Bociek, biuletyn Lubuskiego Klubu Przyrodników      [LKP Home Page]
[Bociek Home Page]
[Spis treści tego nr (2/2001)]
[Więcej o temacie]
[Nasza opinia na temat Zasad]

Jakie będzie polskie leśnictwo w najbliższych latach
- projekt nowelizacji Zasad Hodowli Lasu

Nie od założeń polityki leśnej, nie od ustaw, nie od rozporządzeń i nie od certyfikatów, nie od deklaracji i oświadczeń zależy, jaka jest rzeczywistość polskiego leśnictwa, co naprawdę dzieje się w lesie i jakie ma to skutki dla przyrody. Biblia leśniczego i nadleśniczego to mała zielona książeczka zatytułowana "Zasady hodowli lasu" - to przecież według niej oceni cię inspektor. Dlatego przygotowywana przez Generalną Dyrekcje Lasów Państwowych nowelizacja Zasad Hodowli to wydarzenie, od którego zależy bardzo wiele, jeżeli chodzi o przyszłość lasów.
Przygotowany w DGLP projekt został udostępniony do konsultacji między innymi organizacjom społecznym - ten krok Dyrekcji doceniamy i dziękujemy; oby taka praktyka stała się powszechna !.
Jeżeli na projekt Zasad Hodowli Lasu spojrzeć od strony wiedzy na temat "lasu naturalnego" to oczywiście propozycja jawi się jako „ogrodniczo-rolnicze podejście do uprawiania lasu. "Las (według proponowanych Zasad Hodowli) trzeba posadzić, potem intensywnie pielęgnować, by w końcu zebrać w pocie czoła zasłużony plon, a takie działanie w lesie, nie dość, że najbardziej destrukcyjne przyrodniczo, jest również potwornie kosztowne ekonomicznie, osiągane tylko olbrzymim nakładem pracy. Tymczasem większość pożytków z lasów (poza drewnem z plantacji) możemy mieć za darmo. W naszych warunkach przyrodniczych lasy są bowiem formacją przyrodniczą powstającą samorzutnie - o ile tylko nie będziemy przeszkadzać - zdolną do trwania. Takie korzyści z lasu jak wiązanie CO2, uwalnianie tlenu, retencja wody, modyfikacja klimatu, ochrona przed erozją, zachowanie różnorodności biologicznej i bogactwa genetycznego, ochrona naturalnego krajobrazu, walory estetyczne, duchowe itp. uzyskujemy zupełnie za darmo, tylko dlatego, że lasy istnieją" - napisał w swojej opinii prof. T. Wesołowski.
Jeżeli jednak na projekt spojrzeć od strony dotychczas obowiązujących Zasad i dotychczasowej tradycji naszego leśnictwa, dostrzec w nim można wiele zalet. Do Zasad włączone zostały "ekologizacyjne" osiągnięcia kilku minionych lat: idea Leśnych Kompleksów Promocyjnych, reguła pozostawiania pewnej liczby starych drzew we wszystkich cięciach, reguła oszczędzania drzew dziuplastych, pewne idee półnaturalnego kierunku hodowli lasu.
Bezsprzecznie szkodliwe dla przyrody byłoby przyjęcie rozdziału projektowanych Zasad dotyczącego melioracji wodnych. Zawarte w nim zapisy - na temat kopania rowów odwadniających na torfowiskach i pożądanego poziomu obniżenia lustra wód gruntowych w borach bagiennych - brzmią jakby zostały napisane w przedubiegłym wieku. Jest to rażący dysonans w stosunku do reszty tekstu, pełnej proekologicznych deklaracji i zapisów.
Wiele innych rzeczy w Zasadach można jeszcze poprawić. Wydaje nam się jednak, że gdyby te poprawki udało się do tekstu wprowadzić, to dokument ten mógłby być całkiem pożyteczny dla zachowania pełni leśnej przyrody.
Szczegółowa opinia Lubuskiego Klubu Przyrodników na temat projektu Zasad Hodowli Lasu znajduje się w naszym serwisie internetowym. Sam tekst projektu, oraz inne opinie na ten temat, są dostępne w internetowej witrynie poznańskiego PTOP Salamandra: www.salamandra.org.pl/magazyn/

Paweł Pawlaczyk