Poszukiwany / Poszukiwana !
Szukajmy roślin wiosny !
Powszechnie znane przebiśniegi (Galanthus nivalis) rosną niemal na każdym starym cmentarzu, przy dawnych osadach ludzkich, w starych parkach. Mimo że jest to roślina dość pospolita, warto precyzyjniej poznać jej rozmieszczenie. Szczególnie ważne są informacje o ewentualnym wystepowaniu przebiśniegów z dala od dawnych osad i cmentarzy oraz informacje o skupieniach przebisniegów w lasach !
Drugi z białych wiosennych kwiatów - śnieżyca wiosenna (Leucoium vernyum) jest znacznie rzadszy. Jak odróżnic sniezycę od przebiśniega - widać na zdjęciu. W dodatku północna granica jego występowania jest sporna. na pewno śniezyce rosną dziko na Dolnym Śląsku. Jest także kilka wyspowych stanowisk o niewyjaśnionej genezie na nizy. Na pn. od Poznania, k. Obornik nad Wartą, w miejscu masowego występowania śnieżycy utworzono nawet rezerwat. Na Ziemi Lubuskiej znane są stanowiska: Lubsko, Dobrzyn k. Gubina, okolice Nowej Soli (Młyńczyska, Milaków, Siedlisko). Notowania te pochodzą jednak z lat 1903-1912 (Decker, Schube). Dziś znana jest tylko duża populacja w Lubsku. Bardzo możliwe, że inne populacje śniezycy także zachowały się jednak do dziś ! Cenne będą WSZYSTKIE notowania tego gatunku, najlepiej z komentarzem czy występuje on w miejscu dawnej osady, czy też "dziko".
Niebieskie szafirki o "groniastym" kwiatostanie to najczęściej dziczejący przy dawnych osadach szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides). Cenne będą wszytskie informacje o jego stanowiskach. Jeszcze cenniejsze byłyby notowania kwitnacego nieco później, rosnącego na suchych murawach i zboczach, szafirka miękkolistnego (Muscari comosum) !
Błękitne cebulice, często rosnace w starych parkach, to najczęściej cebulice syberyjskie (Scilla sibirica). Prosimy o dane o ich masowym występowaniu. bardzo cenne byłyby znaleziska podobnego gatunku - cebulicy dwulistnej (Scilla biflora; cebulica dwulista ma 2 liście i 2-7 kwiatów na głąbiku, c. syberyjska 2-4 liście i 1-3 kwiaty)