Poszukiwany / Poszukiwana !

Żółte pierwiosnki - (Primula veris, Primula elatior)

Kwitnące pierwiosnki lekarskie (Primula veris). Fot. Paweł Pawlaczyk Zakwitające wczesną wiosną, znane roślina, zwane także "kluczyki". Dwa podobne do siebie gatunki, jakie mozna spotkać na Ziemi Lubuskiej, to pierwiosnka lekarska (Primula veris) i bardzo rzadka pierwiosnka wyniosła (Primula elatior).

Pierwiosnka rośnie na trawiastych skarpach, łąkach, słonecznych wzgórzach, przydrożach. W niektórych okolicach - np. na murawach ciepłolubnych w Owczarach - jest bardzo pospolita, a w początkach maja całe łąki złocą się od pierwiosnek. Gdzie indziej potrafi na setkach kilometrów kwadratowych mieć zaledwie pojedyncze stanowiska

Jest to stara roślina lecznicza - napar z ziela stosowani przy lekkich niezytach górnych dróg oddechowych i zaziębieniach. Podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej.

Stosunkowo pospolita pierwiosnka lekarska to gatunek "niżowy". Zwłaszcza w południowej części Ziemi Lubuskiej i w Borach Dolnośląskich można spodziewać się także stanowisk "górsko-podgórskiej" pierwiosnki wyniosłej. Nie wiadomo dokładnie, jak daleko na północ sięga obecnie zasięg tej ostatniej, znalezienie jej stanowisk może się więc okazać sensacją botaniczną ! Na "Czerwonej Liście Wielkopolski i Pomorza" pierwiosnka wyniosła została uznana za gatunek wymierający !

Jak odróżnić oba gatunki pierwiosnek ?

Pierwiosnka lekarska
Kwiaty złocistożółte
Brzeg płatka wgłębiony
W gardzieli kwiatu pomarańczowe plamki
Kielich rozdęty, dzwonkowaty, odstający od kwiatu
Pierwiosnka wyniosła
Kwiaty cytrynowożółte
Brzeg płatka płaski
W gardzieli kwiatu pomarańczowy pierścień
Kielich ściśle obejmujący rurkę kwiatu

Prosimy jednak o informacje o wszystkich stanowiskach pierwiosnek obu gatunków, a przynajmniej informację, że w jakiejś okolicy są one pospolite.


[<< Powrót]
[Lubuska Kartoteka Przyrodnicza]
[Do strony głównej Lubuskiego Klubu Przyrodników]