Szop pracz (Procyon lotor)
Drapieżnik z rodziny szopowatych, blisko spokrewnionych z niedźwiedziami, częsty bohater amerykańskich filmów przyrodniczych. Długość ciała do 65cm, waga do 8kg. Ubarwienie szaro-brązowe, charakterystyczne ciemne "okulary" i okazały, pręgowany ogon. Doskonale wspina się i pływa. Chętnie zanurza swój pokarm w wodzie i pociera go przednimi łapami - stąd nazwa gatunkowa.
Pierwotnie mieszkaniec Ameryki Północnej, w latach 30-tych XX wieku został sprowadozny do Europy jako zwierzę futerkowe. Hodowany, uciekał z ferm, był także celowo wypuszczany na wolność. W rezultacie w latach 50-tych i 60-tych powstała dzika populacja w Niemczech, stopniowo rozprzestrzeniająca się, także na zachód.
Od lat 80-tych pojawiają się coraz częstsze informacje o występowaniu szopa także w Polsce, w zachodniej części kraju. Dzis trzeba go już uznac za składnik naszej fauny.
O informacje na temat występowania szopa pracza na terenie województwa lubuskiego prosi szczególnie Małgorzata Sawras, pisząca o nim pracę magisterską. Kontakt: bijou22@poczta.onet.pl; Piłsudzkiego 46/2, 66-200 Świebodzin.