi (najbogatsze populacje na nizinach Polski związane są z obszarami źródliskowymi). Jednak np. w Puszczy Białowieskiej pełniki rosną w runie świetlistych dąbrów. Podlega w Polsce ochronie gatunkowej.

Z pełników słynie Ziemia Kłodzka w Sudetach. Przed II wojną światową kwiat ten - zwany tam "kłodzką różą" był symbolem hrabstwa kłodzkiego

Najładniejsze w Polsce łąki pełnikowe występują prawdopodbnie koło Bobolic na Pomorzu. Znamy też stanowiska z Cedyńskiego Parku Krajobrazowego i z doliny Kamionki

Jak chronic stanowiska pełnika ? Łąk pełnikowych pod żadnym pozorem nie należy zalesiać; aby je zachować trzeba conajmniej usuwać ze stanowisk pełnika nalot drzew i krzewów, prawdopodbnie celowe jest także co kilka lat skoszenie łąki, a nawet ziołorośli, w tym nawet samego pełnika. Ważne jest zachowanie dotychczasowych stosunków wodnych. Metody ochrony gatunków "ziołoroślowych" nie są jednak do końca opracowane i wymagają szczegółowych planów ochrony.

[<< Powrót]
[Lubuska Kartoteka Przyrodnicza]
[Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników]