Dokumenty
STRATEGIA PARTNERSTWA
Oferujemy do pobrania naszą strategię. W razie problemów z powyższym plikiem należy użyć programu winrar.


Deklaracja
Oferujemy do pobrania naszą deklarację partnerstwa.


Regulamin Partnerstwa
Oferujemy do pobrania nasz Regulamin Partnerstwa.


WNIOSEK O DOTACJĘ W LOKALNYM KONKURSIE GRANTOWYM.


LOKALNY KONKURS GRANTOWY - REGULAMIN.




 
DEKLARACJA

PARTNERSTWO GÓR I POGÓRZA KACZAWSKIEGO
Porozumienie na rzecz zrównoważonego rozwoju Gór i Pogórza Kaczawskiego

DEKLARACJA WSPÓLNEGO, PARTNERSKIEGO DZIAŁANIA

MY NIŻEJ PODPISANI PRZEDSTAWICIELE SAMORZĄDÓW, ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH, INSTYTUCJI, FIRM I PRZEDSIĘBIORCÓW DZIAŁAJĄCYCH NA RZECZ GÓR I POGÓRZA KACZAWSKIEGO, UZNAJĄC ŻE:

     1. Góry i Pogórze Kaczawskie posiadają swoją specyficzną tożsamość, wyróżniającą region, opartą o bogate wartości przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe.
     2. Zrównoważony rozwój Gór i Pogórza Kaczawskiego utrudniony jest przez wiele problemów natury ekologicznej, społecznej i gospodarczej.
     3. Współpraca partnerska pozwoli na bardziej efektywny ekologicznie, gospodarczo i społecznie rozwój regionu, a zwłaszcza przyczyni się do zachowania jego wysokich walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych stanowiących o tożsamości Gór i Pogórza Kaczawskiego.

POSTANAWIAJĄ:
Podjąć współpracę w ramach Partnerstwa Gór i Pogórza Kaczawskiego skupiającego przedstawicieli samorządu, organizacji pozarządowych, instytucji, firm i przedsiębiorców oraz wszystkich innych środowisk działających na rzecz regionu.

PARTNERZY UFAJĄ, ŻE:
Partnerstwo Gór i Pogórza Kaczawskiego przyczyni się do stworzenia i realizacji wspólnej wizji rozwoju przy wykorzystaniu pełni możliwości, zainteresowań, wiedzy i pasji mieszkańców, bogactwa dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego oraz szans wynikających ze współpracy regionalnej. Partnerstwo będzie wkładem dobrowolnym i otwartym przynoszącym wzajemne korzyści przy podejmowaniu wspólnych celów.

CELEM PARTNERSTWA JEST:
Zintegrowanie działań samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji, firm i lokalnych przedsiębiorców oraz wszystkich innych środowisk aktywnych w Górach i Pogórzu Kaczawskim na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego regionu.

W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM NIŻEJ PODPISANI DEKLARUJĄ:
     1. Budowanie zasad i form współpracy między sektorem publicznym, organizacjami pozarządowymi i biznesem, mającej na celu zrównoważony rozwój Gór i Pogórza ;Kaczawskiego.
     2. Zbliżanie i łączenie różnych działań w Górach i Pogórzu Kaczawskim, zarówno dużych kompleksowych projektów, jak i mniejszych, bardziej lokalnych przedsięwzięć.
     3. Wymianę, przepływ informacji i doświadczeń oraz zwiększanie świadomości i akceptacji społecznej dla przedsięwzięć realizowanych w regionie.
     4. Promowanie, rekomendowanie i lobbing na rzecz działań i przedsięwzięć różnych środowisk społecznych mających na celu zrównoważony rozwój regionu.
     5. Pozyskiwanie środków finansowych na realizację wspólnych przedsięwzięć Partnerstwa.
     6. Dołożenie wszelkich możliwych starań, aby zachować wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe regionu dla przyszłych pokoleń, oraz włączenia najcenniejszych obszarów do Europejski Sieci Ekologiczny Natura 2000.

SYGNATARIUSZE STWIERDZAJĄ, ŻE:
1. Porozumienie jest otwarte dla nowych partnerów.
2. Powołane zostaną jednostki koordynujące działania partnerów niniejszego porozumienia. Szczegółowe zasady współpracy oraz ilość i charakter jednostek koordynujących określi Regulamin Grupy Partnerskiej "Partnerstwa Gór i Pogórza Kaczawskiego ", uchwalony na pierwszym walnym zgromadzeniu sygnatariuszy Porozumienia.






 
REGULAMIN

REGULAMIN PARTNERSTWA GÓR I POGÓRZA KACZAWSKIEGO

Forma organizacyjno-prawna:

Partnerstwo Gór i Pogórza Kaczawskiego jest porozumieniem zawartym pomiędzy instytucjami, organizacjami i przedsiębiorstwami oraz osobami fizycznymi, zwanymi Partnerami, które:
     - podpisały Porozumienie o współpracy w ramach Partnerstwa,
     - zadeklarowały chęć aktywnego uczestniczenia w pracach Partnerstwa i realizowania programu zgodnego z założeniami przyjętymi decyzją Zgromadzenia Partnerów.
     - działają na obszarze 13 gmin położonych na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego.

Partnerstwo nie posiada osobowości prawnej, jest ciałem społecznym i działa na zasadzie dobrowolnego wkładu pracy. Nie jest to ciało o określonej orientacji politycznej i jest otwarte dla wszystkich wykazujących gotowość działania zgodnego z głównym celem powstania Partnerstwa.


Cel:

Celem Partnerstwa Gór i Pogórza Kaczawskiego jest zintegrowanie działań instytucji, organizacji, samorządów lokalnych, przedsiębiorców oraz wszystkich innych środowisk działających w regionie na rzecz rozwoju zrównoważonego i ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tego obszaru.

Dla osiągnięcia w/w celu partnerzy podejmą następujące działania:

     1. Budowanie zasad i form współpracy między sektorem publicznym, organizacjami pozarządowymi i biznesem, mającej na celu zrównoważony rozwój Gór i Pogórza Kaczawskiego.
     2. Zbliżanie i łączenie różnych działań w Górach i Pogórzu Kaczawskim, zarówno dużych kompleksowych projektów, jak i mniejszych, bardziej lokalnych przedsięwzięć.
     3. Wymianę, przepływ informacji i doświadczeń oraz zwiększanie świadomości i akceptacji społecznej dla przedsięwzięć realizowanych w regionie.
     4. Promowanie, rekomendowanie i lobbing na rzecz działań i przedsięwzięć różnych środowisk społecznych mających na celu zrównoważony rozwój regionu.
     5. Pozyskiwanie środków finansowych na realizację wspólnych przedsięwzięć Partnerstwa.
     6. Dołożenie wszelkich możliwych starań, aby zachować wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe regionu dla przyszłych pokoleń, oraz włączenia najcenniejszych obszarów do Europejski Sieci Ekologiczny Natura 2000.


Formuła działania:

Partnerstwo działa poprzez członków, rozumianych jako samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, instytucje użyteczności publicznej oraz przedsiębiorcy, ale każdy z nich zachowuje swoją autonomię działania. Za projekty Partnerstwa uważa się działania o charakterze partnerskim, angażujące minimum trzech członków Partnerstwa.


Organizacja:

Jednostkami organizacyjno-zarządzającymi Partnerstwa są:
     - Zgromadzenie Partnerów
     - Sekretariat Partnerstwa i jego Lider
Ponadto jednostkami organizacyjnymi są:
     - Zespoły Robocze Partnerstwa
     - zespół ds. szlaków rowerowych
    - zespół ds. odnowy wsi i zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego
Do reprezentacji Partnerstwa desygnowane zostaje Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gminy Mściwojów, do czasu następnego Walnego Zgromadzenia.


Zgromadzenie Partnerów:

Walne Zgromadzenie stanowi zespół reprezentantów, delegowanych pisemnie przez instytucje wchodzące w skład Partnerstwa. Do kompetencji Zgromadzenia należy ustanowienie generalnych podstaw działalności Partnerstwa. Zgromadzenie będzie zwoływane minimum raz w roku.
W posiedzeniach Zgromadzenia mogą uczestniczyć również osoby zaproszone z instytucji nie wchodzących w skład Partnerstwa.
Uchwały Zgromadzenia podejmowane są generalnie na zasadzie konsensusu.
W przypadku głosowania decyzje podejmowane są zwykłą większością głosów, przy czym każdej instytucji przysługuje 1 głos, a w przypadku równowagi decyduje głos Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.


Zespoły robocze:

Zgromadzenie Partnerów może powołać Zespoły Robocze dla pojedynczych spraw lub grupy zagadnień oraz ustala skład zespołu i jego Przewodniczącego.
W pracach zespołów mogą uczestniczyć zaproszeni przez Przewodniczącego zespołu przedstawiciele dodatkowych instytucji.
Zasady funkcjonowania zespołu ustala zespół samodzielnie.


Sekretariat:

Sekretariat Partnerstwa odpowiedzialny jest za obsługę biurowo-administracyjną Partnerstwa.
Zadaniem sekretariatu Partnerstwa jest obsługa Partnerstwa:
     - organizacja posiedzeń Zgromadzenia Partnerów,
     - bieżąca obsługa Partnerstwa - wymiana i przepływ informacji, koordynacja działań,
     - pozyskiwanie środków finansowych na działalność i projekty Partnerstwa,
     - prowadzenie sprawozdawczości,
     - promocja Partnerstwa.

Umowną siedzibą Partnerstwa jest siedziba instytucji prowadzącej Sekretariat Partnerstwa.
Sekretariat Partnerstwa prowadzi Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gminy Mściwojów.
Zgromadzenie Partnerów po upływie 1 kadencji Partnerstwa może ponownie powołać Sekretariat Partnerstwa.
Wewnętrzne zasady funkcjonowania sekretariatu ustala organ instytucji wskazanej do jego prowadzenia. Organ ten również ustala zasady wynagradzania osób pracujących na rzecz Partnerstwa.

Przyjmowanie nowych członków (Partnerów):

Nowe instytucje i osoby przyjmowane są do Partnerstwa na podstawie pisemnej deklaracji o uczestnictwie w pracach Partnerstwa. Porozumienie jest otwarte dla nowych partnerów.
Instytucja, która nie podpisała deklaracji uczestnictwa w Partnerstwie, ale uczestniczy w jego pracach posiada status "sympatyka".
Sympatyk nie posiada prawa udziału w głosowaniach i nie może być wybierany do władz i prowadzenia Sekretariatu. Nie może też przewodniczyć Zespołowi Roboczemu.


Postanowienia końcowe:

Zmiany Regulaminu i ustalanie dodatkowych postanowień dotyczących zasad funkcjonowania Partnerstwa przysługuje Zgromadzeniu Partnerów.
Rozwiązanie Partnerstwa następuje na wniosek Zgromadzenia Partnerów przy obecności co najmniej połowy jego Członków kwalifikowaną większością trzech czwartych głosów.





Copyright © 2005-2007 Partnerstwo Kaczawskie
Wszelkie prawa zastrzeżone
design by cyprian